Cestovní pas..

Cau lidicky, muzete mi nekdo poradit, jestli na cestu do Italie staci jenom Obcanka, nebo jestli musim mit Cestovni pas ?

Odpovědi na otázku

Dle meho skromneho nazoru, kdyz je Italie i my v EU, tak by mela stacit obcanka. Ja ale nikam necestuji, tak nevim, jestli neplacam kraviny. Me by zase  zajimalo, jak cestuji deti v ramci EU, kdyz v OP uz zapsane nejsou a vlastni treba jeste nemaji.

Je to jednoduché......Do EU a tedy i do Itálie se cestuje (a také do několika dalších států mimo EU)  a) občanský průkaz (kartičkového typu)b) cestovní pas To samé platí i pro "děti"a) občanský průkaz (t.j. od 15-ti let)b) cestovní pas (vlastní, nebo platný zápis v pase spolucestujících rodičů)

staci obciansky preukaz (dokonca aj do britanie). Urcite ale nic nepokazis, ak si pas zoberies. Niekedy sa hodi mat v pase stempel (najma pri limitovanych cestovnych poisteniach na max. dobu v zahranici - bezna pridana hodnota lepsich platobnych kariet). Ak ti vsak pas neplati a chces pockat na novy, mozes sa vybrat na obciansky preukaz. Kontrolovat ta budu aj tak len na vstupe do rajchu, dalej uz, za predpokladu ze nepojdes ces slovinsko, hranicne kotroly nemas :)...

Do zemí EU (nevím proč jeden z diskutujících píše "i Británie", když je to rovnoprávný člen EU) stačí na 100% občanka. Doporučovali ale pro lidi, kteří mají staré (sice u nás stále ještě platné vzory) občanky, aby to pojistili i pasem. Starý typ nemusí pro celníky např. na Maltě být zcela validní... Jiné už to je např. u Chorvatska, Egypta a Tuniska. Chorvatsko snad zavedlo nějaké letní období, kdy pro nás stačí občanka taky, u Egypta a Tuniska si nejsem jist.

cestoval si uz do uk? keby ano, vedel by si (neviem naco pises o egypte a tunisku, ked otazka sa tykala talianska)...

no já si bral radši zvlášť udělaný pas. ten pas ukazuješ hned tady na hranicích pak už nikde...

Do zemí EU stačí platná občanka, a to kterýkoliv "kartičkový" vzor. Je povinností VŠECH pohraničních policistů ve VŠECH zemích EU seznámit se s vzory platných cestovních dokladů VŠECH ostatních členských států EU. Takže i ten poslední celník na Maltě (v Estonsku, Slovinsku, Británii...) prostě MUSÍ vědět, jak vypadá česká (maďarská, litevská, portugalská....) občanka a musí vás na ni pustit do země (pokud samozřejmě splňujete ostatní podmínky). Totéž se samozřejmě týká i pasů. Já osobně si s sebou beru obojí, pas a OP ukládám odděleně, takže i v případě krádeže mi jeden z dokladů zůstane. Do pasu se také dá razítkem zaznamenat datum vstupu do země (důležité u některých cestovních pojištění, viz jeden z příspěvků).

Soudný a znalý Čech si zřejmě jen s občankou, už pro svúj klid, nevystačí. Po zkušenostech s místními úřady si zcela jistě umí představit dohadování se s posledním celníkem na Maltě.

stačí pouze občanka, která má skenovanou fotku.poz. Rakousko uplatňuje přechodné období vůči novým státům, má množstevní limity pro vstup 200ks cigaret,50ks doutníků,250g tabáku, 50 cigarillos platné do31.12.2007 (to platí i pro Belgii,Německo,Dánsko,Finsko,Irsko,Švédsko,V.Británie)

S posledním celníkem na Maltě bude dohadování naprosto OK, všichni Malťané umí dobře anglicky, navíc Malta jako bývalá britská kolonie je zemí velmi civilizovanou. Hůř bych to viděl v tom Estonsku (a možná i takové Portugalsko by mohlo být dobré žůžo dobrodrůžo...). Nicméně ta databáze vzorů cestovních dokladů existuje, zájemcům mohu vzory pro jednotlivé země EU poslat.

posli jen tak pro zajimavost :)

Stačí občanka, ale pro jistotu pas. Vloni jsem byl v Itálii a kontrolovali mě policajti (běžná silniční kontrola). Ukázal jsem jim občanku, ale z té moc nebyli. Při pasu se jim rozsvítil úsměv na tváři. To samé platí o řidičáku. Měl by stačit náš, ale chtěli po mě mezinárodní(srpen 2004).

Raději neriskuj a vezmi si ten pas.Ostatně do okrajových oblastí EU,např.Portugalsko nebo Řecko,doporučují pas i naše úřady. A hádat se s nějakým vesnickým policajtem někde na jihu Itálie,který ani neví co je Česká republika,natož že je taky v EU,nemusí být žádná legrace.Až bude ječet,že chce pas,tak ho těžko přesvědčíš,že mu OP musí stačit.