» Poradna » Ostatní

Certifikát pro elektronickou pečeť

Zdravím, nevíte někdo zda pro el. podpis "jménem firmy" stačí zaměstnanecký osobní certifikát na podpis pro statutárního zástupce, nebo je nutný "Certifikát pro elektronickou pečeť"na firmu ?

Odpovědi na otázku

Tak to je spis asi otazka na toho, komu ty podepsana data posilas. Jinak obecne, aby nekdo mohl overit ten podpis, tak ten clovek musi poskytnout svuj verejny klic a jeho certifikat musi byt podepsany CA, ktere adresat duveruje.

To je otazka pravni, ne technicka. Zeptej se v nejake pravni poradne, ne tady.

Je to klasická otázka na používání certifikátu, rovnou sem poskytnu odpověď ... Certifikát pro elektronickou pečeť se NEpoužívá k podpisu dokumentů (k tomu slouží osobní certifikáty zaměstnance), dle podpory Postignum se používá např. pro orazítkování odchozích zpráv a je navázána na server (prý ji zatím málokdo používá).

Ne, je to právní/smluvní otázka. Technicky lze podepsat dokument každým platným certifikátem, který má povolené použití pro "digitální podpis". Je jedno zda to bude certifikát vystavený pro osobu Franiška Vomáčku, nebo na firmu Kočkopes s.r.o. případně pro počítač VOMACKA-PC. Z technického hlediska to bude fungovat vše stejně a ten dokument tím certifikátem podepíšeš. Hotovo tečka.To v čem se to bude lišit je právě to jaké dokumenty/doklady/cokoliv musíš doložit Certifikační autoritě, aby ti certifikát vystavila. Když si vybereš, že chceš certifikát, který označují jako typ XYZ, tak k tomu budeš muset doložit dokumenty A, B, C, a zaplatit částku XXX.Když si vybereš certifikát typu HIJK tak k tomu budeš potřebovat dokumenty A, D, E, F, G, H, a zaplatit částku YYY. Ale tohle vše je jen otázka smlouvy a požadavků certifikační autority, nikoliv technická. Technicky lze vyrobit certifikát bez potřeby nějakých smluv nebo dokumentů a dokládání čehokoliv. Je to jen pár kliknutí a zadání údajů.

Jak zlikvidovat hlášku o Certifikaci,co mi tam vadí?pavel.stohr@seznam.cz