» Poradna » Notebooky

Černobílý obraz kamery - nastavení?

ahoj!Svou blbostí mi tu zůstal NTB probook 4730s, který si známý objednal přes bazoš. Myslel jsem si, že mu ho zrepasuju, ale pak jsem zjistil mnoho chyb a raději mu dal můj funkční, ve kterém nebylo vylité kafe a klávesnice fungovala... no to je jedno, moje blbost.Dnes je NTB umytý, vyměněn SSD, druhý je místo nef-ční DVD, klávesnice nová ... ALE z nějakého důvodu mi funguje kamera jen černobíle. Nepotřebuji sice barevný obraz, ale štve mne to - budu NTB půjčovat rodině, která potřebuje pro školní výuku. Jsou tam W7.Ovladače mají asi vadu u Qualcomm atheros AR3011 a "Standardní grafický adaptér VGA" na patici PCI1. Grafika HD Graphics 3000 tam je ok.Když jsem zkoušel W10 - všechno se mi rozesralo a seklo. Počítám, že díky kafe je BT a grafický čip K.O. - ale na W7 to jede bez potíží i bez těchto ovladačů.Může mít NTB jenom černobílou kameru? To se mi zdá blbost... Může tedy chybějící/vadný ovladač grafiky za černobílou? Zkusil jsem tam jednou i linux, ten si samozřejmě ovladače hodí na vše, co funguje - ale kameru jsem tam nezkoušel a linux jsem vyhodil - není to pro malé děti zvyklé na wokna.

Odpovědi na otázku

Male deti jsou pomerne tvarne a lehko si zvyknou na jiny OS. Je krajne nepravdepodobne, ze by mel notebook cernobilou kameru, takze to bude ovladaci nebo zavadou HW. U toho rozliteho kafe je bohuzel riziko, ze zoxiduji ruzne kontakty a budou se vyskytovat vselijake chyby, mozna jste neco mohl poskodit i pri rozborce. Na Windows 7 by mely byt ovladace na webu HP, zkousel jste je vsechny preinstalovat?

jj, všechny ovladače jsem tahal jenom z HP webu - protože původní pokus o softwarový stažení všeho počítač rozhodilo a šlo se na novou instalaci OS. Na to VGA to chtělo narvat nějaký ovladač grafiky 7000 - což byl asi nesmysl.To kafe v klávesnici kvetlo plísní. Na desce bylo dost špinavé na jednom místě, ale umýt se mi to zadařilo bez nějakého zásadního poškození. Zkusím ještě reinstal ovladače čistě jen na kameru, ale lepší černobílá než žádná :D

Zkuste, tady bohuzel tezko radit. Ten notebook si jiz pravdepodobne zazil svoje. A bohuzel nikdo nevime, co presne po tech nehodach s kavou odeslo. Doufam, ze to aspon bylo za velmi vyhodnou cenu, protoze podobne notebooky se dnes daji relativne levne poridit u obchodniku s repasy bez kavy a plisne a se zarukou.

Právě ta cena byla to první, co bylo vidět - za 3000,- s tím, že je to olámaný, obouchané plasty, ale monitor funguje ... počítali jsme právě s repase, ale nepočítali s kávou :( Teď už je NTB jen "navíc" - tak ho používám občas v práci na on-line TV a to je zbytečná věc. Předem byly nakoupeny SSD, pak už jsem chtěl jenom zachránit, co se dalo. Takže investice celkem 5000,-. Myslím, že i tak je to za 17" NTB dobrá cena - černobílá kamera se dá obejít teoreticky kamerou z číny za pár korun přes USB.

Cena zajimava, bohuzel risk zcela nevysel. Napadlo me, zda se treba neda graficka karta zakazat v BIOsu, to by mohlo trochu usnadnit zivot. I kdyz jeji zakazani ve spravci zarizeni pravdepodobne poslouzi podobne dobre.

Zrovna malé děti by měly mít s linuxem nejmenší problém. A pokud to máš na distanční výuku, tak tam stejně dáš plochu s ikonama, normální browser ala Firefox nebo Chrome, VLC, případně teda appky Zoom nebo Teams, takže se to v globálu moc lišit nebude.Naopak na starším HW to může být o něco svižnější a určitě bezpečnější.

Děti 2-4 třída možná potíže mít nebudou, ale jejich rodiče asi jo :DJinak NTB po změně disku a nové instalaci OS je naprosto pohoda - start do 20 sec, svižně reaguje, weby jedou, teď si pouštím on-line TV a sleduju lyžování bez záseků. Nepřehřívá se, nehučí,.... nerad bych to znovu přehazoval. Jen mne nenapadá, proč by měla kamera jet zrovna černobíle ...

ono záleží na tom, zda to mají rodiče jen používat, nebo dostanou admina. Pokud to první, problém nebude. Pokud to druhé, může být zas problém i u Windows, jen jiného druhu - těch rozdrbaných Winů, co jsem potkal... Pokud tam nebudou nějaká osobní data a bude to takové "putovní surfovadlo" tak se tam dá nastavit najetí plochy bez login okna a hned najede plocha s ikonama.

jj, tak je to myšleno - putovní, bez soukromých dat... styděl bych se toto prodat dál

Kdyby to ten prodejce aspoň vyčistil od toho kafete.

Já to sice už vyčistil. Ale jak zaznělo - nemůžu počítat s tím, že to za týden nebude mít problém... třeba se tam něco dalšího "načlo".... Logiku vylité tekutiny a utření klávesnice jsem už zažil u švagrové ... však tam prý nic nenateklo... tenkrát to schytal grafický čip.

si pamatuju, otevřeli jsme s kámošem notes jedné staré paní kvůli opravě a tam takový divný lepkavý hnědý svinstvo. Se ptáme paní jestli jí tam náhodou něco někdy nevyteklo a ona, že jako fakt nikdy... Tak jsem přičichl a fakt jasný kafe... Jestli tohle zkoušejí i na reklamační servisy, tak se nedivím, že servisáci nadávaj.

Prej nikdy...každej někdy kecá, nevim proč vám to neřekla.

Ne, černobílá kamera v žádném notebooku není. A ovladače grafiky nemají s kamerou noc společného.

JOOOOOO!!!!!!!!na webu jsem našel ovladače dva - asi jsem si tam instaloval jen ten první, starší. Zrušil jsem ovladač stávající a po restartu se pořád instaloval od Widlí nějaký blbý, černobílý. Takže bez restartu odinstalace, instalace z uloženého místa - restart - A FUNGUJE!!!!!!!!!!!!Díky za rychlé reakce a pomoc!

Jestli to nejak vyladite, tak automatickou instalaci aktualizaci ovladacu lze zakazat.