» Poradna » Windows (a jiné OS)

CentOS končí - kam přejít?

Tak nám zabili CentOS. Ráno tato zpráva způsobila značný rozruch v našem IT oddělení. Provozujeme na nem desítky serverů včetně produkčních.Zvažovali jste už někdo z adminu kudy dal? Stream není vhodný na prod prostředí. U nás zatím nejvíce padal návrh přejít na Debian. Prace to teda bude příští rok hafo - včetně interních repozitářů a orchestrace Ansible. :( V RedHat potažmo IBM to pěkně prodělali s tímto projektem. No ještě se ozval puvodni tvůrce CentOs, ze chce od začátku vybudovat nový fork RHEL - Rocky Linux, tak budem sledovat, jestli to nebude cesta...https://www.root.cz/clanky/centos-je-mrtev-at...

Odpovědi na otázku

Nejde o nějakou okrajovou záležitost.:( Ty servery běží po celém světě od malých firmicek až po nadnárodní kolosy. Tohle rozhodnutí ze dne na den je rana a ztráta duvery v RedHat. U nás napr. poměrně dlouhodobá příprava na migraci na CentOS 8, plno práce, přišlo přes noc vniveč. Centos 8 stanovili včera EOL za rok 31.12.2021. Zůstáváme zatím na CentOS 7 (končí 2024) a hledáme kam zmigrovat jinam...

Je to "zdarma". Co prejit na placenou variantu Red Hat Enterprise Linux?

Tak velká firma zas nejsme, RHEL má cenovou politiku šílenou, akceptovatelnou tak nějakým korporatem. Vim, ze je to zadarmo, a tak naše směřování bude take pokračovat. Proto zmiňuji Debian jako alternativu. Pochopitelně muselo se s necim takovým pocitat. Ale preci jen slo o dlouholety projekt. Takze spis me zajima, jestli resi nejaky admin podobnou situaci - kam prejit a bezplatne pokracovat (s obcasnym prispenim do vyvoje od nasich programatoru). Ale i tak diky za odpověď.

Šílenou ? Proč ? 350USD (tedy cca 8kKč) je moc ? - a máte binárně kompatibilní stroj, s podporou, žádné starosti s portováním, přesuny, nic - to kvůli ušetření chcete dát rok práce (tedy milion určitě ?)????

No bud to bude poradne s RHELem ... nebo tam realne muzou dat "jakoukoli beznou distribuci". Obe reseni maji sve vyhody a nevyhody. Ale pokud jim vadi cena za ten RHEL, pak :o) .

Ten Rocky Linux vypadá zajímavě, snad se povede. Jinak je tu třeba Oracle Linux.

Oracle jsme zavrhli, to by bylo z bláta do louže - da se očekávat podobný postup jaký nyni predvedlo IBM (potažmo Red Hat) s CentOS Pokud zůstat v prostředí RH pak je nadějí ten Rocky Linux, snad se jim zadari to rozjet.

OpenSuse. Ubuntu.

ano, i ty zvazujeme. I kdyz na server radeji ten debian nez ubuntu, provozujeme servery bez GUI, jen prikazova radka a Ubuntu je, i kdyz mezi linuxama asi nejuspesneji, preci jen fork Debianu zamereny hodne na desktop. Nicmene ano, pro oboje lze pouzit prakticky stejne postupy.

Ubuntu Server.

Diky, kouknem na to, u CentOS jsme vzdy stahovali instalacku minimal, od 8 uz to byl objemnejsi balik s nabidkou ruznych typu instalace dle predintalovanych baliku, ale minimal tam porad bylo. Tak to vyhovuje u nas, doinstalovat na holy system jen to co je pro ktery server treba. Na to zminene Ubuntu Server urcite kouknem, diky :)

Tak! Ten jsem měl na mysli https://www.ubuntu.cz/server/Podle toho, co píšeš, to vypadá, že máte 8, když máte na to rok. Jenže je otázka, jestli fork bude za rok provozu schopný. Když na forku začne dělat teď, tak ten rok se vám výrazně zkrátí. A vy už musíte začít testovat už teď něco, co je tu s námi delší čas. Jenže zase za rok, do testování vrazíte tolik času a práce, že nebude stát za to, narychlo testovat a případně vyměňovat to, co začnete testovat teď.Historie se opakuje. Přesně tímto způsobem jsem před 16 roky jsem skončil na Linuxu. V testování Linuxu jsem pokročil tak daleko, že už nestálo za to vracet Wokna.

No naštěstí je většinově 7, jen té práce na přípravách migraci na 8 , včetně ladění a větvení Ansible - to je všechno v *** kopru, no. Během jedné noci to ztratilo smysl :\

Debian samozřejmě. Jak se někdo kdo údajně pracuje s Linuxem může takhle blbě ptát?

Z diskuze na root.cz:I když riskuji že se proti mě vrhne dav z vidlemi a pochodněmi, tak Debian na server také nee. Konzervativní distribuce mě štvou začneme verzi Pythonu, můžeme skončit u nginxu.

Debian provozujeme na několika serverech přes 20let. Podle názorů anonymních plácalů v diskuzi na živě si firma distribuci stejně nevybere a jestli jo, tak asi nemá ty správný lidi na administraci linuxu.A Debian je rozhodně jeden ze tří nejvhodnějších kandidátů kam přejít z Centosu na serveru.

Mno jo, tak proč volili CentOS a ne zrovna Debian?

To já safra nevím proč, prostě to kdysi někdo rozhodl, kdo ve firmě dávno není.

Dlouho byl klid. Zažil jsem konec 90. let, kdy končila spousta procesorů (Alpha, HP ...) a muselo se migrovat. Nebo serverové systémy přecházely na Intel-architekturu. Bezesné noci.

Jenze tehdejsi systemy byly radove mene komplikovane. Na druhou stranu nebyl internet ... .

Ale no tak, Volny začal s "bezplatným" (cena za impulsy, IOL a ostatní byly ještě s poplatkem za konektivitu) připojením v říjnu 1998. Gopher, BBS, atd. tu už byl dříve.

Debian. Má základnu lidí. A spousta linuxů z něj vychazí.

Ano, na ten zrejmě přejdeme, sice jeden den zvažování pro a proti, ale Debian v podstatě nemá výhrad. CentOS byl poděděn po předchůdcích, takže ani vlastně nevím proč tehdy nezvolili Debian. Teď už je to jedno :)

Debian má také své mouchy, třeba kdysi "tanečky" okolo SSH. Slackware je ještě starší a tehdejší SuSE GmbH má s ní jistou spojitost.

u nás teda jedou firemní servery na Debianu. Má to jisté výhody, protože i některé pracovní stanice máme zas na *buntu, takže se to aspoň spravuje obdobně.