» Poradna » Ostatní

Cena za práci

Ahoj, zprovoznil jsem známému ve firmě tři počítače. Z prodejny přišly s velkým množstvím bloatware, takže potřebovaly vyčistit, doinstalovat software - aktualizace, antivir, office, účetnictví ... Pak přizpůsobení software na jeho firemní prostředí - elektronické podpisy, sdílení složek, přístupová práva k nim, šablony ..., obnovení dat ze záloh. Instalace síťových tiskáren a nakonec jsem udělal u každého pc jeho obraz. Známý po mě chce abych ocenil svou práci, s pěnězi nemá problém. Chtěl bych se zeptat o kolik si mám asi říct. Možná to někomu příjde směšné, ale tyhle instalace jsem ještě nedělal. :) V rodině to bylo vždy za nějaké protislužby. Díky ;)

Odpovědi na otázku

Já dělám cizím lidem kompletní sestavení PC včetně Widlí popř. softů za 1000,- Údajně jsem levný, ale mě to neživí.známým a příbuzným za flašku Jde o to jak dobrý známý to je...

to ti po zdanění moc nezůstane, to je pak skoro minimální mzda

Když se s tím bude babrat 8 hodin tak ano, když je dobrý a stihne to v normálním čase, tak bych takhle minimální mzdu chtěl mít.

Nevím co ti jak dlouho trvá, ale PC i s Windows mám za necelé 2 hodiny, ale i tak jsem zmiňoval, že mě toto neživí... mám to jako koníčka, byť to dělám v pracovní době

Pokud sestavíš a komplet nainstaluješ a nastavíš PC za 2 hodiny, navíc při své práci v pracovní době, tak jsi Stachanov a je tě v současném zaměstnání škoda, měl by jsi dát výpověď kvůli nevyužití tvých schopností a začít se tím živit

Berte v uvahu, ze treba takova kanclsestava je neco jineho nez pracovni stanice nebo herni stroj. HW je trivialni (neni moc co sestavovat) a instalace OS / nastaveni taky.

každá sestava je +/- stejná. Liší se jen v konkrétním hw.

Ano, "lisi se jen v konkretnim HW". Napriklad tam muze byt o polovinu vic dilu, s dvakrat slozitejsi montazi,.. takze to ve finale nestavite pul hodiny, ale dve a pul. O tom jsem prave psal. :o)

Nevím, co na tom vidíš za složitosti, ale je to jako lego. Pokud někomu trvá sestavení OC déle než dvě hodiny, musí být krajně nešikovný.to se s tím nesmíš crcat. vždyť je to jen stavebnice o pár kostičkách. komentář jako jsi napsal, bych očekával snad jen od majitele dílničky, který se snaží obrat zákazníky tím, že jim nakecá, jak je to složité.

Jen doplním: nevím, co myslíš tím komplet nainstaluješ a nastavíš ? Nikomu nic kromě OS neinstaluji. On si to každý zprasí sám

tak to máš ozaj dobrú klientelu, keď Ti dajú 1000. Teda ak to nerobíš pre to, aby si si zarobil na dovolenku ako Hodněmoudrý Honza, tak si drahý

cca 500 Kč/hod + materiál + DPH

neřešil bych, co bylo uděláno, ale jak dlouho to trvalopak záleží, kolik si ceníš svého časupod 500 za hodinu bych nešel, externí IT by stál pravděpodobně víc

Díky, koukal jsem na různé ceníky na internetu a pro dobrého známého by to mohlo být za 200-300/h, nebo je to málo?

Ty nevíš na kolik si ceníš svojí práci? Na to fakt odpověď nehledej, to má každý úplně jinak snad ne?

Nedělám v IT, tak nemám přehled :)

Ty nepotřebuješ dělat vůbec v ničem, abys věděl na kolik si ceníš SVOU práci. Nikdo neví jak kvalitně pracuješ, to víš jen Ty, takže jak Ti někdo může radit kolik máš chtít a na kolik se máš cenit?

tak já bych mu zas nevyčítal, že chce mít nějaký přehled o obvyklých cenách. Zvláště pokud by tu práci, co dělá, dělal z formálního pohledu jako amatér ze známosti (tím nijak nechci urážet jeho schopnosti a znalosti) - spíš, že šikovný programátor student si asi nemůže většinou říct totéž jako zavedený programátor i kdyby byli oba stejně šikovní - zvláště zpočátku, kdy toho studenta nemá kdo doporučit.

Pro dobreho znameho je to za flasku neceho kvalitniho. Jinak je to od cca 500Kc/hod.

jj asi tak...

čo ak by si opravoval P4, čo má cene asi 500Kč? To sa oplatí novšie z bazoša ako Ti ho dať opraviť. 500Kč/hod neberie ani technik v košickom bazare a ten v tom má aj DPH aj províziu pre firmu. A pri staršom PC, ktoré nemá SSD RAID0, kde nie je problém sa s PC babrať aj 4h (zvlášť hľadanie ovládačov, aktualizácia OS, otestovanie HW), vezmeš 2000Kč?

hmm, ono je otázka, jak moc času jsi nad tím vlastně strávil. Teoreticky bych to viděl na těch 500 Kč/hod, ale pokud by ti vyšlo, žes každý komp dělal 3 hodiny, tak bych to asi rozpočítal jinak. Pokud jsi to dělal tak, jak bych to dělal já (kdyby to šlo a PC byly pohromadě) - tj. pracovat průběžně na všech třech, tak by to celé nemuselo trvat déle než 3-4 hodiny a to si dávám rezervu...Taky v případě, že něco zdržím vlastní vinou - aneb jak se sakra tohle nastavuje, a musím trapně hledat na netu (občas se stane každému), tak ten čas tam nezapočítávám.PS: nemám ale odhad ohledně těch el. podpisů - z doslechu vím, že někdy je to na dlouho, tak ten můj časový odhad ber s rezervou

Já udělám jeden, pak sysprep, následuje obraz a pak vše donastavím dle přání. To donastavování Widlí, softu, sdílení, přístupy a dalšího zabere nejvíc času. U účta mi nikdo neporadil, musel jsem si obnovu dat a nastavení vyčíst z manuálu, protože jeho podpora o víkendu nefachá. Podpisy už mám naštěstí v malíku z mého zaměstnání, takže to byla brnkačka.

A co zavolat do firmy která podobné práce nabízí, představit se jako zákazník a chtít po nich odhad ceny. A pak uvážit, jak moc dobrý známý je ten známý a jestli od něj budeš chtít další zakázku a podle toho odhadnout, o kolik budeš levnější.

Když to bylo pro firmu, tak bych se vůbec nebál říct si za to nějakou solidní částku (ten tvůj známej si to dá do nákladů )Nicméně pro příště jedna drobná rada: peníze domlouvej vždy předem! aspoň rámcově... na konci se to dá vždycky nějak dokorigovat podle aktuální situace. A rada číslo dvě: buď ostražitý u lidí, kteří tvrdí, že "s penězi nebude problém" - takoví jsou nejhorší a budou ti počítat tam a zpátky každej pětník

Ne všechny činnosti jsou placené. Většinou v it jsou činnosti neplacené, například moderátor a admin na foru zive.cz, vytvářeči příspěvků a tím i hodnot na poradně zive.cz a podobně. Já být tebou tak to udělám zadarmo.

Pokud pan známý a jeho firma začne dodávat zákazníkům taky zdarma tak proč ne

zadarmo tak leda formou protislužby, zvláště pokud to je pro firmu. Jestliže dotyčný nemá problém zaplatit, tak je pitomost si o nějaké rozumné prachy neříct.