» Poradna » Ostatní

Cena, za kterou se dnes kupují již historické PC ( 286ky apod. )

Dobrého rána.Mám pouze takový dotaz, na který bych rád znal Váš názor.Již delší dobu na Aukru sleduji ceny, za které dražitelé kupují staré Pécéčka ( 286ky až 486ky ).Naposledy se např. cena takového desktopu 486ky vyšplhala až na téměř 1.500,-.Chápu, že jde o dražbu a o zájem, takže kdo dá více, tak ten ,,kupuje,, , ale má to vůbec takovou cenu?Když vezmu v potaz, dnešní moderní HW konfigurace?Co myslíte?

Odpovědi na otázku

Ano, máš pravdu, je to poněkud předražené, ale musíš to brát i z jiného úhlu pohledu. Plno lidí, většinou staromilců, si rádo koupí starý počítač na který jsou zvyklý nebo který byl hitem v jejich letech a jsou schopni za to vysolit pěkně vysokou částku. Proč? Jen z nostalgie :)

Sorry, ale pěkně kecáš, protože nevíš o co jde. Tyhle kousky se nekupují proto, že je na ně někdo zvyklý. Na práci a běžné používání mají (máme, sám se mezi ty lidi řadím) moderní stroje. Histrorické kousky kuoujeme, protože máme malé soukromé "muzeum", prostě sbíráme staré počítače. Samozřejmě ale nejde kupovat bezhlavě každý starý kus, ale záleží co přesně to je. A nesbírají se jen PC, ale i staré osmibity...Jinak cena NENÍ přemrštěná, je to prostě sběratelská hodnota. By ses divil za co prodávají některé typy osmibitů...

Bych rád znal důvod mínusu. Zase je jeden zelený čtvereček kulatým červeným kolečkem? Ano, cena historických PC může být 200-500, ale i 2000Kč, záleží na konkrétním modelu, co je to zač a podobně. I samostatná stará karta mlže jít přes 1000Kč..., jinak na běžné použití to opravdsu není, jen do toho osobního "muzea". Teda až na speciality-výjimky zmíněné kolegy dole.

Mínuska neřeš Oba dva máte pravdu, jen to berete z jiného úhlu pohledu. Starožitnosti jsou takové "srandičky", něco navíc, co si člověk koupí jenom když na to má. A taky to musí člověk někam uskladnit, že.. , takže to není k mání pro všechny.

Reálná cena těhle strojů je tak někde mezi zdarma za odvoz/čokoládu/flašku, pokud v nich není nějaký exotický raritní hw. Tedy alespoň pro bežného člověka. Pokud za to někdo vysolí takové peníze, tak třeba proto že něco z takového stroje potřebuje pro opravu své historické mašinky, shání PC na hraní opravdu starých her a nechce se mu se obtěžovat emulací, eventuelně to potřebuje k rozchození nějakého starého hw/sw se kterým si moderní stroje prostě neporadí, případně jako progamátor různých jednočipů, průmyslových zařízení atd. Takže pro bežného člověka cena a zároveň užitková hodnota nic, pro toho kdo ví co s tím nemusí být ani tisíc,dva problém.

Dodnes fungují v některých firmách dosové aplikace, které lze s určitými potížemi rozchodit ještě pod W98, ale na ničem novějším se nespustí. Jsou to programy, které používají sériové a paralelní porty určitým způsobem.

Ano, to potvrzuji. Starší zařízení s několika ovládacími COM kabely, připojené do staré 486ky a jede už deset let. Když se v PC něco podělá, není jiná možnost, než sehnat nějaký archívní kousek, třeba na Aukru.

Jeden takovy kousek pouzivame dodnes na sber dat pres seriovy port. Jede nonstop 15 let. Po 10 letech se prestal tocit vetrak ve zdroji. Pak se na to zapomelo, ale pocitac jede stale i s puvodnim pevnym diskem.

Dovolil bych si nesouhlasit s tou emulací. Poslední dobou jsem se ve firmách celkem často zabýval emulací starých DOSových aplikací, které navíc využívají vstupy a výstupy po sériáku na celkem historický hw. Všechno jsme nakonec za použití sw emulátoru a běžně dostupných karet a redukcí úspěšně rozchodili i pod Windows 7(32bit). Nutno dodat, že to byla práce místy náročná až skličující a muselo se udělat pár ústupků (např. absence fullscreen modu), ale podařilo se a nyní vše běží na spolehlivém novém železe s minimální spotřebou. A tvrzení, že kvůli hraní DukeNukem, je lepší si koupit 486ku, je celkem hloupé;)

jj, asi tak. Ale lidi, co o tom NIC neví, tak dávají mínusy a dávají... a myslí si, že na těchto počítačích běžně něco děláme

Jste mimo, na jednom takovém stroji jsem měl možnost dělat (286, 16MHz, 1MB RAM, 20MB HDD). A byla to hrůza i proti 486DX, jen ten, kdo to nezažil v tom hledá romantiku. Ani z nostalgie bych to nestartoval, za to vám ručím.

Aby z tebe nakonec nevylezlo, ze jsi na tom prohanel nejake Windows.

Ne, ale již tenkrát se pod DOSem na to cpalo AVG se svým "slavným" programem. A už tehdy, jsem udělal jedinou správnou věc. Del.

A co bys pak říkal na PC/XT?

Raději PC/AT nejsem blázen. Ale v chodu, jsem také jednu sestavu viděl.

http://aukro.cz/tns-personal-computer-sup... - něco podobného.A cena?Pro pamětníky a ty, co to sbírají, takže proč ne....

Mně to především dokazuje jednu věc, že lidé u nás se ještě nemaj tak špatně, když dají klidně tolik tisíc za kus téměř nepoužitelného kovu.......

kludne by som za to dal tych 1500 lebo o dalsich 10 rokov to predas za 20 nasobok toho co si za to dal... a okrem toho je to kus mojej mladosti... je to proste laska

20násobek?Lidi, vzpamatujte se- tady nemluvíme např. o výtvarném umění, ale o kusech železa!

Ale taky to má svoji historickou hodnotu. Takových věcí je...zdaleka ne jen umění a počítače.

Takže, jak je zmíněno o řádek dva řádky výše, za 10let bude mít toto PC cenu 00x vyšší, tzn. 1500,- x 20= 30.000,-? To snad ne .Někdo tu inhaluje

To máš jako u aut. Auto je po pár letech jenom kus železa, vhodný k sešrotování. Ale po pár desítkách let to začne být cenný veterán. Taková šedesát let stará Felicie určitě nestojí pár korun.

Tohle někteří lidi prostě nepochopí a nepochopí...

je to z roznych dovodov, niekto ako ja ma napr. celkom zabavu sadnut si k staremu pc pustit si dos a bastlit si, zahrat si Golden Axe, UGH, Prince of perzia a pod.. je to relax zahrat si starsie hry ked ma uz prestanu bavit tie nove.... je to taky navrat do detstva...

Našel jsem na Aukru Pentium MMX za 300 Kč. Myslíte že je to dobrá koupě?

A ten zvuk hdd, proste Vivaldy.