CDR: přepočet MB na minuty + co je to Long Strategy?

Na  http://www.bestmedia.cz/Product/prod.htm  jsem se dočetl:BESTMEDIA BLANK CD-R 700MB/80min printableBalení: SPINDLATIP: 97m 27s 01fReflective layer: Dye (Long strategy; e.g. Cyanine, Azo etc.)Media type: CD-RecordableRecording Speeds: min. 1X - max. 32Xnominal Capacity: 702.83MB (79m 59s 74f / LBA: 359849)Overburn test: 83:13:45Mám k tomu dotazy:1) Co je to Long Strategy?2) Když si pomocí CDKalkulačky přepočtu údaje, tak mi vychází, že 79m 59s 74f je 703,12 MB a nikoliv 702.83MB. Je špatná CDKalkulačka nebo údaje výrobce nebo kde dělám chybu?3) Když jsem dělal overburn, tak jsem si spočetl, že 83:13:45 je podle CD kalkulačky 731,48 MB. Když to podle nejasnosti v bodě 2)  snížím podle přímé úměry, tak dostanu  jen o trošičku méně : 731,18 MB.  Ale realita je hodně jiná: když jsem overburnem vypálil 728MB, tak poslední file byl vadný. 719 MB jsem overburnem vypálil OK. Kde je zakopaný pes?

Odpovědi na otázku

Chyba je v údaji té kapacity, 80 minutové CD má mít 79m 57s 74f, pak vyjde těch 702.83MB. Výpočet je jednoduchý: spočítáš počet frame na CD (to je ta hodnota LBA):LBA = (m * 60 + s) * 75 + fTuhle hodnotu pak vynásobíš 2048 (velikostí sektoru) a získáš kapacitu CD v bajtech. Podle mých výpočtů se na neoverburnované 80min CD vejde 736298944 bajtů (po odečtení filesystému, ISO hlavičky, 2s pauzy a pod.).Té hodnotě overburnu se nedá až tak věřit, každé CD je jiné, vypaluj nejvýše 720MB (82 minut), víc už je dost loterie.Co znamená přesně to Long Strategy nevím, je to prostě druh barviva, a to je spíš otázka pro chemika.