» Poradna » Ostatní

Časový normál DCF77

V poslední době (letech) mám problém s příjmem signálu DCF77. Hodiny bývají několik hodin až dnů zcela bez signálu. Běžně to nevadí, ale např. při nutné výměně baterie trvá i několik dnů, než se hodiny synchronizují. Máte někdo podobné negativní zkušenosti? Snížil/snižuje frankfurtský vysílač výkon, nebo je pásmo DV okolo 77 kHz natolik zarušené (rušené čím?), že příjem znemožňuje?

Odpovědi na otázku

Ve své době jistě svoji zásluhu tento časový normál měl. Otázkou je, zda dnes, v době internetu (a tím pádem jiných možností přesného času) má ještě význam. Je třeba brát v úvahu i značný potřebný výkon (el. příkon) a tím i finanční náročnost takového vysílání.----------------Co o tom praví strýček google? Snad mají i svoje stránky. Zkusil bych zapátrat tímto směrem. Jako vyhledávací heslo mě napadá (neoriginální) DCF77..

DCF77 ma smysl, tak kde neni internet a WiFi. Nemluve o tom, ze elektronika pro DCF77 je prakticky za nula kacek a jednodussi nez neco co se bude pres WiFi pripojovat a stahovat cas z NTP (nemluve o nejakem nastavovani). Na druhou stranu, DCF77 je zalezitost pomerne maleho regionu a globalni celosvetove reseni to neni, a asi proto to pro synchronizaci casu pouziva minimum vyrobcu elektroniky.Popravde me vyrobci stvou - kazdy musi mit na svem vytvoru hodiny (pracka, susicka, sporak, mw trouba, termostat, alarm, fotoramecek,...), ale zadny to neresi poradne, takze to znamena minimalne 2x rocne vsechno prenastavovat.

Patrně vám unikl drobný detail že přesný čas internetu je synchronizován právě signálem z vysílače DCF77. Bez DCF77 by internet žádný přesný čas neměl. Hlavní a hlavně nenahraditelný význam DCF77 zdaleka nespočívá v synchronizaci času domácích hodin a meteostanic.

Zkus to dát blíž k oknu, popřípadě to jinak natočit (je tam ferritová, tedy směrová anténa). Signál kolísá během dne a ročních období, jsou pauzy, kdy nejde chytit. Ale vždy mi to v průběhu 24 hodin naskočilo.Třeba zrovna teď je budík za 2 zdmi bez signálu a meteostanice jen za 1 má signál.Rušení taky hraje roli, i tady pomůže blíž k oknu.

Hmm...Podle toho to vypadá nejspíše na to, že služba sice stále běží, ale z důvodů uvedených výše rapidně snížili vyzářený výkon...

Kromě poměrně vysokého výkonu je docela zásadní i výška stožáru vysílače. ☺

To určitě ano, ale víme jak třeba dopadla Topolná....

I ten "schovanější" budík to vždy v průběhu 24 hodin zachytí - signál vykazuje výrazný denní cyklus šíření.

Ségra má meteostanici s hodinami, které se pomocí DCF77 synchronisují. Bydlí v přízemí v paneláku. V jižním pokoji vůbec nic. V kuchyni, která je na severozápad to jede během několika minut. Zřejmě velmi slabý signál. Jinak si to (vzhledem k délce vlny několik km) nedokážu vysvětlit. ☺

Juwa má samozřejmě pravdu, i když se jedná o už jediný radiový časový normál v Evropě. Díky i za jistě dobře míněné rady ohledně příjmu signálu. Různé DCF hodiny používám víc než deset let a pamatuju doby, kdy sice signál už nebyl ideální, ale pohybem po bytě jsem signál vždy našel. Signál našly dokonce i laciné náramkové DCF hodinky. Dnes nezachytím signál i několik dnů...Pokud je výkon vysílače stále 50 kW (s uvedeným kolísáním během dne), pak je možnou příčinou značné rušení, takže dotaz: Co může být zdrojem rušení na DV? Co se do toho pásma cpe, nebo pro jaké služby je nově využíváno?

To rušení nemusí být "přímo" na DV. Stačí jakékoliv silné signály, které zahltí vstupní obvody a znemožní demodulaci či dekódování.

To je docela jednoduché. V domácnosti ruší LED žárovky, některé měniče v jednopaticových zářivkách, napájecí zdroje všeho možného. Regulace svitu lamp a otáček motorů. Klimatizace. Sítě powerline.V barácích výtahy, kde dodavatel ušetřil na odrušení.

Zkusím zapátrat, ale zrovna tohle dlouhovlnné pásmo (a taky proto bylo k tomuto účelu vybráno) je vůči útlumům všech druhů nejvíce odolné. Zkrátka mělo by jít chytit i ve sklepě. Jediný důvod který mě v souvislosti s těmito potížemi napadá je právě snížení ERP.Možná i jeho krátkodobé výpadky - těžko říct "co se tam vlastně děje"....Třeba neplatí (málo platí) a vypínají jim proud...Třeba je to údržba...Třeba je to probíhající rekonstrukce (nutnost snížení výkonu kvůli montérům)..Kdo ví....

Ještě doplním, že dlouhovlnný vysílač Topolná (270kHz) vysílal s výkonem 1,5 MWA byl zachytitelný (stanice Hvězda) po celé Evropě.Ale představte si ty peníze za provoz (1 kWh ~ 6Kč >> 1,5 MWh = 9000Kč/h = 216000Kč/den = 6,48milionů/měsíc = 77,76milionů/rok jenom za elektřinu....To dneska nikdo není ochoten platit.

Připočítej účinnost, nad 30% nešla, takže náklady vynásob číslem 3.

Vzhledem k vyzářenému výkonu 30 kW se nedá velká síla očekávat a železobeton to hodně tlumí.

Zcela subjektivně hodnoceno, příjem signálu se na stejném místě, pomocí stejných nebo podobných přijímačů, podstatně zhoršil, nebo lépe, příjem se postupně, během let, zhoršoval...

DCF77 má prodlouženou smlouvu do roku 2021 (tuším v roce 2011), takže zatím nějaké vypnutí nehrozí. Nevysílá ale již s výkonem 50kW, nýbrž jen s EIRP 30-35kW, padesátikilowattový vysílač je připraven jako záložní. Signál je vysílán svislou anténou o výšce 150m, záložní anténa je vysoká 200m. Takže problémy možná souvisí s nižším vyzářeným výkonem. Nevím ale kdy DCF na vysílač s nižším výkonem přešel. Vzhledem k tomu, že je určen především pro Německo je jim asi dosah mimo jejich území zcela buřt.

Jo a docela pěkný rozbor činnosti (i případné nečinnosti) DC77 je tady: http://support.fccps.cz/download/Meinberg/prehled...

Díky všem za názory, ale především díky nicku czcharlie za odkaz s velmi srozumitelným popisem dané problematiky. V mém případě se sice jedná jen o DCF budíky, ale teprve po přečtení článku jsem si uvědomil, kolik potenciálních a asi skutečných zdrojů rušení mám ve svém nejbližším okolí...

Jen pro zajímavost si zkuste jakékoliv malé rádijko s LW nebo MW /dlouhé, střední vlny/ přiblížit k zapnuté nabíječce pro mobil, tablet....televizi a vůbec, dnes jede vše na spínaných zdrojích, které vyzařují až do krátkých vln. A čím mají delší kabel, tím hůř. A když to je i do sítě.......

Nedalo mně to:Elektronický smog, známy pod skratkou EMS, je ťažký, drží sa tesne pri zemi, kde sa kumuluje a dokáže sa nahromadiť až do výšky jedného metra. http://lepsiebyvanie.centrum.sk/moj-byt/552443/elektronic...

Nádherný odkaz. To je přímo bludný kamenolom.

Vsetky tieto hracky bude treba prerobit na prijem TV signalu, ktory je dostupny takmer vsade. Tento signal obsahuje synchro zmes, ktora je synchronizovana z casovym normalom vysokej presnosti, podobne ako DCF. Inak zhruba 4-5 rokov sa tieto hracky tazsie synchronizuju, co moze suvisiet so znizenim vyzarovaneho vykonu vysielaca.

Spíš GPS. Signál je všude jednotný a hodiny velmi přesné, jinak by to nefungovalo.

a) GPS není uvnitř budov.b) neobsahuje předpověď počasí.

a) DCF77 s tím má v budovách také potíže viz jistý Faraday, ostatně (ne)příjem se zde zrovna řeší. b) Signál DCF77 též neobsahuje předpověď počasí.

No, mně to uvnitř jede, na budíku i meteostanici, včetně předpovědi Jen to má určitý denní cyklus, kdy signál slábne a zase sílí.

Ta předpověď nemá nic společného s DCF77. To funguje na principu panenka se slunečníčkem/panáček s deštníkem.Denní cyklus je přirozená věc, takhle rádiové vlny fungují.

Jo, s tou předpovědí u SENCORu už jsem to taky zjistil.Nicméně dle Wikipedie DCF signál obsahuje předpověď pro asi 60 regionů. Podstatné ale bylo, že na rozdíl od GPS to funguje i uvnitř, což je pro ta zařízení podstatné.

To jo, ale šifrovaně, musí se koupit speciální chip na dekódování. Nevím, že by to nějaká spotřebka používala.Ještě se dá získat poměrně přesný čas od telefonních operátorů, mají to navázané na GPS.

Jenže ta synchro směs neobsahuje časový údaj ... ani předpověď počasí.

To mas pravdu, akurat ja od hodiniek neocakavam aby prepovedali pocasie. Ta synchronizacia je tam, kvoli presnosti odmeriavania casu. Pokial by bol treba casovy udaj, tak ten je napriklad v teletexte.

Už vidím, jak je v hodinkách integrovaný DVB tuner a hlavně, DVB anténa ...

Mimochodem, DVB signál neprojde determálními skly (která už jsou skoro všude).

DVB signál jako časový normál? To snad ani ne...

To nieje z mojej hlavy. Uz hadam pred 30 rokmi bola v AR uverejnena schema na synchronizaciu hodin z TV signalu.

Až na tu TV anténu v hodinkách

Je rozdíl mezi analogem (analogicky DCF) a DVB. Zpracování DVB TV signálu nějakou nezanedbatelnou a postřehnutelnou dobu trvá a liší se přístroj od přístroje řádově v desetinách sekundy až v jednotkách sekund

Mas pravdu, akurat vsetci zabudate, ze tie hodiny sa len synchronizuju signalom. Dokonca prijimac (demodulator) nebezi stale, ale staci mu aby bezal napriklad raz za dva tyzdne, pretoze potrebuje ziskat iba korekcnu hodnotu.

Casovy udaj je v tych hodinkach len pre automaticke nastavenie casu, na nic ine sa nepouziva. Kvoli jednoduchosti som ochotny si zakladny casovy udaj nastavit rucne, ovsem som dost prisny na to, aby tie hodiny isli presne z dlhodobeho hladiska. Napriklad tak, aby som ich uz nemusel cely zivot nastavovat a aj za 50 rokov aby ukazovali presne. Moze to byt problem, ked TV ako ju pozname nemusi za 50 rokov existovat.

pasmo DV je zarušene spinanimy zdrojmi adaptermi TV prijimačmi a LED lampami regulatormi motorov t.j. vsetkymi spotrebicmi do 250khz aj vyššie.. len na kopaniciach maš klud nerušeny..

Tou DCF se zabývám už 25 let http://vaelektronik.cz/dcf_uvod.html a taky jsem si všimnul, že je signál o něco slabší. Ale pokles výkonu vysílače z 50 na 35 KW zase není taková hrůza, je to rozdíl pouze 1,5 dB. Holt když to někde bylo jen tak tak... Signál DCF má problém hlavně v tom, jak jsou postavené normy pro EMC (elektromagnetická kompatibilita), ale o tom píšu i na svém webu. Rušení různých zařízení se posuzuje až od 150 KHz, kde začíná dlouhovlnné rozhlasové pásmo. DCF77 na 77,5 KHz pracuje na kmitočtu, na kterém už zařízení (především spínané zdroje, které jsou prakticky ve všem) může rušit podstatně víc než připouští norma pro vyšší pásma a je to v pořádku. Takový příklad. Na jednom rozhlasovém pracovišti jsme montovali hodiny, z kterých vysílají časové znamení. Antéma v budově a signál tam byl dobrý. Pak ve sklepě namontovali velkou UPS pro celý barák a nic nešlo. Jediný použitelný signál byl na terase, tak se antény stěhovaly. Firma, co montovala UPS, měla i spektrální analyzátor, porovnávali rušení s normou a prý u nich je to v pořádku.Jinak když někde "nemáte signál", zkuste hodiny přemístit jinam, jinak je nasměrovat... Vím že moje DCF antény jsou drahé a navíc potřebují napaječ. Ale pro technicky zdatné existuje jedno hodně staré a navíc pasivní řešení (tedy bez napaječe) prakticky zadarmo a to je rámová anténa. Pokud je na ní místo někde za skříní a ve vhodném směru, velká rámovka cca 1x1 m se tam vejde a kabílkem se signál dovede k malé cívečce, kterou dáte do blízkosti feritky hodin. Problém je, že se to musí naladit, jinak to nebude fungovat. Takže bez patřičného vybavení a zkušeností nemáte šanci. Pokud nemáte problémy se sílou signálu, ale s rušením uvnitř baráku, jediná šance je dát anténu ven.

Díky za obsažný příspěvek, který zodpověděl veškeré otázky!Zaujala mě ta pasáž o rámových anténách. Dovolím si položit naprosto amatérskou otázku, které se nejspíš zasmějete a protočíte oči, ale o anténách nevím téměř nic, tak se předem omlouvám Lze zkonstruovat anténu nějak připojenou na vnitřní stranu uzavřeného vodivého boxu (řekněme plechová schránka na dopisy), aby se kovová krabice přestala chovat jako faradayova klec a stínit signál pro nějaký přijímač/vysílač uvnitř, ale třeba se naopak stala součástí antény?

V poslední době je tolik elektromagnet.smogu, že se vůbec nedivím že se někam nějaký signál nedostane. Taky s tímto problémem zápolím. Jde o první zachycení, , pak už problém s přerušením není.