Časování u RAMek (CL) a 8GB

Dobrý den, chtěl bych se vás zeptat zda-li je u ramek časování (CL) opravdu tak důležité jako MHz? Cca před rokem jsem si upgradoval pc společně s ramkami. Ramky které jsem zvolil tak byli 2x4gb HyperX 3200mhz 18CL. Ovšem už nějakou dobu vím o tom že existují úplně ty stejné ramky jen s tím rozdílem že mají CL16.. Udělal jsem tak velkou chybu když jsem si nekoupil CL16? Pozná vůbec uživatel ramek rozdíl mezi CL18 a CL16? + Vím že 8gb ramek není zrovna nejvíc a že ideální by bylo mít 16gb, ale je mezi 16gb a 8gb nějaký větší rozdíl? Poznal bych že už v pc nemám 8gb ale 16gb? Pc používám na Premiere Pro, After effects a hry střední - těžší náročnosti.

Odpovědi na otázku

CL a frekvence se doplňují, teoreticky tak CL18 3600MHz paměti jsou stejně rychlé jako CL16 3200MHz a CL15 3000MHz ... jen frekvence se líp prodává a tak CL18 3600MHz stojí víc

Jinak co se velikosti paměti týče, pokud děláš v takhle náročných programech, tak tam to určitě poznáš, tam i 64GB zabereš jak prd

Dobře to chápu, ovšem jaký dopad to má na rychlost těch ramek takové CL18 vs CL16 pokuď-li se bavíme o 3200MHz

třeba u her skoro žádný : https://www.youtube.com/watch

Žádné drama to není. Když už to máš, neřeš to. PO dokoupení se RAM nastaví podle toho, co umí obě (takže podle té horší). Nemá smysl se s tím trápit. Pokud máš málo RAM a nestačí ti, bude přínos jen pozitivní. 8GB dnes zaplníš celkem snadno.

No hlavně se mrkni do biosu, jestli těch 3200MHz vůbec využíváš, někdo si koupí "nabušený" ramky a nezapne si OC

Pro běžné použití stačí 8GB RAM, pro náročnější pak 16GB. Naprostá většina programů ale neumí velkou pamět vůbec použít. Např. při načítaní velkých souborů program načítá data po malých kouscích např. 100 MB, i když lze jedním příkazem načíst ve Windows 10 - 64bit až 2,5 GB najednou. Jak velkou pamět tvůj program používá zjistíš snadno stiskem Ctrl+Shift+Esc, spustí se Správce úloh, Procesy, celkové využití paměti pak záložka Výkon a Paměť.

Definuj "běžné použití". Aby ti 8GB opravdu stačilo, musíš se dnes hodně omezovat. Ono stačí mít spuštěný prohlížeč s několika záložkami + pár dalších programů a 8GB je plných jako nic.Pokud máš jen 8GB a zdá se ti podle správce úloh, že se to nikdy nezaplňuje, tak je to jen tím, že OS ví, že má jen 8GB a dělá vše proto, aby měl stále nějakou rezervu. Takže část cpe do swapu nebo omezuje načítání věcí na pozadí. Což vše jen zdržuje. Pokud rozšíříš na 16GB, zjistíš, že při stejném použití, kdy se to OS s 8GB snažil držet pod 8GB, máš najednou zabráno klidně i 12GB.

Na notebooku mám 24 GB RAM a při spuštěném Firefoxu mi to ukazuje využití paměti 9,7 GB, s Adobe Premier Elements 15 pak 10,1GB. Plnou pamět 24GB jsem využil jen svým programem v C++ a ASM 64bit .

No tak vidíš, že to těch 8GB hravě sežere.

To platilo tak 5 let zpátky. Dnes už je 8GB jen pro zcela nenáročné kancelářské využití.

To bude mínusů od lidí, co mají doma 8GB a myslí si, že mají raketu

Teď jsem skládal trochu s výhledem do budoucna, tak jsem tam nacpal rovnou 32GB

Spis bych cekal minusy od lidi, kteri maji 32GB+ a maji nektere veci prakticky zmerene. ;o)

Spouští se "Ctrl+Shift+Del", ne Ctrl+Shift+Esc.

Ne, Ctrl+Shift+Esc spousti primo Spravce uloh. Bez zbytecne okliky pres menu, kterou navrhujete. Ale nejde samozrejme o prilis znamou moznost, prestoze je to prakticka zkratka..