» Poradna » Ostatní

Canon Pixma MG5450 neoriginální barvy

Můžete mi prosím poradit? Je velké riziko kupovat neoriginální barvy do tiskárny? Mám tiskárnu Canon (viz. titulek) a koukám, že neoriginální barvy jsou o dost levnější. Můžete mi případně nějaké doporučit? A jak je to se zárukou tiskárny, když použiji neoriginální barvy? Děkuji

Odpovědi na otázku

Canon nemám, takže nemohu sloužit. U Epsonů no problem.

Chceš-li tisknut fotky nebo cokoliv nad 360x360dpi nikdy nekupuj neoriginálky. Pozor odpálíš záruku kdyby něco! Pro tisk při 4800x1200dpi je originál nutnost vždy, plus speciální foto papír.Jinak kaňky, čmouhy, nesprávné barevné podání. Tiskneš-li nějaké černobílé letáky pak je to jen na tobě.

Dolfi, že to dělá tvůj HP šmejd rozhodně neznamená, že to dělají všechny tiskárny. Příště si kup Epsonku a přestaň tady brečet. Prostě jsi měl smůlu a koupil jsi to nejhorší, co jsi mohl, takže si do toho dál cpi předražené originály a jen tiše záviď. A všechno, co jsi tu napsal je nesmysl! Já tisknu s náhradkami A3+ se 400 dpi rozlišením v TIFFu a 16 bity na kanál, (co fotka to 200 MB), na alternativní papíry a nikdy žádný problém. A jedna fotka mne vyjde na necelého bůra. A pokud jde o záruku: startovací originály vyjet na 50 - 60%, vyndat a v případě závady vrátit zpět.

400dpi to je opravdu sláva, to není ani rozlišení fotek 18x13 člověče i ty musíš jet 1200x1200 tiskl jsi vůbec někdy fotky nebo jenom kecáš? A tisknout 16 bit na kanál můžeš jenom ty, něco ti povím = TISKÁRNY NEMOHOU VYTISKNOUT TAKOVÝ POČET BAREV PROTO NEMAJÍ MODEL RGB ALE CMYK = lháři.

Prosímtě, než začneš plácat, nastuduj si, co to je, když Photoshop udělá fotku 30 x 43 cm se 400 DPI v 16 bitech na kanál v TIFFu. A až to, zhruba tak za měsíc, strávíš, tak se ozvi. To DPI znamená počet pixelů ne na celou fotku, ale na čtvereční palec! (A pro každou barvu zvlášť, takže násob čtyřmi). A Epsonky, konkrétně Epson stylus PHOTO R 2000, 16 bit, čili 65 536 odstínů v každé barvě, umějí. Že to neumíš ty, je tvůj problém. A dokonce to umějí i s náhradními inkousty, (15 Kč za kazetu) a alternativním papírem, (4 Kč za arch A3 vč. DPH).

16 bitů na kanál není 65 536, kamaráde to je hi-color pro monitory tiskárny takto nepracují pracují v barevném prostoru CMYK (pokud vůbec víč co to je). A pokud umí mnoho a mnoho barevných odstínů, šedá je základní problém pak to není převod z TIFF 16bit, ale jejich paleta.Pokud sbíráš plky na digineffu a jinde tak by jsi měl vědět, že i mizerné foto v JPX, nemusí být 16bit na kanál nepoznáš a pod přípravě k tisku to používá kupa fotografů, těch skutečných, nebo TIFF což zde hraje roli jen pro úpravu místa.

Ne, já ty obrázky tisknu. Na rozdíl od tebe, ty jsi jediný, kdo tu žvaní nesmysly. A JPG 16 bit na kanál vůbec neumí, ostatně toho neumí víc, ale hlavně umí to, o co nikdo nestojí, totiž kurvit fotky. Z Photoshopu se na tiskárnu posílá TIFF, (aspoň u mne) a tiskárna si z něj, podle kolorimetrem vytvořeného profilu, vytvoří CMYK, ale z osmi barev, které má k dispozici. A protože ten profil je vytvořen s alternativními náplněmi na alternativní papír a ta tiskárna umí dávkovat inkoust tak jemně, že těch 16 bit na kanál skutečně zvládne, (min. 1 pikolitr kapky), vyleze mi z ní obrázek, o kterém se nějakému fotolabu může leda zdát. Je toho ještě moc, co se musíš naučit. Začni tím, že čtyřbarevná HP není fototiskárna.

Necháme to jak to je, zbytečná hádka. Já zůstanu především na tom, že tisknout fota lze dobře jen originálkami a pokud někdo nevěří prosím alepoň uvidí proč se to nedaří bez chyb. Ale nikdy by mě jako tebe nenapadlo tisknou něco čemu se říká fotka na 400dpi člověče to je dokument pro PowerPoint ne fotka!

Pánové kolegové, plácáte pitomosti oba, ale dlužno říct, že Krakonoš je v těch pitomostech o několi levelů výš. Dolphe, standardní používané rozlišení pro tisk fotografií je 300dpi (i u tisků "profesionálních") a s tím jestli použiješ náplň originální nebo náplň jakéhosi obskurního výrobce to v zásadě nesouvisí. V tom (jediném) má Krakonoš pravdu. Pro běžný tisk (fotografií) je i 8 bitů na kanál vyhovující a jestli je fotka vytisknutá 8 nebo 16 bity na kanál nepoznáš ty ani Krakonoš ani já a pochybuji, že i někdo jiný. Pro barevné podání je podstatný gamut tiskárny a ten se dá rozparcelovat třeba i na 32 bitů na kanál (a třeba i víc) i když bude zcela miniaturní a fotka z hlediska barevného podání tím pádem zcela nekoukatelná. V bitech to prostě (do určité hranice samozřejmě) není. Co je ale zásadní je to, že žádný - a to si dovolím zcela odpovědně tvrdit a mám to podložené mnoha měřeními - alternativní inkoust není zcela shodný s inkoustem originálním a ani po kalibraci tiskárny barevně fotky nedosahují barevné věrnosti tisku s inkoustem originálním. A to ani kdyby se celé stádo Krakonošů třeba postavilo na levé ucho. Druhou věcí je, že nemalé procento uživatelů je fascinováno barevností tak jako byli fascinování první majitelé barevných televizorůl Rubín. Těm alternativní inkousty vyhovují a asi bych řekl, že pro ně je škoda barevných tiskáren jako takových všeobecně.

1/ Rozdíl mezi 8 a 16 bity na kanál je vidět, podmínka je, že podklad, ze kterého tiskneš je také v 16 bitech. U JPEGové fotky z dětské hračky s sRGB a s 1 MB na fotku toto opravdu netřeba řešit, protože ta předloha už je humus sama o sobě. Alternativní inkoust se od originálu vždy víceméně liší, to jsem nikdy nezpochybňoval, což ale vůbec automaticky neznamená, že alternativa musí být zákonitě horší; to platí jen v případě, že uživatel je BFU a nedokáže si poradit se správou barev. A po kalibraci nejen tiskárny, ale i displeje počítače a správném nastavení veškerého SW, (ve W. správa barev v ovládacích panelech, v Photoshopu nastavení správy barev Photoshopem, místo tiskárnou, v nastavení tiskárny ve W úprava barev vypnuta a nastavení správného typu papíru), dá alternativní inkoust na KVALITNÍM alternativním papíru stejně dokonalý výsledek, jako nechutně předražené originály.

Profil tiskárny kolorimetrem? To by mě docela zajímalo.

No problem. Spustíš příslušný program, vytiskneš první zkušební obrazec, počkáš deset minut a projedeš ho sondou. zopakuješ totéž s druhým, vytvořený profil uložíš a v programu zaškrtneš možnost akceptace grafickými programy. A máš ICC profil, který ti s alternativním inkoustem a alternativním papírem dá lepší výsledky, než s s nezkalibrovanými originály.

Color munki design se to jmenuje, je to k mání, jako komplet, čili sonda + SW za max. 13.000 Kč a použitelné na třech různých počítačích. Sonda umí displej i papíry, ale POZOR! po zkalibrování se na displeji nesmí měnit jas, ani kontrast, čili u displejů s automatikou je nutno tuto zablokovat a to tak, že naprosto neprůstřelně a u tiskárny platí, že vytvořený profil lze použít pouze pro danou tiskárnu, daný typ inkoustu, (toneru) a daný typ papíru! Jakmile požijete jiný papír, nebo inkoust, či toner, je nutno tiskárnu překalibrovat.

Color Munki Design NENÍ kolorimetr.

Souhlas, jen kolorimetr by bylo málo. Takže Color munki design je obchodní název pro krabičku, ve které je kolorimetr pro načítání jak displeje, tak tisku a CD s příslušným SW.

Tak mi to nedalo a sám jsem si něco pohledal a početl o tom Color munki a pár dalších řešeních. Pořád se tu dohadujete......a neznalý v této problematice neví na čem je.Já už mám jasno. Krakonoši.....koukám, že v tomto se vyznáš, od tebe bych si nechal poradit. Ale dolp1888 a czcharlie.........jděte se bodnout. Jen kecáte a zkušenosti k rozdávání žádné, kromě "obchodní klasiky-kupte si jen drahý originál, vše ostatní je špatné". Hmmm....na to se tu nemusí nikdo ptát.Krakonoš má evidentně mraky vlastních zkušeností a má co "rozdávat". To se mi líbí.

Od loňského září, kdy jsem si koupil tu A3 Epsonku jsem vytiskl přes tisíc barevných fotek formátu A3 a všechny, po 10 Kč kus bez problémů prodal; chodím na různé ne-fakebook akce, přinesu vzorky, formulář a na příští akci balík objednaných fotek. Tisknu výhradně vlastní tvorbu, nebo dělám skeny na objednávku z donesených negativů, či diáků a na výtisku nikdo nepozná, (tedy pokud není předloha totálně zničená), že jde o sken. Na web nic necpu, protože to, co z těch obrázků po zkryplení na webově skousnutelný formát zbude je stejný humus, jako převod analogové klasické hudby do MP 3. Data nedávám také, většina běžných počítačů a grafik není schopna 200 MB tiff soubor s 16 bity na kanál a o rozměru A3+ otevřít.

Barevný tisk má tři řešení:1/ to nejhorší: Default s automatikou - systém Windows sám určí co a jak. dobré leda pro děti na hraní s laserovou multifunkcí a na fotky typu Teta Agáta u hromady hnoje.2/ z nouze ctnost. Pevné nastavení - ve foťáku Adobe RGB, (foťák, který to neumí, zahodit), ve Správě barev automatiku vypnout a Adobe RGB nastavit pro displej i skenery a tiskárny.výsledky budou o něco lepší a tisknout se může jak pod Win, tak pod Photoshopem, či jiným SW, kde se nastaví, že Správu barev provádí tiskárna.3/ profi tisk. Foťák nastavit na ukládání do RAWu a barevný prostor v něm na Adobe RGB, nebo, Pro Photo, ale to jde zatím jen u středoformátu. V počítači je nutno mít 64 bitový O. S. nejlépe W7, (s W8 budou problémy!) a Photoshop aspoň CS 5 s příslušným RAW pluginem. U skenerů nastavit rovněž Pro Photo, jako defaultní systém. POZOR! TOTO VŠE MÁ SMYSL POUZE TEHDY, POKUD MÁTE K DISPOZICI KOLORIMETR!další postup:Pomocí kolorimetru vytvoříme ICC profil displeje, uložíme ho a ve Správě barev nastavíme jako default. (totéž uděláme s Pro Photo u skeneru). V RAW pluginu (po otevření) nastavíme ukládání do TIFFu s 16 bity na kanál, dpi minimálně 350, já mám 400 a rozměr obrázku minimálně A3, t. j. 30 cm výška a 43 cm šířka. V Photoshopu nastavíme defaultně Vypustit vložený barevný profil a v RAWu ukládání dat do profilu, dále zakážeme otevírání TIFFů a JPEGů v RAW pluginu.Tiskárny:Ve Win - Start/zařízení a tiskárny/ vlastnosti nastavíme ,u inkoustu, typ papíru podle toho, jak vypadá zkušební výtisk. pokud se obrázek jakoby roztéká, nastavíme papír s menší spotřebou inkoustu, pokud je jakoby ,,vyblitý" nastavíme papír s vyšší spotřebou; toto lze dělat pouze metodou pokus-omyl, ale jde o jedno z klíčových nastavení a POZOR! je individuální pro každý typ papíru, nebo inkoustu. Dále se nastaví tisk foto v nejvyšší kvalitě a správa barev úplně vypne - tiskne se výhradně z Photoshopu, Ukázat celý příspěvek

Ty jsi vážně nezkušenej trotl.

co to zas kecáš?! Jde o to jaký "neoriginál"navíc je stále je určo možnost i tyhle naplnit,když dodáš slušně kvalitní inkousty nevidím problém.Nevím jak to je s trvanlivostí takové fotogarfie,ale ono obecně na inkoustu tisknout fotky je blbost.Já plním a no problemo.Jinak měl jsem jsem neorigo několikrát z toho jednou jsem se fakt spálil,barvy byli děsně vybledlé.

Já plním také, ale mám pigmentové inkousty a tiskárnu kolorimetrem nakalibrovanou právě pro alternativní inkousty i papír. A no problem. Výsledky jsou lepší, než s originály a defaultním nastavením.

Řešíte to tu zbyzečně moc odborně pánové. Přidám zkušenost obyč.uživatele tiskárny. Ano, neoriginální barvy způsobí nejspíše trochu jiné barevné podání vytištěných fotografií. Ale jen když se ty barvy pro tisk jinak nenastaví. Na Canonce MG 5250 jsem to zkoušel a výsledek je naprosto uspokojivé. Postup byl jednoduchý. Vytiskl jsem pár fotek s origo barvami, potom s alternativními....porovnal......upravil barvy fotky před tiskem...vytiskl....porovnal s tou první origobarvami tištěnou.......takto pár pokusů a jeto. Výsledný "profil potřebné úpravy barev fotografie k tisku" uložil a stačilo takto barevně upravit fotografie, které jsem chtěl tisknout a mají barvy jako bych je tiskl origo barvami.Na monitoru samozřejmě nejsou barevně správné, ale to je fuk. Je to jen úprava pro tisk.Cenový rozdíl značný, barevný prakticky žádný.PS: a na tisk běžných barevných dokumentů jsou alternativní náplně naprosto dostačující bez jakýchkoliv úprav barev. Tak není co řešit.To je moje zlušenost.

Takže je to jasné. Jediný, kdo má s alternativami problém, je Dolfi. Inu, kdo u mí, umí. A kdo neumí...

Tak když už se tu rozvířila debata o alternativních tonerech/cartridgích, jsem jeden ze tří obchoďáků v ČR, kteří Vám dokáží vytvořit cenové návrhy tonerů od KMP s daleko zajímavějšími cenami než najdete na E-Shopu. V případě zájmu stačí napsat mail.:)

Pokud umíš kazety pro inkoust Epson Stylus PHOTO R 2000 za max. 14 Kč/kus s DPH, nebo tonery pro OKI C 5800 za 300 Kč/ kus vč. DPH, tak beru.

Heh, jako na potvoru tyhle náplně neděláme a musel bych se stát přeprodejcem originálů. Což by znamenalo, že se na tuhle cenu nedostanu ani náhodou.

No vidíš. Já mám inkousty do té Epsonky ve 100 ml lahvičkách za 100 Kč/ kus, čli mililitr za korunu. A ročně tou tiskárnou proleju, podle barvy, 0,2 - 0,7 litrů. (počítadla umím vynulovat a to, čemu se říká odpadní nádržka si čistím sám).

Do té Okiny sypu potahované kuličky od HP. Takže pokud umíš volně ložené saze pro HP Laserjet za vhodnou cenu... Na kazetách netrvám, mám je upravené pro dosypávání.

Bohužel, dokáži prodat jen to, co je na webu http://www.kmpshop.cz/ .:)

Tak to toho moc neumíš. Já mám dodavatele, který mi přiveze volně ložené saze na telefonické zavolání až před barák. Flaška je za 800 Kč a kazetu do Okiny s ní naplním třikrát, čili jedno nasypání = 300 Kč! A vzhledem k tomu, že ji nasypu vrchovatě, tak 8.000 výtisků běžná porce.

OK, udělal jsem si poznámku. Doteď mám v Canonce náplně od Printpro, ale co jsem koukal na webu, tak už asi skončili. Takže tvoje nabídka by se mi časem mohla hodit

Nakupuji pouze od http://usporanatisku.cz a jsem velice spokojen, rychlé dodání a navíc na každý další nákup dostaneš 5%voucher. Takže bomba kšeft.