» Poradna » Mobily

Canon eos 760D - pro začátečníka?

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je pro úplného začátečníka v zrcadlovkách vhodný tělo Canon eos 760D. Byla by to moje první zrcadlovka, co se týče zkušeností s focení tak max. na digitální fotoaparáty za pár tisíc a mobil. Dále bych rád, který objektiv k tomu dokoupit, co se týče typů fotek, na které bych to využil, tak jednoznačně fotky z cest (památky, dovolená). Zároveň, ale také fotky krajin a občasný focení portrétů (tim myslím, portrétů celýho těla + krajina v tom) a občasné točení videa. Měl by to být pro začátek nějáký levnější objektiv, abych se na něm naučil pracovat se zrcadlovkou. V zrcadlovkách jsem naprostej amatér a držel jsem to 2x v životě vruce. Takže se omlouvám, za neznalost v objektivech.Já sám jsem si myslel, že by mi vyhovoval canon ef 50mm f/1.8 stm test, ale raději se zeptám, než-li pořídim.Děkuji :) předem za jakoukoliv odpověď či radu.

Odpovědi na otázku

"nějáký"? "...V zrcadlovkách jsem naprostej amatér a držel jsem to 2x v životě vruce..." Slovo: "amatér" má zcela jiný význam!Co je expozice a jak se volí?Co je hloubka ostrosti?Co je hyperfokální vzdálenost?

Psal jsem, že bych rád něco na čem bych se vyřádil a naučil. A sám se doznal, že tohle by byla první zrcadlovka..

Zrcadlovky už jsou přežitek. Zaměř se raději na kompakty s výměnnými objektivy.

A na točení videa už zrcadlovka vůbec není vhodná, i když ty dražší se o to občas pokoušejí. A pokud jde o kvalitu fotek: Zkus nastavit foťák na profil Adobe RGB, ukládat do RAWu a sehnat si něco aspoň průměrného, na kvalitní editaci fotek. (Google nabízí nyní zdarma kvalitní editační pluginy pro Photoshop, nebo Zoner).

A hlavně monitor který umí aRGB ... to jsou rady jak noha ... co je alespoň "průměrné" na editaci fotek ???Proboha když tomu nerozumíš, nepindej.

Windows - správa barev. Říká ti to něco? Asi ne, protože jinak bys věděl, že Adobe RGB se zde dá nastavit. A dokonce si tam můžeš defaultně nastavit i vlastní ICM profil, vytvořený kalibrační sondou. Takže: jsou dvě možnosti: buď nastavit Adobe RGB ve všem, včetně tiskárny, (ta si převod do CMYK udělá sama) a nebo použít kolorimetr a jet na vlastnoručně vytvořené profily, s tím, že foťák a skener necháš v Adobe RGB a v editoru pak použiješ nastavení Bez vloženého profilu. A za pouhých 12.000 Kč lze zakoupit kolorimetr, který umí kalibrovat i tisk na papír, (má vlastní zdroj bílého světla) a v ceně je i příslušný SW.

Zrcadlovky už jsou přežitek. Pár výrobců už je zařízlo a ti další se k tomu pomalu chystají. Za pár let už to bude jen nostalgie. Není důležité mít zrcadlovku, důležité je, aby foťák uměl ukládat do RAWu a zvládl barevný prostor Adobe RGB. A Canony mají mizerný dynamický rozsah snímačů, takže na slušné fotky pod JPG u nich zapomeň.

Doporučuju nejdív zajít do obchodu a podivat se, zjistit jaký jsou kategorie, vlastnosti, jestli potrebujes video atdA potom bych koupil treba na Paladixu neco z druhy ruky... az se s tim naucis a budes si jisty, ze te to bavi a ze to neni zbytecne tezky, slozity a drahy, tak si koupis neco noveho nebo zase lepsi model z druhy ruky....

50 mm v žádným případě ... setový 18-55 mm udělá nejlepší službu a foťák neprodraží. Časem se lze rozšoupnout na 15-85 mm a popřípadě i ten 50 mm (což je na tento typ foťáku vpodstatě jen portréťák).

Odpověď na dotaz je poměrně jednoduchá: ANO je to vhodná zrcadlovka pro začátečníka. Problém tohoto konkrétního typu je ten, že není nabízen v žádném setu a tím se nákup ještě víc prodraží. Jenom z těchto důvodů bych pro úplný začátek oželel něco z komfortu, který 760D poskytuje, a "smířil" bych se s levnějším modelem 750D v setu se základním objektivem 18-55 http://www.aaron.cz/produkty/canon-eos-750d-1... (tady je možné získat ještě slevu 1000 Kč navíc) . I když jde "jen" o setový objektiv, dokáže toho hodně. K němu pak pro portrétní fotografii s "rozmazaným" pozadím pořídit zmíněnou pevnou 50ku ( viz. http://objektivy.heureka.cz/canon-ef-50mm-f-1_8-stm/), která podá slušný výkon už od "plné" díry. Pro začátek to bohatě stačí. Oba dva objektivy fungují velmi dobře i při videu, které u Canonu těží z velmi dobrého automatického průběžného zaostřování. Jinak pro další informace o focení, abyste věděl co a jak, doporučuji www.fotoroman.cz - tam se seznámíte se vším podstatným.

Je jedno, jestli si pro začátek vybereš lepší nebo horší zrcadlovku nebo i bezzrcadlovku - naučit se na tom fotit jde v každém případě. Stačí, když to má dostatečně velký čip (minimálně 4/3") a všechny poloautomatické režimy expozice včetně manuálního nastavení.Rozdíl je jen v ceně, kterou zaplatíš, když tě to nechytne (když tě to chytne, nebude ti na ceně záležet).

ze 4/3 čipu uděláš bez problémů obrfotky o rozměrech 70 x 90 cm. Takže větší čip je naprosto zbytečný. A stabilizátor je lepší v těle, protože funguje i pro ty objektivy, které stabilizaci nemají, takže když si přes redukci nasadíš nějaké ,,analogové" sklo, bude ti stabilizátor v těle fungovat. Pokud stabilizace v těle nebude, zužuje se ti pole působnosti jen na stabilizovaná skla. A dnes už není problém, sehnat foťák, který podporuje současnou stabilizaci čipem i objektivem.

S nestabilizovaným objektivem se nedá fotit ???

Nač to dělat jednoduše, když to jde složitě, že? Jistě, dá, ale co je lepší, vláčet se se stativem, nebo fotit pohodlně z ruky?

U většího čipu nejde přece jenom o velikost fotky, ale hlavně o hloubku ostrosti. Čím větší čip, tím lépe i u levnějších ne tak světelných objektivech. 760D má navíc výhodu stavového displeje na horni straně. Dobrá volba.

Čím větší čip, tím menší hloubka ostrosti, což není vždy výhoda, zejména u portrétů, nebo makra. A bezzrcátka, aspoň ta lepší, umějí Focus bracketing, takže hloubka ostrosti se dá i při nízkém clonění zvětšit. Zrcadlovky tohle nikdy umět nebudou, protože tato funkce nezbytně potřebuje čip se zaostřovacími senzory.

Největší argument proti používání zrcadlovek na turistiku a na výlety je váha výbavy i samotného těla, kdo nefotí profesionálně hlavně sport nebo děti v pohybu, ten zrcadlovku ani nepotřebuje. Ale pokud ji chce, proč ne.

tak to ne, potřebuješ aspoň 12megapixelů s bayerovou maskou nebo 6 bez ní . .

760D je skvělá volba, určitě si ji nenech nikým vymluvit.Objektiv určitě stabilizovanýhttp://www.bigfun.cz/select_det.phpnějaký sety na trhu jsouKdyby byla overbudget neboj se vybrat Canon750D,700D nebo 100D.Jiný levnější zrcadla moc smysl nedávají, vázy vybírej jen stabilizovaný objektivy, i ty sériový Canon jsou v pořádku, fotí škoda ji nabízí v setu s Tamronem.Podívej se na fotoguru.cz je poradna a recenze.

pro začátek pokud chceš univerzální objektiv, tak to kup normálka v kitu s 18-55. Pokud nejsi náročný, tak minimálně na rok postačí, sám jsem si to sklo nechal a občas používám i nyní.Jinak na točení videa se zrcadlovka moc nehodí - obvykle je problém s pohybujícími se předměty vs. AF, takže pokud tím chceš filmovat momenty z dovolené nebo třeba věci jako oslava narozeni v rodině, tak videokamera udělá mnohem lepší práci.Značku ti vymlouvat nebudu, ale sám bych volil spíš Pentax, který má odolnost vůči prachu a vodě (vč. objektivu) a taky má stabilizaci čipu = nemusíš kupovat stabilizované objektivy.Pentax K-50 + DA-L 18-55 WR černý + originální brašna PentaxNaše cena s DPH: 12 990 Khttp://www.vkfoto.cz/pentax-k-50-da-l-18-55-wr...

osobně mám 650D a myslím že 760D je více než důstojný model pro začátečníka - v podstatě to umí většinu toho co profi modely, akorát ne tak dobře ale pro mě bylo důležitý aby se to chovalo jako profi model, abych měl možnost se vše řádně zaučit ... čeho u 650D lituju je autofokus při natáčení videí - je potřeba ostřit ručně. Taky bych chtěl říct, že standardní setový objektiv je samá vůle, takže nic pohodlného ... investice do lepšího objektivu nutná ...

Zacni s jakoukoli rozumnou bazarovou zrcadlovkou se zakladnim setakem za par stovek/tisic. Pokud jsou technicky ok, udelaji ti stejnou sluzu jako nove. Ta pevna 50ka je fajn, ale pro uplneho zacatecnika a tvoje vyuziti bude lepsi klasicky setak (klidne nestabilizovany).

Zdarec,stejný problém jsem taky řešil,a na konec jsem zatím zrcadlovku nekoupil,koupil jsem po poradě toto :http://www.olympus.cz/site/cs/c/cameras/digital... U zrcadlovek mě samozřejmě odradila hlavně cena,váha,cena příslušenství,atd...Tento foťák má taky hromadu nastavení,takže si s ním jde taky hodně vyhrát a naučit se základy PS:Jsem jen obyčejný amatér

Optický zoom 50xOhnisková vzdálenost 24 ‑ 1200 mmMaximální clona 2.9 ‑ 6.5toho bych se docela bál - nechápu, proč tam radši nedají světelný objektiv s 10x zoomem. Kdybych toužil po EVF ultrazoomu, tak vezmu mnohem radši Lumix DMC-FZ300:http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/panasonic-lumix-dmc-fz300... parametry jsou mnohem lepší:Optický zoom: 24 xDigitální zoom: 4Minimální ohnisková vzdálenost: 25 mmMaximální ohnisková vzdálenost: 600 mmSvětelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F): 2,8Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F): 2,8Maximální clona (F): 11Typ stabilizátoru: OptickýStabilizátor optický: AnoUltrasonické ostření: Ano

No jo,ale srovnej cenu... Kdybych měl zbytečných 15 tisíc,koupil bych nejspíš něco jinýho.A nebo taky ne .Na to moje focení mi to bohatě stačí .

Mno, myslím, že i tak bych radši vzal něco jiného než UZ - trochu se setmí a jsi v háji. A ten megazoom z pazoury neudržíš ani náhodou. Vím, sám jsem kdysi UZ s 10x zoomem měl.

To máš pravdu,je potřeba stativ,ale i tak z posedu si krááásně přiblížíš srnčí,atd No a ohledně setmění-věř mi,že to neni tak hrozný

tak srnčí si obvykle ten kousek přiblížím vidličkou

Tak jasně že je nejlepší koukat na zvěřinu přes puškohled,ale ještě předtim fotka neškodí

PS:Původně jsem chtěl taky zrcadlovku (dá se říct tu nejlevnější),viz např:http://www.electroworld.cz/canon-eos-1200d-objektiv-... Ale co mi kamarád fotograf radil,tak než tuto,tak rači ten Olympus Finance zatim nedovolujou nic drahýho-máme před svatbou,rekonstrukce chalupy,atd...

"...PS:Jsem jen obyčejný amatér..." Nejsi, to slovo má zcela jiný význam.Ten tvůj krám má rozměry a nejspíše i hmotnost (589g) lowendové zrcadlovky a ještě nevalný objektiv (hlavně když má velké ztopoření, že?) a pidisnímač.http://www.megapixel.cz/fujifilm-finepix-x30

50x optický zoom už je ,,o hubu". Panasonic, (DMC FZ 20) jsem kdysi měl a celkem spokojenost, vadilo mi jen výhradně anglické menu a omezená kapacita karty.

Canon má malý DR, vem si Pentax, zkus nějaký použitý, pokud neměla peníze na novýtřeba K5 IIs nebo KS2, anebo taky K3

nemusíš cílit hned tak vysoko - ono i K-r byl super foťák na svou třídu.