» Poradna » Ostatní

Canon 1200D - jak nastavovat časy na zákl. 55mm objektivu

prosím o radu - na zrcadlovku canon 1200 d mám 3 objektivy - pevnou 50, tamron 300 a zákl. objektiv dodávaný s tělem. při použití obou dokoupených jdou nastavit časy závěrky bez problémů, jen ne zákl. 55 objektivu nejde kratší čas jak 1/200. co dělám špatně? díky za odpověď

Odpovědi na otázku

Zkontroluj si nastavení, asi máš nastavenu programovou automatiku (P).

díky, už jsem to dal...učím se s ním

Otázka je, jaký expoziční režim používáš. Je možné, že pro kratší čas ti u automatiky vychází menší clona, než kolik objektiv "umí" a proto ti to foťák nedovolí.

díky, už jsem to našel, učím se s ním

V jakém režimu fotíš?

díky, už jsem na to přišel...učím se s ním

Toto není záležitost konkrétního typu zrcadlovky, ale obecně principů používaných při fotografování už desítky let. Takže si kup nějakou dobrou knihu o fotografování (a může to být klidně starší knížka z dob kinofilmu), kde budou vysvětleny srozumitelně vztahy clony, času a ISO. Např. doporučuji knihu "Nová škola fotografování" (ovšem nová byla někdy před 50-ti lety ), kde je perfektně srozumitelně vysvětleno, jak funguje clona, čas, ohnisko, citlivost atd. Jinak budeš pořád narážet na to, že ti někde něco nejde nastavit. Jinak mimochodem, na většinu fotografických námětů se hodí spíš režim priorita clony a čas nechat dopočítat automaticky. Vzhled fotky určuje především clona, takže tu je vhodné mít pod kontrolou a čas jen sledovat, jestli je v udržitelných mezích.

Tak tak. A pokud vychází příliš dlouhý, zvednout ISO. I když to ,,dlouhý" je poněkud relativní pojem, dost záleží na účinnosti a kvalitě stabilizátoru.