» Poradna » Notebooky

BSOD (NTFS_FILE_SYSTEM, SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED (iAStorA.sys))

Dobrý den,mám notebook HP Envy 17-j100ec a na něm z výroby nainstalované Windows 8.1 se všemi aktualizacemi. Včera jsem po síti hrál starší hru Empire Earth III. Po hodině hraní se notebook zasekl a nechtěl "se rozběhnout", tak jsem ho vypnul "natvrdo". Poté jsem počítač zapnul, ale při načítání windows naskočil BSoD NTFS_FILE_SYSTEM a počítač se restartoval. Sama se zapnula automatická oprava a při jejím načítání naskočil BSoD SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED (iAStorA.sys). Počítač se poté restartuje a zapíná v normálním režimu, ovšem opět naskočí BSoD NTFS_FILE_SYSTEM a tak pořád dokola. Na Googlu jsem našel, že iAStorA.sys by mohl být problém s Intel Rapid Storage, ale žádné použitelné řešení, jelikož se počítač nezapne. NTFS_FILE_SYSTEM může být problém s vadným hardwarem, ale kontrola komponent od HP neukázala nic neobvyklého. Pokoušel jsem se nabootovat Kaspersky Rescue Disk, ale počítač ho při bootu nebere (interní mechanika je nastavena na nejvyšší prioritu). Jsem v koncích, prosím o rady. Děkuji.

Odpovědi na otázku

Doufam, ze mate zazalohovana data, nasledujici postup by snad nemel nic rozbit vic nez to je nyni, ale presto nemohu 100% zarucit, ze k zadnym skodam nedojde.iAStorA.sys = Intel Storage Driverbud se neco polamalo v driveru, napriklad pri updatunebo se neco polamalo v SSD cachiV obou pripadech bych zacal vypnutim, pripadne odinstalaci driveru.Mohlo by se to podarit, pokud jste schopen se dostat do nouzoveho rezimu. Problem je, ze pokud se Vam nouzovy rezim nenabizi sam a nepovolil jste si tuto moznost drive v nastaveni systemu, tak bude nejprve nutne povolit moznost volby nouzoveho rezimu.Budete potrebovat instalacni DVD Windows 8 nebo USB recovery flashdisk, pokud jste si jej drive vytvoril(mel by jit vytvorit i na jinem pc s Windows 8, pokud dodrzite 32 bit / 64 bit edici).Nastartujte notebook -> Zvolte bootovani z DVD nebo USB, dle navodu HP drzet pri startovani ESC a zmacknout F9* -> Potvrdte boot z DVD/USB libovolnou klavesou.Nasledujici volby mohou byt nepresne prelozene, mam anglicke Windows:zvolte jazyk a klavesnici -> Opravit pocitac -> Reseni problemu (ikonka sroubovak a klic) -> Pokrocile(ikonka 3 radky zatrzitek) -> Prikazovy radek (ikonka C:\_) -> napiste:bcdedit /set {default} safeboot minimal-> potvrdte enterem -> napiste:exit-> potvrdte enterem -> PokracovatPocitac by se mel nyni restartovat do nouzoveho rezimu, na konci tuto volby budeme muset vypnout, jinak se Vam bude spouste v nouzovem rezimu pokazdeV nouzovem rezimu spustte Ovladaci panely (nejjednodussi pres win + i) -> kliknete na odinstalovat programy -> vyhledejte Intel a odstrante Intel Rapid Storage -> Vratte se do hlavni nabidky ovladacich panelu -> Hardware a zvuk -> Spravce zarizeni -> IDE/ATA/ATAPI radice -> pravou mysi Ukázat celý příspěvek

Nevím jak je to možné, ale v nabídce bootu (přes tlačítko F9) nebo vidět DVD mechanika, přitom bootovací DVD je vložený. Možnosti bootu jsou jen OS boot manager a boot from EFI file.

A pres volbu boot from EFI file se neda nabootovat DVD? Instalacni DVD windows 8 by melo jit startovat pres EFI. Jinak je mozne, ze bude potreba vypnout secure boot v nastaveni BIOSu, kam se dostanete pres ESC a F10.

Našel jsem DVD, nabootoval, dostal jsem se do příkazového řádku, bcdedit napsal operace úspěšně dokončena. Příkaz exit zavřel příkazový řádek a klikl jsem na tlačítko uložit a pokračovat do Windows. Jenže počítač se nezapnul v nouzovém režimu, ale opět mám ten stejný problém.

Tak to je skoda, doufal jsem, ze problem neni tak zasadni, aby se nedalo dostat ani do nouzoveho rezimu :(Dalsi moznosti, ktere se za pomoci DVD daji vyzkouset: A) zvolte jazyk a klavesnici -> Opravit pocitac -> Reseni problemu (ikonka sroubovak a klic) -> Pokrocile(ikonka 3 radky zatrzitek) -> Obnoveni systemu umozni vratit system do drivejsiho stavu, pomoci jednoducheho pruvodce obnovenim. Prijdete o upravy nastaveni a programy provedene v case od vytvoreni posledniho bodu obnoveni o sva data neprijdete.B) zvolte jazyk a klavesnici -> Opravit pocitac -> Reseni problemu (ikonka sroubovak a klic) -> Refresh (netusim jak se jmenuje cesky, 1. ikonka)vrati system do tovarniho nastaveni, preziji pouze defaultni aplikace a aplikace ziskane pres Windows Store, Vase data zustanou.C) !!!Prijdete o DATA !!!zvolte jazyk a klavesnici -> Opravit pocitac -> Reseni problemu (ikonka sroubovak a klic) -> Reset (netusim, jak se jmenuje cesky, 2. ikonka, s koleckem se sipkou vlevo znacicim reset)Preinstaluje Windows prijdete o vsechna data, aplikace a nastaveni.Dal uz me bohuzel nic nenapada a pokud tyto pokusy selzou a neobjevi se zde nekdo, s lepsim napadem, tak asi bude rozumnejsi navstivit servis.Pokud nemate zazalohovana data, tak bude vhodne provest zalohu na externi harddisk napriklad pomoci nejakeho Live Linuxu nebo pripojit harddisk k jinemu pocitaci a provest zalohu na nem.Osobne bych si data zazalohoval i pred navstevou servisu, protoze pri oprave notebooku se zachovani dat vetsinou negarantuje.

Pokud dám částečnou obnovu systému (bez smazání dat), tak Windows napíše 'jednotka, na které je nainstalován systém Windows, je zamknutá. Odemkněte jednotku a zkuste to znovu.' Jak ji odemknu?

Podobny problem s obnovou, se resil zde http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windo... , k odemceni harddisku nakonec pomohlo zadat v prikazovem radku prikazy: bootrec /fixMBRbootrec /fixBootbootrec /rebuildBCDjestli to pomuze i ve Vasem pripade bohuzel netusim.

Bohužel nepomohlo, jednotka je stále zamknutá.

Při obnovení do továrního nastavení počítač píše: "Počítač se nedá obnovit do továrního nastavení. Chybí požadovaný oddíl jednotky."

Tak už se s tím přestaň trápit. Pomocí live linux si vytáhni data o která nechceš přijít na ext. usb disk a udělej čistou instalaci Windows.Až to budeš mít, tak si systémový oddíl zálohuj, abys tohle martýrium už nemusel nikdy podstoupit.

Už je to to jediný co mě napadá.. Pomocí Kaspersky rescue disku jsem na externí disk dal vše co se dalo. Jen na tom notebooku je OEM verze Windowsů a nikde na notebooku není product key. Na internetu jsem četl, že je uložený v BIOSu a že si ho instalace přečte sama. Ještě kde seženu originální instalaci Windows? Na internetu jsem našel samý cracknutý a ze stránek Windows je stáhnout nemůžu.

Podívej se na ten obrázek: http://abload.de/img/2d8p3c.png

Stahování 6 hodin pak se kdyžtak ozvu jak jsem dopadl. Jinak ten licenční klíč se zachovává?

Musíš upravit soubor ei.cfg v té instalačce aby ti seděla verze Windows ke klíči (licenci) který máš uložený biosu.Máš buďto verzi OEM Pro nebo OEM Core. Podle toho to upravíš.http://www.cnews.cz/navody/jak-nainstalovat-w... (Pokud se na ul.to zaregistruješ a nabiješ si kredit, tak za cca 12 Kč to máš stažený hned.)

Tak, po splutí Vltavy jsem přijel zpátky a nainstaloval nový Windows :P Vše je fajn, až na to, že Windows se nechce aktivovat (po stisknutí tlačítka aktivovat online, windows napíše "Windows nejde aktivovat. Zkuste to prosím později." a při startu mám pořád nabídku nabootování starého nefunknčího windows. Myslím, že to s tím nějak souvisí. Disk C jsem při instalaci naformátoval, takže mi není jasný, proč tam ta stará verze je

V takových to případech, kdy už prostě nenabootuju nedělám nic jiného, než že pustím nějaké LiveCD, třeba toto: http://wiki.ubuntu.cz/livecd pak zálohuju data a dám přeinstal včetně formátování.