» Poradna » Notebooky

BSOD - Jde vyřešit HW problém i bez reklamace?

Zdravím.Mám notebook Acer Aspire V Nitro - dva měsíce starý. Už před týdnem (tedy po cca dvou měsících používání) jsem zjistil, že se mi zlomil jeden pant. Řekl jsem si "Ok, tak jsem asi blbec, nešetrně jsem s ním zacházel". Jenže:Už od prvního dne používání se mi občas objeví BSOD dvou typů. Buďto mi to píše důvod "Memory management", nebo "IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL".Ve frekventovanosti padání jsem nenašel žádnou pravidelnost. Občas ntb šlape bez problémů týden v kuse, jindy mi vyhodí BSOD třeba čtyřikrát během jednoho dne (naposledy včera - ztratil jsem kvůli tomu půlku seminárky). Přemýšlel jsem nad tím, jestli to nepadá po obnovení z režimu spánku, jestli s tím nějak souvisí napájení, nebo obsazenost USB portů apod., ale ne. Žádný takto viditelný společný jmenovatel to nemá.Samozřejmě jsem si oba důvody BSOD Googloval a evidentně mám nějaké problémy (jak už napovídal název) s RAMkama, v druhém případě by pak prý mělo jít o nějaký problém s drivery.V prohlížeči událostí sice mám v okamžicích BSOD vypsaný Error, ale jen takový, že byl systém náhle restartován. A před tímto Errorem žádné jiné podezřelé informace nejsou. Jediné, co jsem nalezl, je toto - https://www.dropbox.com/s/49eltk9endqqpi6/Screens... což celkem napovídá, v čem je problém, ale nenapadá mě, jak ho řešit - I na to bych tedy rád cílil tento vyčerpávající dotaz.Samozřejmě jsem si procházel i tuto poradnu, ale našel jsem pouze dva typy odpovědí - "Pošli nám minidump" a "Dej to do servisu". A já bych se tedy chtěl (možná trochu netradičně) zeptat, jestli je nějaká možnost řešení bez servisu. Mám se servisy sice jen pár zkušeností, ve všech případech však negativní - buďto chtějí zbytečně peníze za něco, co jsem schopný si vyřešit sám, několika kamarádům dokonce z PC v servisu zmizela RAMka, popř. jednou kamarádovi Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

Stratíš záruku ak sa v tom budeš hrabať na vlastnú päsť.Jediná múúúdra rada znie: Preinštaluj nanovo do továrenského nastavenia OS tak, ako si ho mal v čase kúpy PC. Ideálne je z ISO W8.1. (Na test HW poslúži aj ISO W7) Prípadne, disponuješ stále s OEM W8.1 na Recovery oddiele pevného disku. Len si obnov zavádzač na prvom sektore, ktorý bol prepísaný Inováciou na W10. Po tomto uvidíš bez straty záruky, či to je HW alebo len SW chyba.

Bylo by dobré napsat přesný model notebooku, pro příště .Co třeba nainstalovat čisté Win 7, poté oficiální ovladače na hardware ? Ovladače stahovat z webů výrobců hardware (chipset, grafika, zvuk atd.)Co verze BIOSu případné jeho flashnutí ? Ale tohle bych volil jako poslední štaci.Zkontroluj noťas programem Memtest z webu memtest.org. Spusť to jako bootovací medium z mechaniky a nech to běžet třeba celou noc.Co se týče RAMek - je otázkou, zda nejsou integrované v základní desce; pokud ano, tak je problém a nemalý.

Nechej si minidump online zanalyzovat tu http://www.osronline.com/page.cfm

Díky za odpovědi.Nuda:To s tou zárukou je fakt, to mi nedošlo.. Ale platí to i pro SW hrabání?Já si nejsem úplně tak jistý, jestli se to tím resetem vyřeší, protože si pamatuji, že první BSOD jsem "dostal" už během prvního (/druhého) dne používání..Honza:- Pardon, Acer Aspire VN7-791- Právě ohledně těch ovladačů, to mě také zajímalo - vím, že žádný ovladač na nic v NTB jsem nepřeinstalovával (snad jen se updatovala grafika) a tak nějak jsem očekával, že budou už od základu předinstalované - jsem naivní? :D - Verze BIOSu je V1.10, což, pravda, tvoří dojem, že to bude jedna z prvních. Zkusím kouknout po nějakých updatech, tím bych tomu snad neublížil, ne?- Ok, díky, přes noc zkusím.- Podle Googlu to vypadá, že snad budou vyjímatelné.Juwa2:- Prohnal jsem to tím, ale tak nějak tomu nerozumím a nevímm, na co se zaměřit (na první pohled mě velmi zaujalo spoustakrát opakované slovo "PAGE" v posledním oddílu "Strings", což působí, jako BUG), takže jsem to uploadoval zde, kdyby jste si někdo našel čas se na to podívat a případně něco vyrozumět - http://leteckaposta.cz/180515431

Dave, hlavně nic nedělej s aktualizací - flashováním BIOSu. Jak jsem psal, to bych viděl jako poslední štaci. Nejnovější verze BIOSu je 1.11 dle webu acer. Dále jsem zjistil, že acer neposkytuje ovladače k Windows 7 pro tvůj noťas.1. nemáš-li, vytvoř si tzv. "recovery DVD" a zjisti si Product Key tvých Windows 8.1 (z výroby)2. zazálohuj si všechna data¨z noťasu3. proveď testování tím Memtestem - pokud najde nějaké chyby (červeně napíše na displeji), bylo by dobré toto nafotit či natočit a pak to řešit v rámci reklamace4. reinstaluj noťas do továrního nastavení5. pokud bod 4 nepomáhá, nainstaluj Windows 7 + nejnovější ovladače na hardware (stáhnout z webu výrobců hardware) - nejdříve si proštuduj na Internetu, jak na takový noťas nainstalovat Win 7 - bude to asi blokované v BIOSu...6. pokud ani bod 5 nepomáhá, nelze vyloučit poškození HDD - to už by ses musel do noťasu hrabat a nevím, jak je to řešené ohledně zárukyVíc ti poradit nemůžu, od bodu 6 se to dál neřeší v domácích podmínkách.

poškození HDD lze v drtivé většině případů odhalit SW cestou bez nějakého zásahu do notesu. Diagnostické SW ze většinou bootují z CD nebo usb a nijak nezasahují do stávající instalace, natož pak do HW.

pokud to SW hrabání nezahrnuje BIOS, tak na záruku nemůže mít vliv. Osobně bych na tom nechal běžet pár hodin nějaký linux z flash disku (= nemusíš instalovat) a zkusil, zda se projeví nějaká HW chyba - zásek, zamrznutí apod. Taky asi neuškodí projet HDD nějakou diagnostikou a případně RAMky Memtestem, pokud ti nevadí, že to chvíli zabere.

1. Udělej si image stávajícího systému.2. Přeinstaluj Windows.Pokud se už závada neprojeví, je PC po HW stránce v pořádku, chyba byla v OS nebo driverech.Pokud se závada projeví opět, je to HW příčina. Obnov image zpátky a reklamuj.