Bottleneck?

Ahoj, co koukám na videa, tak většina lidí má využití graf. karty na 99%. Chtěl jsem si ověřit, jak jsem na tom a jsem docela zklamaný. Hry se hrát dají, ale zajímá mě, to je AMD tak slabé, že max. využití graf. karty nejde přes 50%? V trackmania menu mam využití přes 60%, jinak nikde jinde jsem to neměl a to je k smíchu. Je pravda, že tyto hry mají jen DX9, ale teď jsem koukal na jedno video(https://youtu.be/ubmMT8a5Gsc) a tam mu to jede dobře, i když je to také jen na DX 9. Zřejmě jde tedy o procesor, že? Na pc hry nemám moc čas, ale přes noc si stáhnu třeba GTA V a Dying Light a otestuji, zda to bude lepší. Koukal jsem na reddit a tam pár lidí také mělo problémy s "low-usage gpu(http://1url.cz/LtLiP)".Mam ještě otázku. Když graf. karta nejede na 99%, znamená to automaticky bottleneck?Procesor + graf. karta: FX 8300 OC 4.1GHz + R9 270X Windforce. Mam v plánu koupit i5 6500, přijde mi to jako skvělý procesor a R9 270x si vede pořád dobře, takže tu si ještě nechám(https://www.youtube.com/user/Conflictnauf/videos)PS: LoL nehraji, chodí ke mně hrát kamarád. Pokud máte nejasnosti, tak se zeptejte v komentářích, rád odpovím. Drivery mam nejnovější.Ukázka:http://pasteboard.co/1htVt3dF.pnghttp://pasteboard.co/1hu0sKsx.png

Odpovědi na otázku

Když jede grafika na 99% tak už toho má po krk.Ta která jede na tom samém programu na necelých 50% má evidentně jednou takový výkon jako grafika předešlá.To pochopí i malé dítě.

Právě naopak. Když je max využití graf karty 99% tak ta grafika jede na svém maximu a víc z ní nevytáhneš. Ale když je využití jen 50% tak grafika využívá jen půlku svého maximálního výkonu, takže má ještě dostatečnou výkonovou rezervu. A neznamená to automaticky bottleneck. Například když máš zaplý vsync (nebo jakýkoli jiný omezovač fps) tak je jasné že karta není využita naplno, protože čeká až bude moci vyrobit další snímek. Nemá smysl se snažit vyrobit další snímek, když by byl stejně zahozený a nevyužil se.

ak ti ide hra plynulo bez sekania nemáš sa čoho obávať. pokiaľ v hre dosahuješ plných 60FPS a grafika ide na 50%, znamená to, že jej stačí polovičný výkon nato, aby hra fungovala. problém by to bol, keby ti hra sekala, mal si 20FPS a grafika by stále nebola vyťažená na maximum. vtedy to bottleneckuje procesor, mne sa to stáva pri SC2, kedy mám niekedy 40FPS, grafika sa fláka na 60% a procesor nestíha.to, že ju nemáš vyťaženú na max je aj tým, že máš zapnutý vsync. ten limituje FPS na hodnotu obnovovacej frekvencie tvojho monitora, čo bude tých 60Hz (prípadne 120,144, záleží od monitora, ale 60 je najrozšírenejší štandard, vyššie hodnoty majú herné monitory za adekvátne vyššie ceny)karta je pri 50% schopná dodávať plných 60FPS a viac výkonu nepotrebuje. napríklad aj tá trackmania je celkom nenáročná hra. skús v nastaveniach vypnúť vsync, tým zrušíš horný limit a karta pôjde na max, no nejaké extra výhody ti to neprinesie. preto, ak hra beží plynulo, vyťaženie grafiky ťa trápiť nemusí.

Má to i nějaký vliv na opotřebení/životnost grafické karty když budu hrávat s výkonem gk na 50% vs na 99%?