Bootuje špatný disk

Dobrý den,potřeboval bych radu. Zničeho nic mi začal bootovat jiný disk, než který mám nastavený v BIOSu. Mám v PC 3 disky, z toho na dvou z nich mám operační systém, a i když jsem si nastavil v biosu v bootování pouze disk 1 "enabled" a pro disk 2, disk 3 a DVD-rom "disabled", tak přesto mi počítač nabootuje z disku 2.Už se vám někdy něco podobného stalo? Kde by mohl být problém?Děkuji za rady.

Odpovědi na otázku

Tohle se stává v případě, že je ten primární bootovací disk poškozený, že z něj počítač nemůže nabootovat. Potom hledá nejbližší další bootovací.

Ten druhý, ze kterého nechceš aby bootoval, zkus odpojit a hned uvidíš, co je za problém

Ještě jestli můžu, kouknul jsem na ten disk v programu Crystal disk Info, co mi to kdysi jeden doporučil >> https://ctrlv.cz/shots/2020/07/03/9njy.pngMůžete mi k tomu něco říct, je to tedy diskem? Ale to by asi nepsalo že disk je "dobrý"..

Disk může být dobrý, ale může být jen chyba v datech v bootovací oblasti.

Takže máš šrot a chceš ASI (spíše nuda) pořídit něco také starého: https://www.zive.cz/poradna/drahe-mb-pro-amd-... Ještě ti v tom šrotu hučí? Rada: "Odnes to do servisu." Zdůvodnění: "Z tvých vláken je zcela jasné, že výpočetní technika není tvůj kobyl a schopnost logického myšlení je omezená."

Já nikdy netvrdil že počítačům rozumím. V servisu už byl, moc to nedopadlo.

tak potom co tu hladas? Vyhod to a kup novy. Ked ti to neopravili v servise, tak asi v diskusnom fore to neopravi ani Chuck Norris.

Na diagnostiku pouzivaj v prvom rade utilitu od vyrobcu, aj ked ten Crystal disk Info ukazuje ze je vsetko OK. Ale podla mna diskom do nie je.Sprav nasledovne:Odpoj vsetky disky, resetni BIOS do tovarensky nastaveni, potom pripoj prve ssdcko, spusti OS a otestuj disk.Potom to prve odpoj a postup zopakuj s druhym ssdckom.Ak je vsetko OK, tam zapoj obidva a nastav si pozadovane bootovanie ako chces, vyskusaj ci to funguje. Ak ano, nakoniec pripoj aj to tretie datove. U tohto tretieho by som sa uistil, ze tam nie je ziadna bootovacia oblast.

Vyskočila mi červená obrazovka, s tím že mi tam chybí bootovací soubor.Ale teď po pár hodinách mi to zase dělá naprostý opak, nový systém (na novém disku to zničeho nic načetlo, ale zase to nechce načíst systém z toho starého disku, i když ho mám (opět) v biosu nastavený jako hlavní.Jinak oba disky bez problému fungují, vidím na ně, můžu na ně kopírovat data, přehrávat z nich soubory, atd... jen mi blbne to bootování. Jeden je SSD Kingston 120GB a druhý je Seagate 4TB.

Můžeš vyndat a znova zacvaknout všechny kabely (SATA i napájecí), pokud máš modulární zdroj, tak i na straně zdroje.

Nevím, jak starou desku máš, ale já musel mít v SATA 1 zapojený ten disk, ze kterýho chci bootovat, ať jsem nastavoval cokoliv, vždycky to bootovalo z disku v sata 1.

cca 7 let, je to tato deska - MSI 760GA-P43 (FX) - AMD 760G

U 7 rocnej dosky by som sa pripravil na to ze uz zacnu odchadzat kondenzatory. Tak sa priprav na velky uprade zostavy.

To není tak, je třeba konzultace s manuálem ZD, kde vybrat disk, aby byl brán jako prvý (obvykle se zobrazuje UUID). Do jakého SATA portu je zapojen, je potom jedno.

Tam bude klasicky bootování na jednom disku a systémy na obou. Proto je dobré OS instalovat pouze na PC s jediným HDD/SSD.

Odpojil jsem nově koupený disk s nově nainstalovaným OS, a všechno se zdá být ok. Zajímavé že ještě před tím mi to začalo po zapnutí počítače všechno jet strašně pomalu, a vůbec nechtělo naběhnout ani bootování, i když jsem bootoval do starého SSD disku s OS. Předtím mi bootování do toho starého disku sice nabootovalo ale začalo to házet hned po najetí Win modrou smrt.Nyní po odpojení nového disku vše vypadá OK, normálně naběhne OS a žádná modrá smrt. Takže hádám že nový disk je buď vadný, nebo by to mohlo být ještě tím že deska (nevím proč) nezvládne mít zapojené najednou 3 HDD a k tomu DVD mechaniku. Je to možné?

Ty jsi vadný, odnes to konečně do servisu, ať nastaví bootování ze správného disku.