» Poradna » Windows (a jiné OS)

Bootování z USB flash nefunguje

Chci spustit Ubuntu live z USB flash, ale systém ji nechce načíst. Přitom na tom samém počítači ji jinak přečte, dokonce v UEFI si lze prohlížet soubory na flashce obsažené (když dám volbu bootování ze souboru-prohlížet).Secure boot mám samozřejmě vypnuté.Zkoušel jsem všechny možné nastavení UEFI, bootování v Legacy režimu, v UEFI režimu i Dual boot režimu.Nastavení bootování mám:Quick boot - disabledUSB boot - enabledEFI device first - disabled (= removables(USB),shell,network bootují jako první)Windows fastboot - disabled USB zařízení jsem v biosu zkoušel nastavit Legacy i normální mód.Vůbec nic nefunguje, vždy mi to nahlásí, že není z čeho bootovat přestože je flashdisk připojen. Pak mi naběhnou již nainstalované Windows 8.Na flash disku je nové Ubuntu 15 a bootovací flashdisk (FAT32) jsem vytvořil přímo pomocí defaultního Tvůrce spouštěcího disku přímo v Ubuntu 14.Kde jsem udělal chybu?

Odpovědi na otázku

Musíš flešku připravit jako bootovací pro UEFI (jinak nenabootuje).K přípravě použij (ve windows) https://rufus.akeo.ie/Nezapomeň správně nastavit "Schéma oddílu a typ cílového systému"

A nějaký linuxový nástroj by nebyl?Ten Ubuntu tvůrce spouštěcího disku by měl taky fungovat, ne?

Linuxový nástroj by byl pokud by si používal Linux, ale podle nastínění problému si instalační medium připravuješ ve Windows. A tam je jich spousta Unetbootin, Rufus, Win32 Disk Imager. Stejně si myslím, že máš v EFI něco blbě nastavené.

unetbootin je aj pre Linux

Spolahlivo funguje aj unetbootin, lili, a yumi.(wo Windows)

Tož nechci vám do těch rad příliš šťouchat. Ale když si pořádně přečtete dotaz, tak má bootování nastaveno tak, že by měla fungovat v podstatě každá fleška. Takže možné jsou pouze 3 varianty:1. V biosu (uefi) je ještě nějaké další nastavení, které blokuje bootování z flash disku2. Flash disk je vadný3. Bootovací flash disk je špatně vytvořen - lze snadno ověřit spuštěním v jiném PC.

Ano v podstate je to presne tak, ako pises.My sme ratali s variantou, ze 1 a 2 nie je pravda.

To jsem rád, že si někdo konečně přečetl úvodní příspěvek :)Zkusím nakonec ten netbootin, ale moc nadějí tomu nedávám.Je možné, aby fleška byla funkční (normálně lze číst a zapisovat), ale vadná by byla jen funkce bootování z biosu?Jak jsem napsal, tak v UEFI na ní lze listovat adresáři, když se při startu zvolí funkce "Boot from file" tak to normálně na flešce nalezne soubor typu *.efi

Vytvořit funkční boot flash není záležitost na několik dní. A těch řečí a výmluv okolo...

Proč ty dvě dlouhé věty? Vždyť stačily 3 slova: Hovno-tomu-rozumím.Na webu jsou návody jak obejí to podělané UEFI na 5 i více stran A4.Já už se s tím morduju snad týden, výsledek nikde. Teď konečně mám funkční flash (vytvořeno přes netbootin). Jenže na mém stroji nabootovat nechce (jinde ano). Zkur.... UEFI

Strkáš to do USB 2 ???

USB OTG , a mám to aktivované v biosu

Proč to nemáš v NORMÁLNÍM USB ??? Z OTG to asi neumí.

Asi proto, že tam normální USB není, ne?Podle všeho by to mělo jít i přes OTG, spousta lidí si to takhle na tablet s Atomem nainstalovala. I v biosu tahle volba je, jen mi to nejde.