Bootovaní M2 SSD disku z adaptéru v pci express (M-Key)

Zdravím přátelé, asi jsem přecenil svoje schopnosti, když jsem si myslel, že jistá věc bude určitě fungovat, ale bohužel.Pořídil jsem si redukci M2 slotu do pci expresshttps://www.alza.cz/i-tec-pci-e-2x-m-2-card-p... pro připojení SSDhttps://www.alza.cz/wd-green-pc-ssd-120gb-m-2... Kartu jsem připojil do pci express 3.0 16x na svojí desce Gigabyte GA-H61M-DS2H http://www.gigabyte.cz/products/page/mb/ga-h61m-... A teď v čem je problém - když ssd disk připojím přes m-key tak se nezobrazuje mezi možnostmi k bootování, což jsem četl, že je normální, ale při pár změnách nastavení v biosu by se měl objevit při instalaci windows a u windows 10 by se měl objevit bez jakýchkoliv úprav, k tomu však nedošlo. Zkoušel jsem taky upgradovat bios na nejnovější verzi, ale to též nepomohlo. Ve všech možných diskuzích se však do této záležitosti neustále plete podpora biosu pro bootování z SSD MVMe, moje SSD má ale rozhraní SATA, a zmíněný adaptér by měl mít podporu bootování.Když však ssd disk připojím přes b-key, kde je ještě zapotřebí připojit sata kabel, tak se disk zobrazuje všude zcela bez problému. Nainstaloval jsem windows na ssd a připojil ho opět přes m-key, ale to nepomohlo. Moje deska o přítomnosti ssd disku prostě vůbec neví.Používám ho tedy přes b-key, ale rychlosti jsou odstašující (čtení 250 MB/s, zápis 130 MB/s). To bych udělal mnohem líp (a bylo by to i levnější), kdybych koupil standardní SATA SSD a připojil ho do svého SATA 2.0 portu.Něco mi říká, že problém bude ve schopnosti desky bootovat z PCI Express, ale rád bych slyšel vaše názory a možná i rady, kdyby se to dalo nějak vyřešit. Moc děkuji.

Odpovědi na otázku

verze win??

Zkoušel jsem Win 7 i 10, teď mám nainstalovanou 7čku.

V tom případě musíš do instalačky integrovat potřebné drivery (nebo si takovou stáhni hotovou).

Myslíš drivery PCI-E karty nebo toho SSD? V každym případě na stránkách výrobce ani u jednoho žádný drivery nejsou, protože by to mělo jednoduše šlapat. U toho SSD je akorát taková utilita, co ti ukazuje životnost, zbývající kapacitu atd.

Teď jsem na alze u toho řadiče M2 do PCI-E zaznamenal neuvěřitelnou odpověď - "Řadič funguje všude tam, kde je slot. Má vlastní BIOS a tím není nic co by ho omezilo. Pohlídejte si pouze kompatibilitu ovladačů k řadiči vs. Váš operační systém."Což by u win 10 neměl být problém, ale nikdo ze zákazníků si tam na nic nestěžuje a na fotce tam ukazují zcela likvidační rychlosti (pochybuju, že jsou důsledkem připojení přes b-key )Tak začínám uvažovat jestli to není nějaká vada hw z výroby.

Obávám se, že tvůj MB nebootuje z PCIe, takže SSD má takto smysl jen na data. To nezachráníš žádným driverem pro Win.

No jo, to jsem si myslel , ale je zajímavý, že při připojení b-key to funguje, čím to asi je. Jedině, že by MB bootovala SSD ze saty, tím přídavným sata kabelem, ale to by tam to připojení do PCI-E už bylo v podstatě úplně k ničemu ne? (Nebo jenom k napájení)

Podstatný je BIOS desky a jeho schopnost bootovat z PCI-E zařízení. Pokud ji nemá, nezbyde než BIOS upravit a tuto schopnost tam přidat.

Dobře, mám menší mezeru v tom co je to vlastně UEFI, ale jestli to znamená, že můžu do biosu doinstalovat učitá rozšíření, jako třeba podporu NVMe, tak se mi zřejmě snažíte naznačit, že podle tohoto návodu http://www.overclock.net/t/1571271/tutorial-how-to... by to potom mělo šlapat. Na to jsem teda už narazil, ale hned jsem tu možnost zamítnul, protože jsem myslel, že to je potřeba pouze když má SSD rozhraní NVMe, což nemá. Ale pokud je to zapotřebí i k připojení M2 SATA SSD přes m-key, tak to samozřejmě zkusím (pokud mám tedy UEFI bios, což bych měl mít, na krabici je napsáno dual UEFI bios) Ale než ten bios celej rozkopu tak, že už ta deska nebude fungovat vůbec , tak mi prosím někdo napište jestli jste to tak mysleli nebo ne.

Ha, nelze nikde stáhnout MMTOOL4. Půjde to doinstalovat i pomocí UEFI BIOS Updater nebo něčeho jiného?

Beru zpět, už ho mám. Teď nevím kde stáhnout Z97 bios.

Beru zpět, teď potřebuju načíst ten svůj bios a nevim kde ho najdu.

file size exceeds the volume size, takže do toho mího biosu to Nvme.ffs a ostatní asi vložit nepůjde. Zřejmě je konec. Podívám se ještě jak by se jinak dalo podpořit bootování z PCI-E.

Nemôže byť zavádzač na HDD a OS na SSD?

Až na to, že SSD, které jsi koupil je laciný střep, který nepodporuje NVMe, ale pouze AHCI. Disk buď vrať ve 14denní lhůtě nebo připoj kabel SATA.Nejlevnější NVMe na trhu je Intel 600p. Z ostatních levných SSD jsou povedené Lite-On CX2 (=Plextor M8Pe/M8PeG/M8PeGN) a Adata SX8000. Střepy s Phisonem E-8 (Patriot Helfire, Corsair MP500...) nebrat!Vzhledem k tomu, ze má deska firmware AMI, tak je možná jeho úprava přidávající plnou podporu pro NVMe - návod zde: http://www.win-raid.com/t871f16-Guide-How-to-get-... Alternativní postup, bez úprav firmwaru, je Clover-EFI bootloader:http://www.win-raid.com/t2375f25-Guide-NVMe-boot-...

No, je mi líto, al Váš disk je M2 SATA, tedy BKEy - viz specifikace v Vašem odkazuhttps://www.alza.cz/wd-green-pc-ssd-120gb-m-2... Vámi pořízená karta má M2 SATA slot ( ten pokračuje tím SATA konektorem do běžného SATA portu a pak M 2 PCIE port, ale Vámi pořízený SSD viz výše tohle nepodporuje, takže smolík.Viz zde https://www.alza.cz/i-tec-pci-e-2x-m-2-card-p... Závěr:- M2 SATA disk je SATA disk a přes PCiE nepojede, protože na to nemá firmware.- Váš SSD disk je pomalý ( stropní hodnoty v ideálním případě uvádí výrobce 530MB čtení a 430 zápis, Vy jej provozujete na svém SATA 2 portu, tedy s tempem do 3Gbit, tedy port má 300MB jako strop a v kombinaci s pomalým diskem ale SATA 3.0 jede reálně na polovině, což není špatné. To lepší nebude.- Boot z PCiE neřešte, nemáte pro to disk, musel byste si někde půjčit M2 disk pro M-Key na vyzkoušení.

Aha, podle toho, co jsem vyrozuměl, tak rozhraní SATA u SSD automaticky neznamená, že funguje pouze přes b-key. A klíčování konektoru pro připojení u toho SSD je ta oboustranná verze.

Ale že přes PCI-E nepojede disk s rozhraním SATA už mi začíná připadat logický, proto je asi u b-key portu to připojení sata kabelem k desce. Jo už je mi to jasný v biosu už jsem NVMe moduly nakonec přidal a přeinstaloval ho, ale jestli by to fungovalo se ukáže maximálně kdyby SSD mělo firmware pro NVMe. Jo tak děkuji všem za pomoc.

Redukcia funguje tak ako je v popise tovaru, máš SATA disk, používaj kábel....

1) Vrať ten nesmysl.2) Pořiď běžný SATA SSD:http://forum.zive.cz/viewtopic.php stačí např. Transcend SSD370S - 128GB, pokud potřebuješ hw šifrování.3) Zapoj SSD do prvního portu primárního SATA-řadiče.4) Instaluj OS dle FAQ:http://forum.zive.cz/viewtopic.php

jestli to nebude tím,že WD Green 120GB není M-key,ale B&M..tzn půjde jen v SATA

obrázku,které to jasně zobrazí -> https://rog.asus.com/articles/maximus-motherbo...