» Poradna » Notebooky

Bolest očí z monitoru

Ahojte,koupil jsem si Lenovo ThinkPad E450 (1920x1080) a po asi hodince používání mě z monitoru začaly bolet oči. Na mém stolním PC s fullhd monitorem od Benq jsem s tímto neměl nikdy problém, ani při skoro celodenním používání. Nevadil mi ani jiný notebook od Lenova v podobné cenové relaci. Myslíte, že je to čistě tím monitorem a nic s tím neudělám, nebo by třeba pomohlo poštelování barev (které mi přijdou moc do modra)? Nechci notebook, který nakonec budu muset mít připojený stejně jen na monitoru, protože mě z něj bolí oči.

Odpovědi na otázku

Správně kalibrovat (to umí OS vč. písma), otestovat (to umí AIDA64) obé tě povede, nemusíš nic znát. Až kalibraci dokončíš (je lepší nepřehánět jas) a musíš vidět všechny odstíny bílá - černá pak je dobře nastaveno. Výborné je také použít nějaký bitový obrázek, chápeš:http://abload.de/img/is02hgbhz.gifkterý při pohledu odkudkoliv nesmí interferovat - vlnění / přeskakují body. A pokud i pak tě budou bolet při správné vzdálenosti - reklamace, může být vadná matice, nestalo by se to poprvé. Pokud používáš brýle i do 1 / 2 diop. s cyl. pak je nos, i když se ti zdá, že je nepotřebuješ.

Pochopitelně si zkontroluj nastavení (nativ a frekvenci - může to ujet) a ve správně osvětlené místnosti se podívej zda "příliš" nepoblikává podsvícení, to je pak také na reklamaci.

1. pokud je to moc malé, tak by mě taky bolely oči.2. nekvalitní panel se pozná snadno:a. blikání uvidíš třeba přes větrákb. nekvalitní matný povrch se "třpytem", resp. s hrubou zrnitostí poznáš taky, pokud víš, co hledat. Třeba při srovnání s něčím kvalitnějším. Pololesklý povrh je většinou v pohodě - pozná se tak, že z ostrého úhlu je jako zrcadlo.

Možná by to mobilem mohl vyfotit - lépe kratší video při "práci".

Myslím, že mobil to nezachytí.

To jsem na LG / DELL monitorech nikdy nepotřeboval, dokonce vždy vypínám smart funkce - automatika. Čili tím by to být nemělo, když nastaví default a vypne smart tak tě nesmí bolet ani ve dne / noci pokud správně osvětluješ místnost, den je roleta / žaluzie v noci já používám halogenovou lampičku (40 / 60W).

Já ho používám cca 2 roky a dle mého subjektivního názoru jsou barvy pro oči příjemnější.Tazatel to může vyzkoušet, odinstalovat to může vždycky.

zbytecny program, ktery vsechno prebarvi do zlutooranzova, lepsi je co radil dolph + snizeni jasu a kontrastu + lampicka

Pozerat porno natocene "VHS" kamerov Ti ziadny kvalitny monitor nevylepsi.je len o tom, ci baba (chlap ?) za to stoji.

NB = pracovní nástroj na cesty.Nikdy není/nemůže být ergonomický.Při občasném používání na cestách se to pár hodin dá vydržet.Jestli chceš používat NB nejen na cestách, ale i místo stolního PC, potřebuješ nezbytně:1) externí monitor;2) externí klávesnici;3) externí myš;4) docking station.Jinak si nenapravitelně ničíš zdraví.

Dok nemám a myslím, že si tím zdraví neničím. Jediné, co ničím, jsou zdířky, konektory a kabely.

Prípravky s Luteinom to spravia.http://www.beltina.cz/p112-ocutein-brillant-lut...

Zkus se dívat do mixéru, z toho tě oči bolet nebudou.

Zkusit si pohrát z nastavením. Odpočinout oči a zkusit později. Pokud jste notebook zakoupil z eshopu máte dle zákonu 14 dní od koupě k vrácení zboží bez udání důvodu - samozřejmě v originálním obalu a nepoškozený.

Originalni obal s tim nema co delat.

Stáhnout kontrastStáhnout jas

1. Oči, nebo i krční páteř?! Notebůůůůůůček není moc polohovatelný!2. Mizerný TN panel a hlavně mizerně nastavený jas/kontrast a vůbec velikost prvků (dpi)! To rozlišení je vhodné s úhlopříčkou > 20"! Ne 14".3. Notebůůůůůček je obvykle na práci kde je potřeba mobilita a časově omezená nezávislost na rozvodné síti nn, nikoliv na DLOUHODOBOU práci. Pokud si někdo pořizuje notebůůůůůček jako náhradu desktopu a bude mu to jen ležet na stole, pak je vůl a vícenásobně korunovaný!

Víš kolik takových "troubů" co naletěli na "zabere to málo místa", "má to malou spotřebu", "mobilitu" už máme? A víš čím se nikdo nechlubí "má to malý monitor" (dokoupit), "klávesnici co rychleji ničí ruce" (dokoupit), "při mobilitě nemá baterie při činnosti slibovanou výdrž" (větší - nikdo nedokupuje, dokonce vůbec žádnou nechtějí kupovat) a zlatý hřeb: PAK SE NA TĚCH ŠIDÍTKÁCH ZAČNOU PAŘIT HRY. Vysvětlení je to, že mozečky se nám zmenšují protože náš pohodlný život nenutí k "námaze" závitů (šedých buněk) a ty konce budou strašné.

Zkontroluj nastavenou frekvenci. Mě třeba bolí z 56 HZ, ale z 60 hz ne. :)Pak je možné, že to máš moc nastavené světle či si neřekl jestli takový problém máš přes den či přes noc. Jestli přes noc.. Tak nejlépe mít okolo monitoru světlé věci, zed, stůl atd...Pak může být poničený, poznáš to podle toho větráku či může pískat (může to být zmetek).

Tak si stáhni jas a případně kontrast. U nových monitorů vždycky i kolegům stahuju jas tak o 30% dolů, protože jinak si stěžovali na bolesti hlavy a pálení očí a nadávali, že "ten novej monitor je nějakej blbej".

Zdravím,všem děkuji za velkou spoustu odpovědí. Pro začátek pár doplňujících informací - výhody stolního PC oproti notebooku samozřejmě znám a osobně na svůj desktop nedám dopustit, v tomto případě byla ale koupě notebooku nevyhnutelná. Spustu práce sice odvedu doma, s připojeným monitorem a klávesnicí, bohužel ale 2-3 hodiny denně potřebuju pracovat s notebookem v "terénu". Další věc - nemám moc rád silný jas, navíc to hodně vybíjí baterii, proto jedu většinu času přibližně na poloviční, což už by snad problém být neměl. Také jsem trochu snížil sytost barev a kontrast. Taky na rozlišení fullhd bylo opravdu všechno příliš malé, takže jsem ho změnil na 1600x900px. Frekvence byla už původně na 60Hz. Obrázek od doplh1888 nijak neproblikával. Program flux jsem nainstaloval a přijde mi, že je monitor opravdu trochu příjemnější na pohled. Uvidím při delším použití.