» Poradna » Windows (a jiné OS)

Blokování učtu - ovladaní PC

Srdečně zdravím.Prosím o radu.Potřebuji poradit nějaký vhodný soft, který by uměl ovládat PC.Jde o to, aby se uživatel nemohl přihlásit v časovím rozmezí do svého učtu, ale aby mohl pouze do jiného, který není adminem.Tam bych pak potřeboval blokovat youtube, hry a jiný nepovolený software apod..Druhý učet v PC je totiž pracovní a je nežádoucí, aby si člověk místo práce hrál hry a koukal na fimy apod.Druhý úřet by se mohl dát ovládat časově. Tedy povolil by se přístup až po 16 hodině.Existuje nějaký soft ? Aby taky nešel nějak obejít.

Odpovědi na otázku

Je PC součástí domény, nebo je to jen workgrupa?

To bude zřejmě příliš odborná otázka...

Pokud se uživatel může přihlásit jako admin, jsou další opatření zbytečná, uživatel nastavení snadno změní.

To je ono. Může. Proto se rozhlížím po softu, který by znemoznil odhlášení a přihlášení jako jiný uživatel. Dočasně. Nebo alespo%n soft, který znemožní určité aplikace a www a to od-do hod.

Tak znovu: "Pokud se uživatel může přihlásit jako admin, jsou další opatření zbytečná, uživatel nastavení snadno změní." Už je to napodruhé jasné?

To si nemyslím, pokud bude dodatečný soft chráněn heslem a bude rezidentní v paměti. ...něco jako chráněný antivir heslem. I jako admin ho bez hesla do antiviru nevypnete.

tvl tak snad do třetice všeho dobrého:"Pokud se uživatel může přihlásit jako admin, jsou další opatření zbytečná, uživatel nastavení snadno změní." Pokud ani teď tak bych téma zamknul protože to se nikam nedostaneme pokud tazatel nemá IQ dosahující nad stojatou vodu...

Milej zlatej, pokud jde o IQ, mohli bychom si o tom popovídat, protože Vaše bude zřejmě druhou odmocninou výše kterou jste uvedl. Alespo%n nikoho neurážím. Pokud nemáte relevantní odpověď, věnujte se něčemu užitečnému, než urážet jiné uživatele. Snad odtáhnete hned napoprvé. Pochopil?Asi sotva.Abych to shrnul.Jde prostě o zamknutí aplikací, něco jako v Androidu. Admin neadmin, prostě bez hesla s tím nehnete. Nebo už někdo zkusil odinstalovat dobrý antivir chráněný heslem? Ani i když si uděláte 10 admin učtů, tak jste vedle a neodinstalujete ho bez hesla. Uvědomme si, že ne každý uživatel je dost zdatný se zabývat tím, jak to obejít.Prostě potřebuji v čase od-do zablokovat skoro vše, včetně nastavení PC (nebo volitelné funkce) apod...

Relevantní odpověď padla již třikrát.Váš plán má dvě drobné vady:1) uživatel s admin právy má přístup do všeho2) administrátorský účet není ničím omezenTechnicky je to jen jedna vada, ale považoval jsem jí za natolik zásadní, že jsem ji zmínil dvakrát. Chcete-li omezovat uživatelská práva, nesmíte uživateli dát admin práva. To se navzájem vylučuje.

OK, znovu: Admin uživatelé jsou si rovni a mohou všechno. To, co jeden Admin omezí, si druhý Admin zase povolí - oprávnění na to má. Pokud chceš nějakého uživatele omezovat, nesmí být admin. Tečka.PS: a věř mi, že co se obcházení omezení týče, bude spousta lidí znalejší jak ty - pokud nejde heslo prolomit, jde z admin účtu odstranit nebo resetovat...

Hm, tak řekněme, že třeba i ano. A co uděláte, když vám ten druhý admin to PC zahesluje úplně stejně, ale svým heslem?

Tohle je ale naprosto pitomý přístup. Pokud má mít uživatel omezená práva, nemůže prostě být admin, tečka.

Co kdybych se přihlásil jako admin a ten soft prostě odinstaloval. Pak ho znovu nainstaloval, nastavil tam vlastní heslo. A najednou jsi odstříhlej ty. Musíš mu vzit admin práva nebo máš smůlu.

No, to ho právě neodinstalujete, protože bude zaheslovanej. Ale kterej soft a kým, to je právě ta zásadní otázka.

Hele, admin je prostě "nejvyšší šéf" a může úplně všechno. Pokud chceš nějakému uživateli něco omezovat, tak ten jeho účet nesmí mít admin práva, protože cokoliv ty nastavíš, si on může odinstalovat / změnit.Takže, mohl bys dotyčnému uživateli vyrobit dva omezené účty - každý s jinými možnostmi přístupu na internet a nainstalovaných programů, ale ani jeden ten účet nemůže být admin!

Jo, a ještě vám mohu z vlastní zkušenosti doporučit, že podobná omezení nedělají dobré ovzduší na pracovišti, i když samozřejmě pokud jste šéf, tak máte vždycky pravdu.

Ano, jsem šef a onen zaměstnanec je muj vlastní syn . Ostatní lidi makají jak mají. A protože je to muj syn, maká z domu, ale hraje si, nebo čumí na filmy místo práce. Proto to chci bloknout.

Je to prosté.Tak mu natvrdo řekni, že pokud toho nenechá, tak ať si hledá novou práci ...Není jednodušší způsob.

To není tak jednoduché.Sháním něco podobného, ale aby to bylo rezidentní bez možnosti oddinstalování. Zaznamenávat nic nepotřebuji, ale jen blokovat:Advanced Parental Control 2.0

=> aby se uživatel nemohl přihlásit v časovím rozmezí do svého učtu, ale aby mohl pouze do jiného, který není adminem.No a v tom časovom rozmedzí kedy môže byť adminem bude môcť inštalovať, odinštalovávať a meniť nastavenia počítača?

Právě. Nemusí se mu blokovat učet, stačí blokovat jen něco jako je ono rozčířená rodičovská kontrola.Ale dokonalejší.Aby se v tom daly blokovat i nastavení atd...TZN - třeba aby nemohl cokoliv odinstalovávat, spouštět některí ulohy jako změna či nastavení uživatele, nastavení jiná systémová, hry, flashe, avi, přehrávače atd podle volby.Nechci nějaký vzdálený správce, které si pak klidně odebere.

Opravdu je to jednoduché.Buď je to tvůj "synáček" a ty mu vše toleruješ, pak nemá tvoje snaha smysl, protože ji bude neustále obcházet a sabotovat, nebo jsi jeho "zaměstnavatel" a pak k němu musíš přistupovat naprosto stejně, jako k těm ostatním.A těm bys takové chování na pracovišti nepochybně netoleroval.Prostě synek musí pochopit, že mezi vámi panuje také vztah na "profesionální" úrovni, který už od něj vyžaduje určitou zodpovědnost.Vážně pak chceš předat jednou ve stáří rodinou firmu někomu, kdo nemá zodpovědnost, kdo si neváží ani tebe, natož svých spolupracovníků.Kam ji s takovým přístupem asi dovede.Prostě na něj zatlač, jestli chceš, aby z něj v budoucnu něco bylo.

tak omezené uživatelské účty jsou ve firmách standard - na co by běžný zaměstnanec potřeboval admin práva?Další věc je, že stejně jako se běžně ve firemních sítí na úrovni firewallu/proxy blokují porno a jiné weby, tak mnohé firmy stejně tak blokují třeba Youtube, Facebook atd. Ale to se nedělá pro každý počítač zvlášť to se zjednodušeně řečeno blokuje hned u "brány" do internetu.