» Poradna » Počítačové sítě

Blokování stránek Mikrotik

Zdravím Vás , potřeboval by jsem poradit jak na mikrotiku pro určité zařízení (nebo pro celý interace např wifi ) zablokovat přístup na konkrétní web .. Nechci aby se mi lidi připojení na wifi dostali na stránky mého poskytovatele, na které je presměrován provoz při výpadku internetu , nebo když jsem ve zpoždení s platbou ..Nejjednodušší mi přišlo přesměrovat provoz wifi sítě přes proxy a tam adresu zablokovat - tohle mi fungovalo ok , ale začalo se mi často stávat že mi na googlu vyskakovala antibot ochrana.. A na seznamu mi nebyla povolena registrace emailu z důvodu že na mojí adrese byl detekován proxy server .. - Jde to nějak obejít ? Další jsem zkoušel blokovat web ve firewallu pomocí layer7 - ale tohle se mi nepovedlo zprovoznit , asi dělám něco blbě .Existuje ještě nějaká jiná možnost ? Za reakce předem díky..

Odpovědi na otázku

Nepomohlo by blokovani IP adresy? Predpokladam, ze ji nemeni az tak casto a ze se nejadne o Ip nejakeho vetsiho webhostingu.Druha moznost je blokovani podle contentu (string obsazeny v paketu). Viz ukazka s Facebookem: http://wiki.mikrotik.com/wiki/How_To_Block_FacebookBlokovani pomoci Layer-7 by melo tez fungovat, ale z Vaseho popisu jsem nepochopil, zda jste vse nastavil spravne: http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:IP/Firewall/L7Kdyz se mrknete na Simple L7 usage example, tak musite udelat 2 veci:1. nadefinovat pravidlo layer-7: /ip firewall layer7-protocol add name=rdp regexp="rdpdr.*cliprdr.*rdpsnd"jmeno: rdp, detekuje regularni vyraz: rdpdr.*cliprdr.*rdpsnd 2. nastavit pravidlo firewallu:/ip firewall filter add chain=forward comment="" disabled=no layer7-protocol=rdp protocol=tcp src-address=192.168.88.0/24 action=drop -- zablokuje rdp pro klienty s adresou 192.168.88.xxx obdobne by to slu udelat i pro interface tady je jeste pekna ukazka, jak si pomoci layer 7 naklikat blokovani facebooku: https://rbgeek.wordpress.com/2012/05/29/how-to-block-f...

zkoušel jsem různá nastavení nastavení layer7 podle návodů ,ale nikdy nefungovalo .. Nefunguje mi ani podle návodu na facebook ..Pro test jsem nechal přesně jak je v návodu , tedy na fcb a samozřejmě změnil src adress na rozsah mé síte - fcb přesto funguje.Nejde to nějak řešit přes ten proxy ,ale aby nešlo poznat že na mé adrese je spuštěn proxy server ? layer7 nějak nechápu ..

protoze je to blbost... ja na to ted nemam cas, ale nekdo ti poradi... ja hrnu na pivo :)

hehe, minusaci, kde kecam, diky za objasneni :)

Zkusim to trosku podrobneji, snad Vam to pomuze:Situace:Virtual PC 1: 10.0.0.254 - pripojeno do VirtualBox Network, default GW 10.0.0.1 (VirtualBox Mikrotik)Virtual PC 2: 10.0.0.253 - pripojeno do VirtualBox Network, default GW 10.0.0.1 (VirtualBox Mikrotik)Mikrotik: ether1: 192.168.2.156 (WAN) ether2: 10.0.0.1 (LAN = VirtulBox Network)Na Mikrotiku provedena konfigurace:Zapnut DHCP Client na Ether 1.Zapnut DHCP Server na Ether 2.Nastavena maskarada, nastavena adresa 10.0.0.1 a dhcp server na ether2 nastaveno nekolik zakladnich pravidel firewalluaktualni firewall:/ip firewall filteradd action=drop chain=input comment="Drop Invalid connections" \ connection-state=invalidadd chain=input comment="Allow Established connections" connection-state=\ establishedadd chain=input comment="Allow ICMP" protocol=icmpadd chain=input in-interface=!ether1 src-address=10.0.0.0/24add chain=input comment="Allow HOST" src-address=192.168.2.208add action=drop chain=input comment="Drop everything else"/ip firewall natadd action=masquerade chain=srcnat out-interface=ether1----------------facebook.com funguje, jdeme zkouset blokovani: 1. Vytvorime pravidlo pro facebook.com v layer7:/ip firewall layer7-protocol add name=facebook regexp=".*facebook\\.com"2. vytvorime pravidlo pro zahozeni facebooku z 10.0.0.2 - 10.0.0.254/ip firewall filter add action=drop chain=forward comment="No facebook allowed for 1-253" layer7-protocol=facebook src-address=10.0.0.2-10.0.0.253posuneme pravidlo hned na zacatek, aby se drive naplikovaly pravidla pro povoleni provozu:/ip firewall filter print #zjistime cislo pravidla# Ukázat celý příspěvek

Pokud ti lidé používají DNS na Mikrotiku tak bych to řešil záznamem daného jméne do DNS - třeba na 1.1.1.1

Nj, jenže poku si někdo přenastaví na DNS 8.8.8.8 (Google), je po ptákách.Řešením samozřejmě je pak ještě zachytávat DNS a obsluhovat ho sám.Ale to je komplikované.Nejlepší je opravdu ve Firewall/NAT nastavit buď DROP na konkrétní adresu, nebo Redirect na jinou (tvůj server s nějakým vlastním hlášením).Jo a pokud neobsluhuješ IPV6, dpopručuji na Mikrotiku dát DROP na veškerý Forward na všech rozhraních - to by totiž mohlo dělat to hlášení Googlu - provoz na IPV6.

Drop konkrétní adresy je nejjednodušší, pokud ovšem zároveň neslouží jako výchozí brána.

"Řešením samozřejmě je pak ještě zachytávat DNS a obsluhovat ho sám.Ale to je komplikované"není - jeden řádek v NAT - pravidlo dnat