» Poradna » Windows (a jiné OS)

Blikající HDMI výstup u notebooku pouze ve Windows

Zdravím, na mém Dellu XPS 15 9570 mi nedávno začal blikat monitor připojený přes HDMI. Zkoušel jsem jiné monitory, jiné kabely, pořád stejné. Z BIOSu (nastavení uefi firmwaru) a z Linuxu ale monitory fungují bez problémů, jen na Windows prakticky okamžitě začne monitor blikat a objevovat se na něm různé artefakty.Zkoušel jsem upgradovat i downgradovat jak Intel Graphics Driver, tak BIOS, zkoušel jsem i úplně čistou instalaci Windows ale problém mám stále...Nevím, jestli to může být hardwarem, nebo se jen zbláznil nějaký driver. Ake myslím že pak by to nefungovalo ani v BIOSu ani v Linuxu... Nevíte někdo, jak by se tahle situace dala dál debugovat? Nějaký logy nebo monitoring ten driver třeba nemá? (nenašel jsem)Děkuji

Odpovědi na otázku

Kdyz je to v linuxu ok, problem je "prekvapive" ve windows. A protoze to zacalo "nedavno", zrejme se tam neco zmenilo, instalovalo. Driver, malware, aktualizace ... proste nejakej windowsi sajzdrek. Neni zac. :D

Zdravím, napadlo mě, že by se jednalo o aktualizaci, protože jsem zkoušel Windows reinstalovat, a problém to nevyřešilo.

Tak reinstaluj znovu, tentokrát s odpojeným internetem - a bude jasno hned....

Jestli se nemýlím, XPS 15 9570 má dvě grafiky. Pokud je některá z těch grafik částečně načnutá, tak to v BIOSu nemusí dělat vůbec (ten jede jenom základní zobrazení) a v Linuxu nemusí driver využívat veškeré možnosti akcelerace, takže se to taky nemusí projevit. Hodně napoví to jak vypadají artefakty na obrazovce. Zkusil bych, jestli to dělá ve Windows v nouzovém režimu.

Blikání je HW problém, který ovšem nejspíš souvisí s nastavením parametrů přenosu. Takže musíš zjistit, v čem se liší nastavení obrazu mezi tím, když jede Linux a tím, když Windows. Může to být rozlišení, frekvence, HDR atd.

Rozlišení a frekvence jsou stejné, HDR můj monitor ani nepodporuje a mám ho ve Windows vypnuté. Možná jsem měl zmínit, blikání monitoru je "občasné", někdy třeba minutu vše funguje jak má, někdy třeba každou sekundu, nevím, jestli to tím opravdu je. Zkusím si s tím ještě pohrát.