» Poradna » Ostatní

Blikající diody - jak zapojit?

Prosím o radu - jak zapojit blikající diody, spínač a zdroj (9V baterie?). Chci pro syna vyrobit "alarm" v jurassic parku Děkuji, pro někoho to asi bude triviální...

Odpovědi na otázku

Prodávají se LED, které už jsou "blikající". Připoj napájení a blikej !

blikající led, odpor, pár drátů, konektor na 9V baterii a je to

Onehdá, to byly časy, chodili předškoláci a školáci s reklamacema do obchodu že LED zablikala a doblikala a domáhali se výměny, takže blbečkové, chce to fakt ten odpor podle napájení zdroje tam dát.

Blbeček jsi sám. Blikací LED má už odpor (s blikacím obvodem) v sobě a je dělaná na napájení konkrétním napětím, nikoliv proudem, jako klasická LED. Je potřeba si to najít v katalogovém listu.

Píšu "onehdá", vy neumíte číst na týhle poradně, kdo vás to učil? Ta´tka Šmoula? Dneska jsou již stabilizátory proudu jako samostatné IO, používají se např. pro LED pásky na 230V

Samoblikací LED se napájely od počátku jejich existence napětím a ne konstantním proudem a nikdy nepotřebovaly odpor. Takže žádné "onehdá" neplatí...

Tak to máš výpadky ve vzdělání nebo sklerózu. Kolik myslíš že pamatuje blikající LEDka?

Tak 20 let zhruba. A tady máš katalogový list z roku 2001, což je 13 let, napájí se napětím 3,5 až 14V, nedovzdělanče. V té LEDce musí být i malý intergrák, ten potřebuje pořádně napájení. Vše je v té LEDce, i předřadný odpor.Zírej a už se, blbečku:http://www.bucek.name/pdf/l-56b.pdf

A jinak jak bys asi předřadným odporem nastavit pracovní bod, když se proud té LEDky dost mění podle toho, jestli zrovna svítí nebo ne? Vf samotné LEDky, 8 až 20mA, napájecí proud integráku pár uA...? Hmmm? Předřadný odpor ani hovno.

V GM měli ve výloze blikající ledku připojenou přímo natvrdo k devítivoltové baterii, takže nějaké omezení proudu uvnitř bude. Je otázka, jak velký proud ta baterie byla schopna dát.

To si ještě nebyl blbečku na světě když začly blikající LED.

Ale byl blbe. První LEDku (ještě neblikající) jsem dostal darem, když jsem byl ještě ve školce. První pokusy s "blikátkama" a "pípákama" jsem dělal s dvěma tranzistorama GC510 nebo GC508, už přesně nevím. Tehdy byly LEDky dost špatně k sehnání, možná se daly sehnat tak někde v Praze. To tebe rodiče ještě ani neplánovali

Tak jestli si byl ještě ve školce když si dostal první LEDku tak je to jasný ...

no jo, jenže to bylo ještě za hluboké totality...ještě dost hluboké.

Ty brďo, GC germaniové tranzistory, už za mě se blbě sháněly.

Já vím, když nebyly blikající LED, tak jsi blikal, nebo spíš blinkal, což ti vydrželo dodnes, ty.

Já vím, hnojaři, když nebyly blikající LED, tak jsi blikal, nebo spíš blinkal, což ti vydrželo dodnes, ty.

Nemám rád tuhle odpověď, ale když vlezeš do google a zadáš "zapojení led diod" tak dostaneš asi tohlehttps://www.google.com/search

Blikajici led na 5-10v bez dalsich soucastekhttp://www.gme.cz/led-blikajici

Spíše bych použil nějaké jednoduché zapojení klopného obvodu s NE555.

Taky možnost, ale i to nejjednodušší zapojení s 555 bjde pořád složitější, než samoblikací LED

A jak nastavíš střídu, blbečku, u tý samoblikající LED? Já bych použil procesor Ardurino!

Hlavně nastavit frekvenci, střída je jen poměr délky impulzu a mezery, blbečku. A ne vždy je potřeba nastavovat přesně frekvenci a "samoblikající" LEDka stačí. A kolega nelmuví o zapojení "samoblikající" LEDky na slavný integrák 555, ale "obyčejné" LEDce, blbečku.A stále jsi nepochopil význam Arduina s jednoduchým MCU, asi si pořát myslíš, že to potřebuje PC, aby to mohlo pracovat

On náš milý hnojař někdy něco pochopil? Až se mu to někdy za dlouho náhodou přihodí, tak ho to nejspíš porazí a bude od něj pokoj.

PC to potřebuje protože jinak nenaprogramuješ ani tu LEDku, blbečku. Normálka bych použil klasiku, tj. dva transistory jako klopný obvod. To bys ještě s krakonošem mohl zvládnout.

Blbe, PC to potřebuje JEN PRO TO NAPROGRAMOVÁNÍ, to ale potřebuje každý MCU. Pak už to funguje SAMO debile. A ten klopný obvod (astabilní multivibrátor), s tím jsem si hrál někdy v první třídě, s GC510 nebo GC 508, a dá se použít i ten integrák 555, znáš ho? Asi ne. S ním je to ultrajednoduché.

oprava, astabilní klopný obvod alias "multivibrátor".

Nějak si z tý školky utekl brzo! Diť píšu že to Ardurino potřebuješ naprogramovat, další co neumí číst.

Nechápeeš psaný text, VŮBEC.

Víš, Pozitrone, ty zase nechápeš, že tomu individuu nejde o pravdu, či o radu, ale jde mu o provokování a urážení. Soudím, že si tím kompenzuje nějakou svou nedostatečnost: Sexuální, tělesnou, možná koktá a postrádá slušného vychování.

Pytlíku, kolik má knoflíků zelená uniforma? A na který straně že si to stál tý barikády?

Když tě to s tou barikádou tak zajímá, tak ti to povím: Byl jsem na té straně, kam by se vychcánek tvého typu nikdy nepostavil. Přidám ti, co by duševně poněkud ... no, momentálně nedostatečnému, malou nápovědu: Na straně utlačovaných, na které se střílelo.

Nejspíš všechno dohromady. Nebo se konečně nějakému alchymistovi povedlo vytvořit homunkula. I když vyrobit něco takového já, tak se hluboce zastydím a okamžitě to zlikviduji.

A mimochodem, KTERÝ procesor nemusíš naprogramovat, idiote? I to tvé PC, pokud bys jím chtěl něco ovdálat, tak musíš nějak naprogramovat. Jenže jakýkoli mikrokontroler prostě jednou naprogramuješ a pak to PC NEPOTŘEBUJE, častokrát to stačí, MCU jsou dnes hodně výkonné, stojí pár kaček, berou max. pár mA. Nemusíš jít s bagrem na komára. Ta doba ovládání všeho možného pomocí PMD85, IQ151 nebo Didaktikem Gama je pryč...

Diť říkám furt že pro naprogramování blikající LED je potřeba naprogramovat mikroprocesor, dneska to jinak nejde.

Ne, koupíš samoblikajíc LEDku, nebo postavíš ultrajednoduchý blikač s NE555: http://1url.cz/SRhVhttp://en.wikipedia.org/wiki/555_timer_IChttp://www.gme.cz/ne555-p312-003

Víš jak bych to udělal já? Nebo spíš jak sem to dělal, né teda k účelu "blik blik", MH 7400 jako multivibrátor, MH 7474 jako děličku, MH 74154 jako matici 1 ze 16 ti nebo použít diody a měl si základ ke všem pokusům, vlastní digitální základ.

Je vidět, že už tehdy jsi byl poněkud duševně zanedbaný. Ale proč ti to zůstalo?

Ty si koukám chytrej jak ponožky, víš kulový co píšu, viď? To já vím, tady ten nejchytřejší umí zapojit LEDku na baterku a to je vše ... Ty jsi taková vyjímka, ty nezvládáš ani to!.

Já na to co potřebuji, používám hlavu. Co ty?

To musíš mít ale hóóóóóódně skromný potřeby ...

Něco jsem se ptal. I tohle je odpověď. Hlava to tedy není. Piš dál.

Myslím, že bz rád používal hlavičku, ale z nějakého důvodu nemůže. Proto asi ty jeho fekální nicky (Srallbotka, Od hnoje a podobně) - sexualita bez možnosti vybouření.

Nebo MH7489, malá RAMka a dalo se to "programovat" i bez počítače Nebo MH7490, MH7486, MH74141 a narodily se digitální hodiny s digitronama a s budíkem.

74141 se používaly hodně protože prodávali v bazarech počítačky s digitronama za 30,-Kčs a každej z toho dělal hodiny, jinak ty desky s těma klopnýma obvodama sem měl ještě nedávno, tam nic jinýho nebylo, a taky to počítalo a poměrně isložité operace.

Za co mínusy? http://www.mlab.cz/Articles/Texts%20Krouzek/... http://www.tranzistor.cz/en/blikace-a-bzucaky/item... To je tak složitý zapojení, že je na to potřeba mít doktorát z jaderné fyziky, viďte?

Mínusy za to, že je to zbytečné.