» Poradna » Windows (a jiné OS)

Bitová kopie

Zdravím,Rozhodl jsem se po čisté instalaci Windows 7 a veškerých ovladačů a softwaru udělat bitovou kopii systémového oddílu C na oddíl D toho samého disku. Oddíl D jsem následně skryl.Nyní.mě zajímá:Pokud v budoucnu segra zaviruje oddíl C tak ho můžu naformátovat přes GParted a obnovit z bitové kopie, nebo ho formátovat nemusím / nesmím a stačí jen obnovit z bitové kopie?

Odpovědi na otázku

Nesmyslný plán.Bitová kopie systémového disku do stejného fyzického disku postrádá jakýkoliv praktický smysl.Co s tím?Modernizuj prehistorický křáp:1) instaluj systémový SSD do primárního portu diskového řadiče;2) převěď do něj původní OS, pokud je v bezvadném stavu;3) vyčisti původní HDD standardně v diskpart:list disksel disk xclean(Pozor: nesmaž jiný HDD!)4) Připoj původní HDD do dalšího portu diskového řadiče a nakonfiguruj ho jako datový, tj. převeď do něj všechny knihovny ze zálohy.5) Zálohuj do datového HDD zdravý stav OS, např. pohodlně z GUI:sdclt

Suchopár a blbej pedant by ti mohl namítnout, abys tvrzení "... postrádá jakýkoliv praktický smysl... " dokázal.To neudělám a bez důkazu tvrdím, že ta věta je naprostá hovadina a doufám, protože jsi chytrej kluk, že nezačneš něco blábolit o tom, že "co jako, když se ten drive po..."-.To už bys klesl moc hluboko.

Ano, a co když se ten disk po...?! Sice ten soubor může mít na druhém oddílu stejného disku, ale ZÁROVEŇ jen mít i na externím záložním disku. Doufám že jsi chytrý kluk a nezačneš zas blábolit něco nezničitelnosti a obrovské spolehlivosti disků. Za svůj, již relativně dlouhý život jsem viděl nemálo disků, které odešly prostě "jen tak", samotným provozem, "únavou". A jistě nebudu zdaleka sám.

Když se "po..." bude mít smůlu. Četnost výpadku ti něco říká? Doufám, že ano.Nikdy jsem netvrdil, že je to JEDINÉ MOŽNÉ A TO NEJLEPŠÍ ŘEŠENÍ. Ale je v drtivém množství případů naproto vyhovující. Pravděpodobně nechodíš po chodníku blízko zdí v helmě, že ne?

Četnost výpadku není právě až tak malá, aby se to nevyplatilo dávat na externí disk. Takže podle tvé logiky není potřeba zálohovat data, protože se disk prakticky nekazí...aha. Ale kazí a není to až tak vzácné. ZÁLOHOVAT, to je základní pravidlo. A mít image na externím disku je taky záloha dat.

Dokonce jsem ani netvrdil, že "nejožehavější" věci včetně OS nemám na drive, která je v "šupleti ve stole". Mám.A proto mnoha - mnoha zákazníkům, známým a podobným existencím - vždy klonuji OS na ten jejich krám, protože drtivá většina z nich NEMÁ externí drive, nebudou ho kupovat a ani ho nechtějí.Přesto takto fungují roky a roky a nevidí problém (jejich data asi nejsou tak potřebná, nevím, ale tento trend a stav znám roky).Maximálně si zakoupí flashku a přiběhnou, že tam uklizená data jsou někde dál, ještě víc dál - prostě v haj.zlu - a nejsou schopni pochopit, že kdyby je měli na jediném drive v kompu, byla by ta data nekonečně zabezpečenější, protože si totiž přečetli, ža takto uložená data je vyslovený hazard a nevědí nic ani o blbé pravděpodobnosti (proto nevolí v tazích čísla 1, 2, 3, 4 , ...., protože ta jsou tak pitomá paní sousedko, že není možné, aby vyšla).

A navíc ne vždy je možné tu image ukládat na stejný disk...někdy to prostě nejde, protože se dělá image komplet celého disku. To ale není tazatelův případ, on může klidně mít image na D + na externím úložišti, určeném na zálohy.

Stačí mať zálohu na druhom logickom oddiele pevného disku. Bežná prax. Kópiu bitovej zálohy si pre istotu ulož na externý nosič.Formátovať C:´\ nemusíš pred obnovou, zbytočná onánia, záloha z image prepíše na tvrdo všekeré dáta na systémovom oddiele C:\, tj. nezanechá žiaden bordel. Na skomprimovaný súbor sa nedostane žiaden vírus, ani záložný oddiel so súborom nemusíš skrývať. Jedine z dôvodu, aby ho nejaký blb náhodou nezmazal.

Skrývat by měl, protože rozbitý OS ho dokáže doslova rozsekat mnohem lehčeji a rychleji, než upocený útočník. To za prvé.A za druhé - nezmínil se o virech třídy "boot", ale uznávám, že pravděpodobnost jejich výskytu je mizivá.

Nemel hovadiny o rozbitom(?) OS. Bitová záloha tvorí jeden ucelený a skomprimovaný súbor s nejakou priradenou príponou v prípade, ak je uložený na tabuľke NTFS. Do tohoto súboru sa nemá šancu dostať počas live behu OS nejaký záhadný boot neznámej triedy(?) vytvorený neznámou mocnosťou z dôvodu, lebo ho nedovolí rozbaliť samotný recovery SW. Rozsekať takýto súbor nedokáže rozbitý OS, ale jedine "rozbitý" disk. -----Hovorím, "Zlatý Internet", čo sa tu všetko človek nedozvie.

Přesně tak, naprostý souhlas, i sebevíc rozbitý OS nenaboří data na druhém oddílu. Nemohoucí mele z nudy

Asi sis nepovšiml toho slůvka "boot".

Cryptolocker může zašifrovat. Právě tento typ je v poslední době na vzestupu.

Skrývat D nemá smysl. Pokud máš disk rozdělený na dva oddíly, tak na D ukládej data, na systémový jen OS a aplikace. Před obnovou z image oddíl nemusíš formátovat.Mít image na stejném fyzickém disku sice ničemu nevadí, ale lepší je mít image uložený (také) na externím disku, na kterém máš i jiné zálohy, zálohy dat z oddílu / disku D.

Formátovat nemá smysl, vše bude přepsáno tou bitovou kopií.Ale zajímalo by mě, jak jsi tu bitovou kopii udělal. Z toho co jsi psal bych si tipl, že si udělal něco ve smyslu "dd if=/dev/sda1 of=/dev/sda2", což by mohlo dělat problém vzhledem k duplicitám identifikátorů svazků. Pokud si to tam dal do souboru ("of=/dev/sda2/zaloha.bin"), tak je to v pořádku.Pak tu ale nastává situace zavirování počítače. Jestliže ten virus bude mít přístup k té bitové záloze (jako že v tvém připadě bude), tak může tu zálohu modifikovat jak se mu zlíbí. Doporučoval bych tedy tu zálohu provést na externí disk a ten v žádném jiném případě než za účelem obnovy nikam nezapojovat.

Bitovou kopii jsem vytvořil přes nástroj ve Windows. Segra má pomalý AiO od Lenova. Po měsíci používání je PC naprosto zasekaný. Bitovou zálohu jsem dělal pouze z důvodu, abych nemusel PC každý měsíc přeinstalovat jako doposud. Pokud bitová kopie tohle splní, budu spokojený. Co se virů týče, mám antivir.

No pokud je počítač po měsíci totálně zasekaný, tak je něco špatně. Jakýkoli počítač musí i po několika letech být +/- stejně rychlý jako bezprostředně po instalaci OS a všech ovladačů a aplikací.

Když tam hodím Linux vydrží to i 5 let, ale segra nechce. Nákup SSD a rámečku namísto dvd mechaniky by se jistě taktéž vyplatily. Ale segra nechce investovat do starého shitu. Zálohu na externí disk je logicky lepší, ale zatím ním nedisponuji. A ani nebudu, páč mám iPad a k němu to nepřipojím.

To jedno jestli Linux nebo Windows. I s Windows musí počítač několik let v pohodě fungovat, po celou dobu +/- stejně. Jinak je prostě něco špatně v přístupu, v chování k OS.

Bitové kópie vyrábaj SW od tretích strán, ideálne pri uspatom OS pod WinPE. Nie za behu OS - live, aby si nenarušil integritu dát. I keď niekto bude namietať, že zálohy robí live napr. pod Aomei backuper a sú po obnove v poriadku. Najprv si sprav čistú inštaláciu na naformátovaný systémový oddiel C:\, ktorú vyladíš, vyčistíš, nainštaluješ do OS obslužný a pracovný SW. (Ideálne zvoliť inštaláciu SW balíkov na druhý logický oddiel disku.Ak vyrobíš bitovú zálohu, nie si odkázaný na nejaký pitomý šmejd z radov antivirov, lebo obnovu môžeš spraviť trebárs každých 24 hodín denne, a zrána prídeš k mašine s čistým štítom, ako k panne nepoškvrnenej. Obnova je otázkou niekoľkých minút. Len nezasahuj do veľkosti systémových oddielov lebo poslednú zálohu môžeš zahodiť, stane sa nefunkčná.

Jaký live software na vytvoření bitové kopie by si mi doporučil?

Acronis

Zapomeň na to, že vše.

Nebylo by lepší, v tvém případě, radši vytvořit recovery oddíl? I tak bych měl bitovou kopii na jiném disku.

Aky ma vyznam mat to ulozene na tom istom disku, len na inej particii? Ak by si tam chytil nejaky virus, tak ten moze kludne infikovat aj tu bitovu kopiu.Tak ked uz, tak aspon na nejakom externom ulozisku - externy disk, USB kluc, pripadne "cloudove ulozisko".Btw., to je taky problem spravit format a nainstalovat OS a ovladace v pripade napadnutia skodlivym programom, ze musis robit bitovu kopiu aby si sa tomu vyhol?

Obnova z bitové kopie je daleko rychlejší - mysli i na instalování všech ožných aplikací. Musí se ale udělat ihned po nainstalování všeho, všech ovladačů a aplikací.