» Poradna » Windows (a jiné OS)

BitLocker

Dobrý den,chtěla bych resetovat můj notebook, ale na internetu jsem se dočetla, že poté bude potřeba zadání BitLocker kódu. Nejsem si vědoma, že bych něco takové někdy zapínala, nebo podobně. Má tuhle funkci automaticky každý notebook s Windows 11, nebo bych si tento kód musela sama zajistit? Kde tento kód kdyžtak najdu? V Microsoft účtu jej nemám. V těmto věcem ohledně techniky nerozumím, tak se předem omlouvám, pokud je tento dotaz hloupý. Děkuji.

Odpovědi na otázku

Ne, nemá to každý a pokud nemáš vyloženě pracovní, tak mezi konzumními to nemá aktivní skoro žádný. Už jen proto, že většinou nemají Pro verzi Windows, která bitlocker má. Disk šifrovaný bitlockerem má ikonu zámku, takže pro rychlou kontrolu se stačí podívat do "Tento počítač" nebo napsat do startu "bitlocker" a podívat se do něj.

Mockrát děkuji, za odpověď. :)

A až si otevřeš utilitu Bitlocker, tak si pro jistotu ty kódy vytiskni a ulož ještě do microsoftího účtu.Totiž je otázka, co si představit po takým pojmom "resetovat notebook" a co vlastně chceš dělat.

Tady máš ukázku, jak vypadá šifrovaný disk Bitlockerem:https://ctrlv.cz/3f8DNešifrovaný tam ten zámeček nemá.

Děkuji za rady, šifrováno nemám :)

Home verze sice nemá BitLocker, ale má "Šifrování zařízení". Což je ale prakticky ořezaná verze BitLockeru. A to klidně bývá z výroby zapnuté i u konzumních noteboků.

Já se s tím setkal jen u pracovních, ale samozřejmě to za kontrolu stojí. Nicméně když si udělá zálohu svých dat, tak zašifrovaný disk není překážka pro novou instalaci + obnovu dat.

Dneska jsou BFU tak na výši, že všichni mají verzi Pro za 2 stovky z Aukra. Že skrz odkládání aktualizací, což prý u Home není snadné. A překvapivě dost i skrz ten Bitlocker, protože nějak se to šifrování disku dostává do širšího povědomí.

Nevím jak windows 11, ale u desítek v HOME edici bitlocker nebyl. Nejspíš to tak bude i u win11, takže jestli máš windows HOME, tak to ani nemáš jak zapnout.

Viz vyse, HOME ma Device Encryption.A bacha, spousta notasu ma sifrovani zapnute od vyrobce. O duvod vice NIKDY nepouzivat OS predinstalovany vyrobcem.MPP.S. kdo tu psal, ze zlodej koupi novy disk? Sifrovani brani pred ctenim / zapisem dat neautorizovanym uzivatelem. NEBRANI smazani a novemu rozdeleni disku / formatovani oddilu.