BIOS

Dobrý den, stala se mi taková nepříjemná věc že jsem si v BIOSU povolil TMP modul (po intelovsky PPT) a přitom modul nemám v desce...má tam pouze pro něj konektor Teď počítač dělá to že mi deska problikne a zhasne a počítač se odmítá zapnout. Nejspíš dochází k tomu že díky tomu že TMP modul nemám deska nemá klíč neboli tu šifru a nechce se zapnout. USB (klávesnice, myš, pult) svítí a grafická karta také indikuje že do ní jde z desky proud.) Jedná se o desku: https://www.czc.cz/gigabyte-z390-aorus-ultra... Nějaké rady? Zkoušel jsem resetovat bios tím že jsem vyndal cmos baterii počkal cca 5 minut a zase ji vrátil ale to nepomohlo. Myslíte že by pomohlo si ten TMP modul koupit a připojit k desce? Děkuji moc za odpovědi.

Odpovědi na otázku

Vyresetovat bios přes jumper, respektive každá deska má dva piny, který když se propojí, tak se resetuje bios, najdi v manuálu, který to jsou u tebe, jinak pokud ani to nepomůže, tak se tohle nemohlo ale stát jen kvůli biosu a bude problém někde jinde.

Martine, o jumperech vím. Mám je propojit na 10 sekund když je od počítače odpojený napájení? resp vše je odpojené od počítače cmos baterie ja na místě a já přiložím a spojím jumpery na 10 sekund?

Tam záleží na desce, setkal jsem se s deskou, kde byla potřeba jumpery propojit, PC zapnout, to se načítalo a potom vyplo a reset hotov, ale to byla doba core 2 quad, potom u dalšího, už s první generací intel core i stačilo propojit na odpojeném PC jumper na 15 sekund. Takže zkusit případně obě varianty

Většinou to je jak píšeš, ale jistotu získáš podíváním se do manuálu k desce.

Ještě je možný, že jsi nějak zapl UEFI místo legacy v biosu a secure boot, což z nějakýho důvodu nevím, proč by bylo předtím vypnuté. Potom by ti nemusel najet systém, jinak do biosu se dostaneš?

Martine právě že ne, deska problikne, k ní připojené klávesnice a pult svítí ale nereaguje na zapínací tlačítko

Tak tohle je zvláštní, nic jiného se na PC neměnilo?

Právě že neměnilo.. poctivě říkám že se nic neměnilo.

Před asi dvěma měsícema mi nechtělo naběhnout SSD a zjistil jsem že jeden napájecí konektor přestal fungovat tak jsem to SSD přendal na jinou větev od té doby žádné problémy až dneska tohle.

Ti odešel M2 slot? Nebo máš SATA SSD a odešel zdroj, a ty jsi to nechal celou dobu na něm i tak zapojené? Nebo jak máme chápat přepojení na jinou větev?Nějak nechápu. Ať jedno nebo druhé, proč nedošlo na reklamaci? Ostatně pokud deska byla načnutá, tak je klidně možné, že teď jen dodělala. A pokud byl načatý zdroj, tak jí klidně mohl dodělat ten zdroj, nebo to je jen ten zdroj..... Těžko radit...Zkus jiný zdroj. Pokud nepomůže, tak vzhledem k tomu, že deska je v nabídce na CZC od 12.10.2018 a má 3 roky záruku, tak lze předpokládat, že i kdyby sis to koupil hned první den, tak je ještě v záruce (jeden den). Takže reklamuj.

Ne na jinou větev ale k jinému konektoru. Na jednom kabelu jsou 3 konektory stejný a já měl ten SATA SSD disk připojený na ten poslední tak jsem ho připojil k tomu druhému konektoru a to už fungovalo.

Jak víš že nemáš modul v desce, podle mě by si ho tam měl mít. Já mám desku GIGABYTE Z390 UD - Intel Z390 a modul už v sobě má.

To netuším hele... Jediné co vím je ze můj procesor to podporuje.

Deska má dual bios, stači vyvolat zavedení nahradního biosu, ale otázka je co máš za procesor a jaká verze biosu je záložní.Zde je návod, jak zavést systém zpět do záložního systému BIOS:1. Vypněte počítač2. Podržte tlačítko napájení, dokud se počítač nespustí a znovu se nevypne3. Znovu stiskněte tlačítko napájení, záložní BIOS by se měl nyní spustit a měl by znovu probudit záložní BIOS, pokud se s novým něco pokazí.1. Vypněte počítač2. Podržte vypínač A resetovací tlačítko po dobu asi 10 sekund, než jej uvolněte.3. Nyní by se měl zavést do záložního systému BIOS.Tuto možnost použijte, pouze pokud nic jiného nefunguje.1. Zkratujte kolíky 1 a 6 na hlavním čipu BIOS připojením propojky k oběma kolíkům (kolík # 1 by měl být označen červenou tečkou nebo cokoli jiného)2. Řekněte známému, aby během toho stiskl tlačítko zapnutí, protože právě držíte propojku na kolících3. Jakmile uslyšíte pípnutí, odstraňte propojku, kterou držíte mezi kolíky 1 a 6.4. Záložní BIOS by se měl nyní spustit.https://www.win-raid.com/t5496f16-Tool-EFIFLASH-v-... Efiflash biosname mezera/DB přepíše i záložní bios

Dalsi co si kvoli Win 11 dojebal PC, ok pripocital som ta.

Vždyť je to taky ALFA tester.