» Poradna » Windows (a jiné OS)

BIOS vidí hdd, ale diskpart ne

Ahoj, titulek snad mluví za vše, vysypal se mi PC (Lenovo z50-70), potřebuji přeinstalovat windows, ale nemám kam, BIOS můj hdd ukazuje avšak když se dostanu do cmd na diskpart, disk mi to nenajde. Budu vděčná za jakoukoli radu, díky!

Odpovědi na otázku

Inštalátor Win disk nájde?

Taky ne

Musíte vyskúšať iný, buď je zlý disk, alebo odišiel radič na doske.

Ešte pre istotu načítajte BIOS v pôvodnej konfigurácii, uložte a reštartujte.

Vyzkoušet jiný nemám jak, jinak defaultní nastavení biosu a restart jsem zkoušela několikrát

Daj ho do iného PC. Tým sa vylúči chyba radiča. A BTW: HDD odchádzajú....

Zkus přes diskpart přiřadit disku písmenko příkazem assign. Pokud se nemýlím, tak Windows standardně skrývá oddíly/disky, které nemají v systému přiřazeno písmeno.

Jinak vymazat všechny oddíly na disku, vytvořit nový oddíl, přeformátovat jej a znovu přiřadit písmeno.

Díky, tohle je zajímavý a absolutně jsem to netušila, za chvíli to zkusím

a jaky windows, 7 nebo 10, prepni v biose z legacy mode na UEFI, potom preved disk z MBR na GPT

Win 8.1, nevím jak přeformátovat disk, když ho diskpart nedetekuje

musis pri instalaci jit do konzole prikazoveho radku, to je to cerne okenko a pak to udelat cele pres prikazovy radek, zadej prikaz list disk, vyber požadovaný disk prikazem select disk 1, tady je obrazek konzoly https://www.disk-partition.com/diskpart/images/diskpart-...

Proboha, hned v nadpisu píšu, že v diskpartu ho nevidím

bez najeti do diskpartu, lze taky zjistit disk, prikazywmic logicaldisk get namewmic logicaldisk get captionfsutil fsinfo drives

dej screen nebo foto z diskpart list volume a list disk

Ani tak se k disku nedostanu, našla jsem, že přejmenovat disk jde přes list volume, bohužel ani tenhle příkaz mi hdd nenajde

Osobně bych si na jiném PC stáhl např. Lubuntu linux a ISO si pomocí programu RUFUS hodil na prázdný flash disk a nabootoval místo windows instalačky jako live system. Pak snadno zjistíš, zda se dostaneš na disk v notebooku - pokud to bude hlásit chyby s připojením disku, tak je dost možné, že HDD prostě umřel.Lubuntu ISO:http://cdimage.ubuntu.com/lubuntu/releases/19.04/re... Rufus:https://rufus.ie/cs_CZ.html

Co znamená "vysypal se mi PC"? Můžeš podrobně popsat jak k havárii došlo a jak se projevuje? Windows se jen tak nesesype a jeho reinstalací rozhodně neopravíš vadný HW. V laptopech většinou odcházejí jako první pevné disky a dedikované grafiky, kvůli tomu, že je zanesené chlazení a komponenty se upečou. ☺

V podstatě několikrát modrý screen “něco se pokazilo”, už jsem jednou windows přeinstalovávala, je to asi měsíc dozadu, to se mi zase ukázala modrá screena, že win potřebuje obnovit, poslední týden jsem ale měla ve správci úloh neustále disk na 100% a najednou nejde vůbec zapnout, lenovo pouze píše “probíhá diagnostika počítače”, což jindy trvalo maximálně 5 minut, posledně jsem to nechala asi 3 a půl hodiny, a stejně nic.

To vypadá na umírající disk. V první řadě zjisti, jak na tom je a případně ho výměn (ideálně za SSD).

Kup nový SSD a přeinstaluj. ☺

prubni ten linux. Pokud zvládneš vyrobit a nabootovat instalačku woken a hrabat se v CMD, tak ti věc jako tohle:https://4.bp.blogspot.com/-_Ju_4wXRfBc/XAvUDopA5-I/... nemůže dělat problémy.Navíc odtud snadno uděláš např. zálohu dat na další médium - např. druhý flash disk - pokud se ti podaří se na HDD dostat.V "live" režimu se nikam nic neinstaluje, ale přesto máš víceméně plnohodnotný systém (běží z toho flash disku). Je to fajn jak na vyzkoušení, tak jako nouzovka na práci nebo na různé "záchranné" operace.