» Poradna » Programy

BIOS nespustí bootování

Dobrý den,mám Windows 7, Home premium 32. Chtěl jsem na PC udělat clean reinstal.Co se stalo: Systém sem přeinstaloval ale nainstalované programy zůstaly, stejně jako se vytvořila složka windows.oldJá bych ovšem chtěl disk naformátovat a nainstalovat čistý systém. To mi systém nedovolí (Narozdíl od W10) a tak jsem se jal nastavování v biosu.Problém je, že jsem vše udělal podle mě správně a když uložím změny a PC se restartuje, tak místo toho aby mi nabídlo bootovaní z DVDčka, tak se mi rozjede systém.Zkusim sem zakázat disk, Zkusil sem stáhnout Windowsy na USB a bootovat z fleshky. Pořád nic.Poradili byste mi, jak teď postupovat? Vše je zálohované, jestli je třeba formátování disku řešením, prima. Jen nechce naformátovat disk a bios mě poté opět nenechá nahrát systém z DVD.DěkujiScreen: https://ibb.co/hhfLba

Odpovědi na otázku

Skus při botování biosu mačkat klávesu F12 nebo jinou podle manuálu desky a měla by ti vyskočit tabulka z čeho chceš botovat.

Děkuji za radu. To jsem zkoušel ale při bootování z DVD mechaniky se stejně spustí systém, místo reinstalace

Přeinstalaci systému jsi provedl samozřejmě špatně, jinak by se ti v nově nainstalovaném systému NEvytvořila složka Windows.old a rovněž by nebyly zachované programy z předchozího systému.. 1. Máš-li stažené ISO Windows 7, zpracuj stažené ISO pomocí nástroje Rufus na usb flešku, kterou poté nabootuješ. Připoj flešku do usb portu a pro jistotu ji zformátuj klasicky FAT32 2. Spusť Rufus jak správce, klepni vpravo níže(cca ve středu okna Rufusu) na ikonku disku, proklepej se k výběru staženého ISO W7, označ jej a klepni na "Otevřít". Poté zkontroluj v okně Rufus, zdali je správně automaticky zvolené schéma disku(MBR/ nebo GPT pro Bios nebo UEFI - taktéž musí být i správně nastavený Bios. U Win 7 klasicky MBR pro Bios nebo UEFI + na novějších deskách vypnutý secure boot .. Poté dole klepni na "Start".. vyčkej do dokončení operace.. *Např na Skylake CPU, je zapotřebí do instalačky integrovat ovladače USB3.0 3. Ponech připravenou flešku v usb portu počítače a následně proveď restart. Hned po restartu poklepávej na klávesu F12(nebo jinou klávesu dle manuálu, kterou vyvoláš dočasný výběr boot menu). Poté označ USB flešku a klepni na Enter.. a po výzvě "Press any key.. bla ..bla.. bla.. opětovně klepni na enter nebo jinou libovolnou klávesu. Dále postupuj dle pokynů na obrazovce. 4. Ve fázi, kdy vybereš instalaci "Vlastní s upřesněním", zobrazí se další okno s výběrem, kam se bude instalovat systém. Pokud byl předchozí systém Win7, měl bys tam vidět jako první nahoře oddíl zavaděče o velikosti 100MB a jako další pod ním oddíl ("C"), který bys měl poznat dle jeho velikosti. Oba tyto oddíly můžeš jednotlivě označit, v klidu zformátovat a poté oba odstranit - viz dole v tom okně po odkliknutí "Rozšířené možnosti" Nebo rovnou odstranit. Tím vznikne sloučené nepřidělené místo na disku. To označíš, dole klikneš na "Nový", Ukázat celý příspěvek

Funguje skvěle.Moc děkuji za pomoc :)

Prosím o odpověd jak zformátovat HDD na kterém je windows 11.Mám butovací CD s potřebným softwarem /ve windows 10 to funguje bez problémů/ale win.11to odmítají spustit.Tak nevím,zkoušel jsem toho hodně a nic.Stejně přeinstalovatna win 10 mě win11 nedovolí.To je ostatně důvod proč nechci 11,které toho nedovolují mnohem víc.První win.10 to je pohoda. Díky za pomoc,prosím odpovědi pošlete na email olbys@seznam.cz