BIOS nedetekuje HDD SATAII

Nová deska (Gigabyte GA-P35-DS3L) s chipsetem Intel P35, jižní můstek ICH9 (ne ICH9R), 4x SATA, nový HDD Western Digital 2500KS SATAII. Při zapnutí režimu AHCI v BIOSu tento vůbec nedetekuje pevný disk. Při vypnutí AHCI v BIOSu je disk normálně detekován. Kde může být chybička, na desce, disku, nebo někde úplně jinde? Jenom pro úplnost dodávám, že pokusy nainstalovat OS WinXP a ovladač SATA dodat dodatečně končí úplně stejným nezdarem při zapnutí AHCI v BIOSu. HDD v režimu Native Mode funguje bez problémů.

Odpovědi na otázku

zkus tohle - pokud máš další disk , nabootuj instalaci na něj a př výběru kam , vytvoříš oddíl na novém a už po formátování by se měl OS instalovat

Nejde mi o to nainstalovat OS, při vypnutém AHCI jede instalace bez problému, jde o to, že HDD nejede v režimu SATA, někde je pravděpodobně chyba HW, možná řadič SATA ne desce.

zkoušels jistě všechny porty SATA ? a v biosu jistě povoleno ? Otázky pouze pro úplnost

nech vyple AHCI nainstaluj system a neresto ahci spomaluje start systemu sam mam desku gigabyte p35 ds3 vsecko beha jak ma, cipoviny jako je ncq na hardisku nepotebuji proste se to hlasi v ata rezimu nejsous tim aspon problemy.

Nemáš náhodou v návodu napsáno pro XP a 2000 vypněte ahci? Já se vsadím, že ano. Sám píšeš, že native mode funguje, tak co řešíš? Navíc jsme to tu rozebírali zrovna předevčírem.
Až si koupíš wow visty, tak to bude šlapat.
Takže na otázku, kde je chyba, je odpověď: mezi klávesnicí a židlí.

A pokud jde detekci v BIOSu jako takovém, doporučuji důkladně přečíst návod.

Řeším to, že nefunguje ovladač disků SATA a podle mého názoru by u ICH9 fungovat měl. Čekám odpověď typu: "Gigabyte v levnějších verzích desek toto neumožňuje", nebo "vypadá to na vadný řadič na desce" a pod. Je možné, že vzhledem ke své slabé angličtině jsem něco přehlíd, to připouštím, je ale třeba mě o tom přesvědčit a určit konkrétní důvod. To, že bude fungovat ve Vistách mne vůbec neuklidňuje, protože BIOS nepozná HDD v režimu AHCI (SATA) aniž by věděl, který OS chci instalovat. Pro jistotu vypisuji z popisu nastavení BIOS:
SATA AHCI Mode (Intel ICH9 Southbridge):
Configures the SATA controllers integrated in the Intel ICH9 Southbridge to AHCI mode.
Disabled: Disables AHCI for the SATA controllers and configures the SATA controllers to
PATA mode. (Default)
AHCI (Note): Configures the SATA controllers to AHCI mode. Advanced Host Controller Interface
(AHCI) is an interface specification that allows the storage driver to enable
advanced Serial ATA features such as Native Command Queuing and hot plug.
SATA Port0-1 Native Mode (Intel ICH9 Southbridge):
Specifies the operating mode of the integrated SATA controllers.
Disabled: Allows the SATA controllers to operate in Legacy IDE mode.
In Legacy mode the SATA controllers use dedicated IRQs that cannot be shared
with other device. Set this option to Disabled if you wish to install operating
systems that do not support Native mode, e.g. Windows 9X/ME. (Default)
Enabled: Allows the SATA controllers to operate in Native IDE mode.
Enable Native IDE mode if you wish to install operating systems that support
Native mode, e.g. Windows XP/2000.

Disabled = vyřazeno, default = doporučeno
Když zapneš režim AHCI, musíš přepnout Native MOde- disabled u native mode je pracovat v IDE.

ještě jinak, disabled pro 98, enabled pro XP, není tam ještě něco?

Když nastavím v BIOS na AHCI a Native Mode na Disabled, tak BIOS nedetekuje disk - to je ten problém. Na stránce desky (Gigabyte-Global) píšou něco v tom smyslu, že SATA (AHCI) funguje pod Vista, protože jen ty ovladač ICH9 obsahují. Ovladače pro SATA (disketu) tam ke stažení vůbec nenabízejí, což je zvláštní. To mi ale pořád nevysvětluje proč BIOS v režimu AHCI popozná disk SATA, když nemůže vědět jaký operační systém budu instalovat.

Po prostudování internetových stránek, manuálů k ZD a pod. jsem došel k následujícímu závěru:
S pravděpodobností hraničící s jistotou jižní můstek ICH9 chipsetu Intel P35 již nepodporuje instalaci ovladačů SATA (AHCI) do starších OS, pouze v rámci instalace OS Windows Vista. Dodání ovladačů z diskety přes F6, nebo dodatečnou instalaci ovladačů SATA do OS Windows XP (s přepnutím na AHCI v BIOS) tento můstek nepodporuje. Instalaci SATA do Windows XP dovoluje jen j.m. ICH9R. Další, méně pravděpodobná možnost je, že to nedovoluje ten, či onen BIOS.
Je to pro mne překvapivá zpráva, zvláště proto, že na to není nikde, ani u základních desek prodejci upozorňováno. Ani zde na Poradně jsem k tomu nic nenašel. Svůj problém řeším výměnou desky za desku s ICH9R. Pokud se mýlím, určitě se nějaký majitel desky s ICH9 ozve.

Zdravím, mám stejný sata problém, vyřešil jsi ho nějak? Předem díky za opodvěd.

Nakonec jsem vyměnil desku za Gigabyte GA-P35-DS3R, ale problém je stejný. Vyřešil jsem to nakonec pomocí něm. návodu na: 62.109.81.232 ...
Sice po aplikaci tohoto návodu do již nainstalovaných Windows XP ještě HDD nešly v režimu AHCI, ale v IDE, ale již šlo v BIOSU nastavit na AHCI, do BIOSU byl vložen miniBIOS pro detekci SATA (AHCI). Po nové instalaci Windows XP s nastavením v BIOSu na AHCI, Native Mode na Disabled, s vložením ovladačů SATA ICH9 z diskety přes F6 a po nainstalování všech ovladačů pro desku ve Windows (Intel Chipset Software Installation Utility a Intel Matrix Storage Manager) vše běží jak má. Pozor - v návodu je odkaz na Download ICH9-AHCI.REG -> Klick mich !, tím si stáhneš ICH9-AHCI.REG z Internetu, dvojklik, přidáš do registrů. Ještě doporučuji před začátkem nové instalace Flasch nejnovější verze BIOSu z Gigabyte Global (tuším F7) a nejnovějších ovladačů pro disketu ze stránek Intelu (f6flpy32.exe). Přeji zdar a napište jak jste dopadl.

Moc díky, jen výměna desky mi asi nepomůže. Mám novou GA-P35-DS3 kde není raid..

Mám dojem, že na Vaší desce by uvedený postup šel též aplikovat. Já jsem taky neinstaloval RAID, jen AHCI Sata. Kdybych se o této možnosti doinstalace dověděl dříve, desku bych neměnil.

Moc díky za info, jen to řešení je trochu svízelné, to už přemýšlím o tom že přejdu na Vistu. Jinak na DS3 desce jsem to prozatím vyřešil jinak, AHCI využívím na druhém sata řadči který není součástí chipsetu P35, ale stará se o IDE zařízení a má taky 2 sata porty, jmenuje se v manuálu Gigabyte SATA2 čip. Pokud k němu připojím disky není problém přes klávesu F6 nahrát při instalaci XP nebo Vist nahrát ovladače. Sice to není tak dobré řešeí jako použítí hlavního řadiče, ale alespon to jde, protože při pokusu nahrát přes F6 ovladače na hlavní SATA řadič hází všechny ovladače chybu.

Doplnění, narazil jsem na tento návod, měl by tam být editovaný ovladač pomocí kterého lze při instalaci F6 ovladač použít, až to otestuju dám vědět.
www.redflagdeals.com ...

Stačí napísať do Google: "How to enable AHCI on intel ICH9 under XP" a je to! Toto isté tu už bolo keď prišiel ICH8 AHCI.