» Poradna » Programy

Bezpečnost google disku

Ahoj, chtěl bych se zeptat jestli když nějaké aplikaci povolím přístup k uložišti, jestli může číst i data z google disku?Díky

Odpovědi na otázku

Apky to ci ono i mnoho toho maji napsane nez je stahnes. Mnohe proto nestahuji

Ano, tak se ptám jestli přístup k uložišti znamená i přístup k google disku nebo jen fotografiím a dalším médiím v zařízení...?

většinou pod tím "přístup k úložišti" je i další popis.. např. hra může ukláat i načítat svoji konfiguraci atp..

Imho se to do toho nepocita, ale jinak obecne je to spis oxymoron "google disk - bezpecnost"

Tak z hlediska bezpečnosti dat je to určitě spolehlivější, než nějaký domácí cloud. A to po stránce ztráty dat nebo jejich úniku

Po strance uniku mas dokonce naprostou jistotu

To, že se daty probírají roboty google, to je jistota. Ale pokud bych mluvil o nebezpečném úniku, kdy data zneužije nějaký reálný útočník, tak tam jsem si zase naopak jistý, že se spíš dostane k datům v domácím cloudu, než k mým datům na google disku. A to je to, co tím myslím Stejně tak je mnohem pravděpodobnější, že můj domácí cloud shoří se všemi disky kvůli poruše zdroje, než že selžou současně všechna datacentra google, kde jsou data zrcadlena v různých lokalitách světa.

V principu souhlasim, ale chyby se bohuzel stavaji vsude :( https://www.telegraph.co.uk/technology/2020/02/04/goo...

Jj, taky jsem zaregistroval. Nic není bez chyby. Pořád mi ale připadá málo pravděpodobné, že by se i případnou chybou google disku dostal k datům nějakou nepředstavitelnou náhodou zrovna někdo, kdo by je dokázal zneužít. Přeci jen těch dat je na serverech google nepředstavitelné množství, což samo o sobě tvoří dodatečnou ochranu i pro případ technické chyby. Každopádně pokud někdo má opravdu citlivá data, tak je může ještě sám šifrovat před uložením na google disk. Sice tím ztratí pohodlí automatické synchronizace, ale jako další stupeň zálohy důležitých dat to je taky fajn.

Já myslím, jestli by mohl čistě legálně stáhnout moje soubory, když mu udělím přístup nebo se to týká jen mobilního uložiště...?

Jak mobilního úložiště? Google disk je uložen na serveru. Jinak ale záleží na konkrétním povolení přístupu. Většinou je to ale tak, že aplikace může na disk něco ukládat a číst jen to, co tam sama uložila, než se má přístup ke všem datům.

Věc se má tak, že aplikace bez zvláštního oprávnění má vlastní sandbox. Pokud se manifestu APK vyžádá rozšířený přístup k úložišti, garantováno by mělo být pouze zapisování a čtení mediálních souborů v zařízení. V integrační dokumentaci Google Disku se pro autorizaci používá Oauth, což znamená dodatečně povolovaný přístup, aby aplikace mohla obsah disku číst nebo zapisovat. (Příkladem implementace je třeba zálohování chatů ve WhatsApp, který si vyžádá Google Drive dodatečně).V souvislosti s právy bych si dal ale ještě pozor na jiná oprávnění typu "access all Google services", což má třeba samotný oficiální klient Google Drive.

Především se zamysli nad tím, co si ke komu schováš.Budeš si své miliony Kč schovávat k sousedovi jen proto, že si je k němu schovávají i další sousedé, a že on i ti sousedé tvrtí, že je to u něj bezpečně uložené ???Znám případy, že i důvěryhodný výbor SVJ připravil své důvěřivé vlastníky bytových jednotek o několik milionů naspořených na revitalizaci paneláku.Kam Googl data ukládá (servery je hodně neurčitý pojem) ???Jak bezpečně jsou tam tato uložená ???Je v dnešní době normální, že by někdo (třeba Google) zdarma a nezjiště pro celý svět investoval své miliony dolarů do úložišť, jen proto, aby si tam mohli lidé zdarma ukládat svá data ???Že by to dělal z "nezjištné lásky" k lidem z celého světa ???Nebo se za tím skrývá něco, co nás, důvěřivce, ani nenapadne ???