» Poradna » Ostatní

Bazarová zrcadlovka pro začátečníka

Ahoj, rád fotím, ale doteď jsem měl vždy jen kompakt nebo prostě mobil. Chtěl bych to posunout trochu dál, hrát si s nastavením a podobně, tak zvažuju zrcadlovku, ale nová je na mě moc drahá. Koukám se po bazarových. Zaujal mě foťák Olympus E-450. Dáte mi k tomu nějaká doporučení? Nechci tahat nějakou obří brašnu a plno krámů, spíš aby to bylo pořád po ruce a dalo se na tom naučit s manuálním nastavováním parametrů při focení. Vybral jsem dobře? A na co si dát pozor? Děkuji mnohokrát!

Odpovědi na otázku

Jo a ještě bych se chtěl zeptat, jaké to bude se sháněním dalšího příslušenství. Dá se v pohodě sehnat příslušenství kompatibilní s foťáky, které se už neprodávají? Např. dálková spoušť, brašna. Co ještě je třeba dokoupit? Lenspen? UV filtr?

UV filtr za sebe doporučím - už mi párkrát zachránil objektiv před bordelem či letícím kamínkem. Doporučuju nekupovat v ČR, jsou zbytečně drahé. Lenspen taky. Stejně tak se dá na Ebay koupit zalevno neorigo sluneční clona, co poslouží stejně dobře jako mnohonásobně dražší origo.

A jak vlastně funguje ten UV filtr? Jaký má vliv na fotku?

UV filtr umí ztlumit UV záření, třeba z prudkého světla na horách. Tam nijak extra vliv na výsledné foto není, používá se často trvale nasazený jako ochrana čočky.https://www.digimanie.cz/pouzivame-filtry-na-digit... Polarizační už umí jistá kouzla:https://www.megapixel.cz/ukazka-ucinku-filtru

O efektu polarizačního filtru už vím, umí pěkné věci. Díky!

dneska je to hlavně mechanická ochrana objektivu. Vlastní filtrování UV záření už není podstatné. A věř mi, že vyjde mnohem levněji vyměnit podrápaný / zasviněný nebo prasklý UV filtr než přední čočku objektivu.

Případně se dá UV filtr zapatlat vazelinou nebo počmárat fixem a hrát si na umělce. Občas je ale výsledek skutečně zajímavý.

jj, jsem tuhle koukal:https://www.photoblog.com/learn/20-photography-hack...

Já doporučím i polarizační filtr Mám ho na kompaktu a fotky s oblohou nebo vodou se při jeho správném použití dostanou na úplně jinou úroveň. Nebo fotky, kde je v cestě sklo, dá se pomocí tohoto filtru při správném osvětlení "odfiltrovat" z obrazu.

máš na kompaktu závit, nebo jsi to tam nacpal nějak "alternativně"? Jen zvědavost.

Mám tento foťák:https://www.panasonic.com/cz/corporate/novinky/arti... Má přímo z výroby závit 55mm na příslušenství. Šikovná věc.

UV filtr ano, Lenspen ne. Kdysi jsem si Lenspen taky koupil, nez jsem pochopil, ze jeho funkci dokonale nahradi nezpoceny kus bavlneneho tricka nebo kapesniku. Ony ty objektivy jsou vyrazne odolnejsi proti poskrabani, nez si clovek mysli.

Já UV filtr nedoporučím :) Sice spousta lidí se bez něj vůbec s foťákem bojí vyjít z domu, že ten UV je jakási jistota, ale jediné před čím chrání, je prach a ten se dá snadno očistit přímo z čočky. Jinak je UV k ničemu a akorát je to další zbytečné sklo před objektivem, které zvyšuje riziko vzniku odlesků. Jediný smysluplný filtr je polarizační a nebo pro speciální účely se může hodit neutrální šedý filtr. Žádné jiné nejsou potřeba. Lenspen nepotřebuješ, na čištění čočky ideálně mikrovláknový hadřík.

Uz jsem dvakrat osobne zazil, za UV filtr zachranil predni cocku objektivu (za cenu vlastniho zniceni). Vznik extra odlesku jsem nikdy nezaznamenal.Takze jako vzdy, co fotograf, to nzaor :)

Jo, tak nepředpokládám, že někdo háže foťákem po zemi :) A jinak na foťák prostě nedávám nic, co vmby mohlo i jen hypoteticky za určitých podmínek obraz zhoršit :) Takže cpát před čočku zbytečné sklo navíc, je pro mě úplně mimo přijatelné věci :)

Doporučení je si uvědomit proč někdo něco takového prodává-nějaky manuální nastavení není výsadou jen zrcadlovky. Pravděpodobně jste ani neměl nikdy poradny kompakt- tenhle Olympus je dost atypický formát a starý krám který bude to mít už za sebou . Otázka kolik má závěrka nacvakano ? Má potvrzení o čištění ?

Pořádný kompakt jsem taky neměl. Pravda. Proč myslíte, že to bude starý krám? A co hrozí, když už bude mít závěka hodně "nacvakáno"? Fotil jsem jednou s hodně starou zrcadlovkou a nebyl s ní problém. A potvrzení o čištění je co? Děkuji mockrát.

Samo stáří přístroje by nebyl problém, sám mám stařičký EOS 350D jako třetí, vlastně čtvrtý přístroj a stále dobře slouží. Ovšem závěrka má jakožto dost jemný mechanizmus omezenou životnost, u "amatérských" přístrojů zhusta i o dost méně než 30 000 cyklů a její výměna přijde bratru na 3 500Kč. Přitom pro nadšeného fotografa není problém pořídit i několik tisíc záběrů za rok. V dobách filmů si každý rozmyslel než stiskl spoušť, u digitálních se cvaká a pak maže... Čištění čipu je u přístrojů s výměnnými objektivy důležitá věc. Při výměně objektivu vniká logicky do těla prach a ten se usazuje na čipu a potom způsobuje nepěkné fleky na snímcích. Ovšem při troše zručnosti a odvahy je čištění řešitelné i svépomocí.

Tohle opravdu není zrovna TOP volba ;)

No jasně, nechci TOP zrcadlovku. Chtěl bych nějakou základní pro začátečníka. Nebo má nějaké konkrétní mouchy a nevyplatí se ji pořizovat?

Když už musíš mít mermomocí něco, co fotí na film, tak u Škodů jsem viděl za 13.000 Mamiyu. Já osobně už na cokoli filmového nikdy ani nesáhnu; zlatej digitál!

On nechce film, chce nějakou normální zrcadlovku :)

Tak zrovna olympus by jsem nebral. Zaměřil by jsem se spíš na Nikon a nebo Canon. Olympus není vyloženě špatný, ale není na něj zase toliko vybavení a když jo tak bude v přepočtu dražší jak na ty dvě zmiňované značky. Na profi scéně se ostatně taky olympus neskytuje tak často. V jedné chvíli říkáš že chceš dostupné doplňky a rozšíření brašnu, dálkovou spooušť atd. Ale protiřečí to tím že nechceš tahat obří brašnu plnou krámů. To je to malinko protimluv. Nicméně se to řeší tak že si člověk sebou veme jenom to co ten den bude potřebovat. Třeba dva objektivy blesk, nebo když ví že nebude potřebovat blesk tak si do menší brašny šupne třetí objektiv a nebo svačinu. Pořízením zrcadlovky se dostaneš trochu do jiného světa. Jakmile pořídíš zrcadlovku, počítej s tím že to není konečná investice, a pokud tě to chytne časem pořídíš nové vybavení. Zrcadlovka je produkční nástroj, a chvilku prostě potrvá než to člověk zvládne a než bude mít výsledky se kterýma bude spokojený. To je aby jsi nebyl ze začátku nebylo zklamání že ten kompakt měl lepší výsledky. Nepřemýšlel jsi zprvu třeba o nějakém "ultrazoomu" ? Je to takový předěl mezi menším kompaktem a zrcadlovkou. Maji dostatečné slušný objektiv, možnosti poloautomatického řežimu i manuálu. Nehledě že mnoho těchto strojů má i výstup v RAWu. A co cena? Je limit ? Co cheš převážně fotit ?

Myslel jsem to přesně tak, jak píšete. Pro konkrétní příležitosti by se mi hodila ta spoušť, ale většinou (na výlety a podobně) bych s sebou chtěl brát jen tělo a objektiv (v nějaké brašničce, aby se nepoškodily), ne nějaký fotografický batoh se spoustou věcí.Ultrazoomy mě na první pohled dost zaujaly právě kvůli zoomu, ale pak jsem si o nich četl a většinou nemají příliš dobré hodnocení - ani ryba ani rak a fotky na tom spíš tratí. Problém je taky v tom, že jsem jednou měl na týden půjčenou zrcadlovku, kdy jsem na jedné akci dělal fotografa, a hrozně mě to chytlo. Koukat přes hledáček bylo skvělé. Ani nevím, proč mě to bavilo o tolik víc než s foťákem bez hledáčku, ale je to prostě úplně jiný pocit. Takže bych teď proto rád zrcadlovku. Cena je to, na co bohužel narážím. Sháním bazarovou zrcadlovku, no. Nejlevnější nové jsou kolem 10 000 korun, tak jsem doufal, že bych mohl pořídit tělo + objektiv do 6000 nebo třeba s větším příslušenstvím do 7000 korun. Fotím převážně na výletech, takže krajina, příroda, makro (rostliny, zvířata), budovy...Děkuji moc za tvou ochotu a podrobnou odpověď!

Do 6000 si myslím by neměl být problém sehnat třeba Canon 600D i se seťákem a ten fotí daleko líp (Což mám ověřeno, jelikož Olympus E-450 má táta, a já měl to 600D).Tady ten Olympus je takovej dos o ničem. Jedna věc je na něm fajn, a sice že je skutečně malinkej, na druhou stranu mě osobně se hrozně špatně drží.(Jinak na příslušenství doporučuju čínu. UV + polarizák + nejakej ND filtr + druhá baterka se do 1000 vejít dá. Tady se horko těžko vlezeš s jednou s těch věcí Je fakt že kvalita z té číny bude nižší, ale na začátek a za ty prachy uplně s přehledem použitelné.)

Díky. Ale dokázal bys nějak blíž popsat, v čem bude ten rozdíl? Je pro mě hrozně abstraktní tvrzení, co si představit pod pojmem "fotí líp"...

Asi víš, že na velikosti snímače záleží.e450 má 17,3mm x 13mm600D má 23.98×16.41 mmMožná se to nezdá, ale je to o hodně větší. A jak se dá očekávat, tak s klesajícím osvětlením to poznáš. e450 má pro mě nepoužitelný fotky už na ISO 400, 600D se ještě jakš tak dá na ISO800. (I když zrovna v tomto případě možná nepůjde o větší čip, protože 600D má větší rozlišení, ale o fakt že 600D je mladší)Celkově se to ale špatně popisuje, to si asi někde vygoogli fotky z obou.Co ale taky stojí za zvážení, tak například když jsem chtěl dělat časosběr, tak u e450 jsem měl buď možnost koupit spoušť s intervalometrem, nebo si koupit SW na ovládání foťáku přes počítač (Olympus je totiž takovej frajer, že SW k foťáku ti nedá, ten si musíš za 1000 koupit). Takže jsem si "koupil" SW na uložto.U 600D zase buď externí spoušť, SW (který má ovšem Canon zdarma), nebo, a to jsem zvolil, Magic Lantern. Alternativní firmvare pro Canony který mimo jiné dá i ten intervalometr, ale třeba i časovač pro BULB, a tuny dalších nastavení a utilit.Jestli jdeš po něčem "na budget", tak tahle varianta určitě taky stojí za to zahrnout do úvahy, protože MagicLantern ve výsledku nějakou tu korunu za výbavu rozhodně umí ušetřit (a místo v brašně)

Ó díky, tohle už mi říká víc. Na Magic Lantern jsem si nevzpomněl, ale je to super nápad. A s tím SW by mě to teda vůbec nenapadlo, děkuju.

Zcadlovka je záležitost především mechanická. Uvědom si, že kupuješ zařízení o jehož historii prakticky nic nevíš a že životnost závěrky levných zrcadlovek je dost omezená. Výměna po 30 000 cyklů i dříve není nic výjimečného a vzhledem k ceně takového foťáku nezanedbatelná. Počet cyklů závěrky je sice zjistitelný (i když ne úplně vždy). Taky cena těla je s trochou nadsázky ten nejmenší náklad, který tě čeká. Příslušenství a především objektivy jsou vždy (i několikrát) dražší než cena standardního fotoaparátu a bez alespoň dvou nebo spíš tří se prostě neobejdeš. Na druhou stranu fotografování zrcadlovkou je naprosto jiný level než fotografování kompaktem nebo gancovkou.Nemám ani v nejmenším úmysl tě jakkoli zrazovat, naopak, ale jen aspoň trochu upozornit na úskalí tak drahého koníčka jakým fotografování je.

"...bez alespoň dvou nebo spíš tří se prostě neobejdeš."Minimálně ze začátku bych to tak žhavě neviděl. Víc než rok jsem fotil bez výjimky jen s pevnou padesátkou, a dalo mi to spousty zkušeností a myslím že i dobrých návyků. Být totiž nucen "zoomovat" nohama není vůbec od věci

Ale jo, souhlas. Asi jsem měl napsat časem neobejdeš... Ale to by bylo na diskuzi, která rozhodně nepatří sem, nýbrž na fórum o fotografování. Na které se ovšem měl tazatel obrátit především.

Nejen výběr typu z r. 2009 a od výrobce, co zrcadlovky dávno nevyrábí, ale i ten přiblblý smajlík naznačuje jak je to asi myšleno vážně.

Jestli si můžeš jen tak z legrace dovolit koupit zrcadlovku za 30 000 Kč, tak ti gratuluju. Jestli ne, tak se koukni, co se v bazarech nabízí za zmíněné ceny a pak něco říkej, chytráku.

No jako jestli chce někdo za e450 6000kč, tak je to zloděj. To je cena uplně mimo.To byl low end už když to bylo nový (v roce 2009 to stálo 10000kč). Kdyby za to chtěli 1000-1500, tak je to asi dobrá cena. Ale víc ani rana.

Každopádně ten Olympus 450 je naprosto nesmyslný výběr a ještě předražený. Jinak zrcadlovku můžeš koupit mnohem levněji, než za 30 tisíc.

NOVOU koupíš i pod 10 tisíc.

Těch 6000 je můj strop, ne cena za ten Olympus. Konkrétně jsem našel ten Olympus E-450 za 3900 Kč a E-520 za 4500 Kč. K oběma jsou dva objektivy - 18-42 a 40-150 mm (což se mi taky dost líbí - většina lidí to prodává jen s jedním seťákem, ale tyhle Olympusy měly už v setu objektivy dva). Procházel jsem inzeráty na internetových bazarech (Bazoš, Sbazar, letgo, ...). Máte nějaké další tipy, kde hledat? Víte o něčem lepším?

podle mne je prostě 6 litrů za něco takového šíleně malý strop, což je důvod, proč za ty prachy nabízejí akorát zastaralé mašiny.Zkus ještě zmíněný bazar na Paladixu a mrkni, co nabízí za bazar mašiny třeba Fotoškoda.

"Bez peněz do hospody nelez!""Každá sranda něco stojí!"Když na to nemáš, tak našetři, nebo si najdi jiného koníčka.

tak jako za 30 litrů máš v pohodě kit s dvěma voděodolnými zoom objektivy a světelnou padesátkou - mimochodem výborná mašina:Pentax K-70 + 18-50 DA WR RE / DA-L 50-200 WR černý + Objektiv Pentax 50/1,8Naše cena s DPH: 24 490 Kčhttps://www.vkfoto.cz/pentax-k-70-18-50-da-wr-r...

"Nechci tahat nějakou obří brašnu a plno krámů, spíš aby to bylo pořád po ruce a dalo se na tom naučit s manuálním nastavováním parametrů při focení."A proč teda zrcadlovku a ne něco jako Sony RX-100?https://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/sony-cyber-shot-dsc-rx100/tam můžeš na manuál fotit taky, je malý, takže bude snadno po ruce. Proti běžnému kompaktu kvalitativně dost brutál posun nahoru.S tím Olympusem bych taky byl dost opatrný - jednak nevím, kolik objektivů na to jde ještě dát, taky tyhle zrcadlovky mívaly hrozně malý a tmavý hledáček.

Přesně tak, pokud chce mít vše po ruce, je lepší kompakt, nebo ultrazoom, a ne se "tahat" s brašnou plnou objektivů a příslušenství. Za mě můžu doporučit F782, jde sehnat za 7500 a lepší nový foťák za tuhle cenu se asi momentálně nesežene

*FZ82

Mám předchůdce (FZ72), a super spokojenost Nejsme samozřejmě profíci, ale na fotky z výletů s přítelkyní a s polarizačním filtrem je to pro nás pohádka

To zní zajímavě. Ale není maximální expoziční čas 4 s málo? Když si budu chtít hrát se světýlky...

Na hraní si se světýlkama můžou 4s stačit, protože ve tmě to tam doslova vypálíš. Na noční krajiny apod je to málo. To chce BULB a časovač.

Jednou jsem měl na týden půjčenou zrcadlovku an focení na jedné akci. Hrozně mě nadchlo focení přes hledáček, mnohem víc mě to bavilo... Že budu mít brašnu s objektivem je mi jasné, ale tahat kvůli tomu na každý výlet třeba fotobatoh, to už bych nechtěl.Jaké jsou pak rozdíly mezi podobně pokročilým kompaktem a zrcadlovkou, kdybych se rozhodl oželet hledáček? Fotky asi budou podobné kvality, tak v čem očekávat odlišnost?

Dnesni kompakty dokazou delat skvele fotky. Vyhodou zrcadlovek byva ergonomie a celkova pohotovost a rychlost prace - nez se bezny kompakt rozhodne, kam zaostri, beznou zrcadlovkou muzes mit davno vyfoceno. Nemluve o moznosti vymennych objektivu, externich blesku apod. Telo zrcadlovky je zaklad systemu, na kterem muzes (ale nemusis) stavet a rust smerem, ktery te zaujme (makrofotografie, sirokouhle apod.). U kompaktu fotis tak, jak umi ten kompakt - moznosti zmeny bez vymeny celeho kompaktu moc nemas.Ale to neznamena, ze kompakty jsou spatne. Jen ti nedavaji tolik moznosti.

Hele, používání zrcadlovky vůbec neznamená, že musíš tahat 10-ti kilovou obří brašnu s příslušenstvím :) Já nosím malou trojúhelníkovou brašnu, kde mám zrcadlovku s jedním objektivem 18-70, se kterým nafotím 95% fotek. Když potřebuju, tak do ní ještě můžu nacpat objektiv 70-300 nebo externí blesk. No a ještě se mi tam vejde pár malých drobností, jako polarizační filtr, SD karty atd. a k popruhu přimotanou malou pevnou trojnožku. To celé tak 3kg a malé rozměry.

Proč by kompakt nemohl mít hledáček? Jsou i takové, které ho mají a jsou i takové, které mají elektronický, což na jedné straně znamená, že si ho budeš muset v menu nastavit tak, aby ti vyhovoval, což nemusí být vždy zcela jednoduché, ale na druhé straně můžeš získat funkce, o kterých se optickým hledáčkům ani nesní.

S bazarem bych byl moc opatrny. Moje zrcadlovka neprezila dve dovolene u slane vody. Pokud by to byl pristroj se znamou historii OK. Pokud je to bazar snad jen velmi nizka cena muze byt duvod k nakupu. Kdysi me take jeden podvodnik v bazaru napalil s objektivem...

proč ne Pentax?Pentax K-50 + objektivu 18-55 + náhradní baterie + pouzdro Tamrac"Prodám téměř nepoužívanou zrcadlovku Pentax K-50 s vůbec nepoužitým setovým objektivem DAL 18-55 / f3,5 - 5,6 AL WR. Vše v originálním balení včetně návodu. Nafoceno necelých 1000 expozic. Není již v záruce.Navíc zdarma náhradní baterie a kvalitní pistolové pouzdro značky Tamrac"https://www.paladix.cz/bazar/index.phpObjektivů není málo a hlavně na to jdou všechny objektivy s bajonetem K-mount, tělo je voděodolné a objektiv taky = deštík nevadí. Navíc K-50 není až tak starý model. Má stabilizaci čipu = i se starým objektivem máš stabilizaci.

od lidí v této poradně na to názor nechtěj, kdyžtak Digiarena.cz a forum

Proč ne? Protože tě někdy s debilní otázkou vyfakovali? :D

www.digimanie.cz Jsou tam recenze a jsou dělané opravdu dobře.

Když chceš doporučení - jak píše dole Electrolux, doporučuju zeptat se na stránkách, věnovaných fotografii. Víc fotografů na jedné hromadě nikde jinde nenajdeš.