Baterie vs. nabíječka vs. fotoaparát

Zdravím.Zkusím zformulovat správně můj dotaz.
Mám nabíjecí baterie.Používám GP v kapacitách 2x1600mAh , 4x 1800mAh , 2700mAh Dále pak neznačkové tronic energy 2500mAh- od těch ani moc nečekám,byť překvapivě vydrží.
Mám nabíječku GP power bank 3 - www.bateriestimex.cz ... Je to ta šestá.Pídil jsem po informacích jelikož se mi zdá,že baterie mnoho nevydrží..pravda používané jsou už více jak rok a půl(ale tento jev sleduji už mnohem déle)...krom zmiňovaných noname-ale ty vypustím.
Ale v tom dokumentu se dočítám,že optimalizovaný čas je pro baterie dodané s nabíječkou tzn. pro ty s kapacitou 1800mAh... u těch..se zdá ,že totiž vydží snad i déle než ty s 2700mAh ..nelze přesně určit..( jelikož mezi jednotlivými použitími aparátu jsou různě dlouhé prodlevy na kterých se podepíše samovybíjení a taktéž podmínky použítí...s bleskem a bez jsou různé)
Ale teď mi jde spíše o to,že když nabíječka má optimalizovaný čas nabíjení cca 18 hod a poté přechází do udržovacího režimu.A tak jestli se ty 2700mAh dostatečně nabijí..právě u nic se mi zdá ona kapacita nedostatečná...Dočetl jsem i to,že je lepší nabíjení po jednolivých článcích,ale nabíječka nabíjí páry u stejných 1800mAh jsem si je při koupi označil tak,že nabíjím a používám stále shodný pár.
Je možné,že po delší době používání roste vnitřní odppor a může se toto podepsat delšími prodlevami při používaní blesku? Tj.že se musí dlouho čekat,než je aparát znova schopný fotit...bez blesku se toto neděje.Dříve ty časy byli mnohem rychlejší.Což je ale také možné způsobené dobou používání a cykli nabíjení.
Tak abych si pomohl uvažuji o koupi nových bateríí a teď vyvstává otázka-jaké koupit?.je mnoho testů určitě si veberu,ale jde mi spíše o to jaké kapacity-tedy pokud opravdu vyšší kapacitu než 1800mAh nabíječka nedokáže dostatečně nabít.
Tak vlastně více otázek:
Jaké nové baterie-kapaicta?
Nabíjí dostatečně baterie s vyšší kapacitou než 1800mAh ?
A možná třetí..zvažovat koupi jiné nabíječky? kvůli nabíjení jednotlivých článků?
A Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

Jetě dodám,že používám v nabíječce i AAA baterie s kapacitou 1000mAh a těch 18 hodina nabíjení je optimalizované pro 700mAh.TAk že i u nich by platilo,že nedostatečně nabijí? Děkuji.

no tak to záleží na tom co od toho celkově čekáš....jednak namíječka není nic moc a baterky asi také ne. Když ti píší nabíjet baterky 1800mAh 18 hodin tak pokud jsou větčí kapacity dělá se to tak, že se to celé odpojí , vyjmou se a znovu pozapojuje a běží další 18h cyklus. Pokud chceš slušnou nabíječku a baterky kupuj v modeláři. Třeba Shark20.. Baterky si pak můžeš koupi rychlonabíjecí...a máš to nabito za hodinu. Navíc Shark je dělanej tak že babíjí z autobaterie....takže potřebuje ze sítě zdroj ketrej dodá 12V 5A až 15V /3A.. existuje takovej. Pak taková nabíječka umí LI-IoN, Li-Pol, NiMh, NiCd, dokonce i Pb gelovky...
Pokud se týká vnitřního odporu, ano používáním vzrůstá a projeví se to tam kde je potřeba dodat velký proud což je blesk....jinak si počti zde: http://telefon.unas.cz... a najdi si v obsahu nabíjení a nabíječky..

Dík z ainfo kouknu.

Ale k tomu co píšeš já pkaždé vyndám nabíječku ze zásuvky a vložím jiné baterie a znova zasunu.
Jde o nabíjecí čas když je stále 18 hodina dám tam a baterie s větší kapacitou.Asi nabíječka těžko pozná a např. zvýší nabíjecí napětí?

Odpověď je velice složitá.
Akumulátory jsou různé. Honba za maximální štítkovou kapacitou způsobila, že se vyrábí tužkové akumulátory, které mají kapacitu 2750 mAh. To vypadá krásně na letáku. Bohužel snesou nízké proudy a mají velké samovybíjení. Do měsíce se samy vybijí do mrtě, po týdnu u foťáku nevytáhnou objektiv. Nabíjejí se obvykle 14 hodin proudem 1/10 kapacity.
Potom jsou jiné, které mají 2400 mAh, nebo třeba jenom 1800 mAh. Vydrží nabité klidně půl roku. Je možné je rychlonabíjet, takže jsou nabité klidně za 4 hodiny, některé dokonce na 90% kapacity za 1/2 hodiny. Vyžadují kvalitní nabíječku, která umí hlídat i teplotu.
Neznačkové akumulátory odejdou během 2 let, dobré značkové klidně 5 let, měl jsem v ruce funkční akumulátory staré 25 let.
Každopádně před koupí akumulátorů chce se podívat do katalogového listu, na co je ten který typ určený.

Nabíječky jsou různého typu. Pokud nabíjí tak, že po zapnutí se rozeběhnou stopky a za 18 hodin se vypne, tak je nepoužitelná. Správná nabíječka průběžně měří stav každého akumulátoru zvlášť a má možnost volby režimů.
Mám velmi dobré zkušenosti s akumulátory Bateria Slaný 2100 mAh.

Netuším zdali to přesně tak je,že po zasunutí se začne počítat čas a po 18 hodinách je stop,ale myslím,že lde dostupných informací to tak je.Nikde nejde zjistit zdali např.u akumulátorů s vyšší kapacitou ten nabíjecí
proud je vyšší aby dosahoval tu 1/10.
Tak myslím,ž ebude vhodné hledat nová nabíječ plus nové akumulátory..Asi jsem i zle psal,že to jsou baterie.
Tak budou jen a jen určeny do fotoaparátu a vždy jsou ptřeba dvě,ale i tak je asi nabíječ takový aby každý jednotlivý akumulátor nabíjes samostatně.
Hmm ale tak je tu zas otázka financí.
Tak teď babo raď.

já používám Shark 20, nabíjím s tím kde co, i baterky do nářadí....je to procesorem řízená nabíječka...umí i vybíjet, umí cykovat, umí se odpojit na základě teploty, dosažení kapacity, dosažení času, nebo na základe tzv . delta efektu, to je, když ke konci nabíjení začne napětí zase klesat tak právě na základ tohoto poklesu se odpojí. Umí měnit nabíjecí produ, v režimu AUTO testuje baterie a volí takový nabíjecí režim aby do baterky dostala maximální možnou kapacit, Pamatuje si kapcitu kterou do baterky dodala i při vybíjení kolik baterka vydala... SHARK 20 http://www.kolmanl.info/index.php...

Tady mas odkazy. Muzu doporucit z vlastni zkusenosti. Budes mit presne info o stavu kazdeho clanku a nikdy vice nebudes muset pokladat podobnou otazku, protoze tato ultimatni nabijecka dokaze temer vse. Je trivialne jednoducha na obsluhu. Jsou to bezkonkurencni pristroje. Ten drazsi ma bohatou vybavu navic a vyssi nabijeci a vybijeci proudy.

http://www.alfacomp.cz/php/product.php...

Hmm to vypadá zajímavě.Děkuji
Ta cena nění nijak závratná.A vzhledem k přidané hodnotě v podobě akumulátorů.
wow a já mám v ůnoru narozky

+ Sanyo Eneloop, nebo obdobné typy...

A důvod?
Nejde mi o to aby vydržela dlouho nabitá v šuplíku nebo když jí nepoužívám.Potřebuju aby vydržela když jí používám.

Ach jo...
Důvod čeho?
Proč by neměla "vydržet"?

Ale ne že tak s jistou doporučuješ tyto:
Tak to musí mít nějaký důvod.Vlastní zkušenost nebo teoretické hodnoty atd ?

1. Kapacita akumulátoru není konstanta a mění se mimo jiné fyzikální veličiny hlavně s odebíraným proudem. Proto se kapacita uvádí vždy k určitému vybíjecímu proudu.
2. Po problémech výrobců s některými výrobními řadami akumulátorů o velikosti AA s kapacitami nad 2 500mAh (C(10)) došlo pravděpodobně k přehodnocení a vyvinutí tohoto typu - Sanyo Eneloop, GP Recyko, atd...
3. K dosažení nízkého samovybíjení je potřeba určitá kvalita použitých materiálů a technologická kázeň.
4. Mimo jiné mají tyto typy nízkou vnitřní impedanci! Což znamená, že jsou schopny vydržet déle dodávat energii při vyšším vybíjecím proudu než akumulátory s vyšší udávanou kapacitou C(10)!
5. Ano.

OK
děkuji
VYbírám už nabíječku
A tyto akumulátory vychází velmi slušně.

Prosím co znamená u výše uvedených nabíječek Refresh ?
A u moderních typů akumulátorů typu Sanyo Eneloop uživým fce jako jako vybíjení,oživení, regenerace?
Děkuji

- Nikdy předem nevíš, jaké akumulátory v jakém stavu budeš potřebovat nabíjet
- pokud ráno vytáhneš aku z nabíječky, celý den fotíš a večer je zase do nabíječky vrazíš, tak doba samovybití je lhostejný parametr. Pokud vyrazíš letecky z domova, 3 dny strávíš po cestě a týden se flákáš po Nepálu, tak bys rád i poslední den fotil
- občas je dobré NiMH aku vybít a okamžité nabít, aby neztrácel kapacitu. U NiCd akumulátorů je to nutnost. Regenerace díky systému nabíjení a vybíjení současně je schopná alespoň trochu vyčistit elektrody akumulátoru od znečištění. Tím se vrátí nazpět kapacita akumulátoru. Je to velmi zjednodušeně řečeno. Procesy, které tam ve skutečnosti probíhají jsou o mnoho složitější
- i moderní akumulátory potřebují podobnou údržbu, jako staré, jenom méně často.

OK děkuji TI
Teď už mám trochu přehled a jasno.
..A vlastně jsme trochu rozčílený nejdřív na sebe,že jsem nevěděl a neznal...myslím tím kdysi koupi takové nabíječky...aletaky proto, ne že takovou udělali,ale to,že už nikde nebylo uvedeno o těch kapacitách a časech.
Vlastně jsme si koupí drahých.tehdy- vysokokapacitních akumulátorů moc nepomohl,no neheldě na to že ony zas tak dobré nejsou.
Ale tak jsem zas chytřejší díky fajn lidem.
Děkuji Vám všem.

A jinak jasně.vše to je složitější,ale jelikož o tom téměř nic nevím,ani by mi to nic neřeklo,takto byla zvolená velmi vhodná forma mi nastínit,jak se věci mají.
Nu což celý život se člověk učí.
Tak hezký večer,dobrou noc a báječnej život pro vaás lidičkové báječní.
Važte si těch které máte rádi,a nestyďte se jim o tom říct co pro vás znamenají.
Já včera vyprovodil přítele
Už nebudou společné akce, na focení se..................................................

A jinak tady dle návodu
http://nahrejto.cz/files/9624987026980897015... ...
řekl bych konstatní nabíjecí proud
A konstatní čas nabíjení.
Hmm tanhle manuál jsem nikdy neměl.Ale asi bych stejně moudrý nebyl .

Nejdřív kup kvalitní nabíječku, která pozná, kdy je baterka nabitá, klasika je od Voltcraftu právě tato:

http://www.voltcraft.cz/aa-aaa/nabijecka-ipc-1l...

Pak kvalitně nabij aku co máš doma, přitom zjisti, jestli mezi tvými aku není nějaká slabá a pak případně kup nové.

No ajinak ta nabíječka co doporučuješ je shodná s http://www.alfacomp.cz/php/product.php...

Tak radíte voltcraft ale vždyť jsou ve většině totožné s FK Technics
Akumulátory pořeším až potom jak vyjdou ty moje,ale se uvidí při nákupu nabíječky...ikdyž bych raději bez akumulátorů, ty si vyberu později.

Kdysi jsem si chtěl koupit tenhle Voltcraft, ale byl o dost dražší než ten FK Technics, tak jsem zvolil FK Technics. Funguje normálně, jen občas se zpožděním nebo dokonce vůbec nereaguje na zmáčknutí tlačítka (takže mačkám opakovaně), jako by měl v sobě nějakej méně spolehlivej a línej SW nebo co. Takže když vidím, že i Voltcraft dneska stojí stejně, dal bych mu přednost.

Těm baterkám, co máš doma dej režim refresh, to se tuším 3x nabijou a vybijou a pak uvidíš, jak budou fungovat. Taky je můžeš zkusit po tom trojcyklu nechat v nabíječce vybít, mělo by ti to ukázat, kolik mAh při vybíjení dodaly. Tím budeš mít jasno.

Jinak co se týká NiMH tužkových aku, moje zkušenost je taková, že kvalita a výdrž není vždy spojená se "značkovostí". Kdybych kupoval další kousky, volil bych Sanyo Eneloop, dvě mám a jsou OK, navíc mají pomalejší vybíjení, což pro moje použití je docela výhoda a cena není špatná. A jak tady někdo psal, nehonil bych se za extrémní kapacitou, stačí něco málo nad 2000 mAh.

No mám už víceméně vybrané.
Ale myslím si žei SW u obou značek je stejný,,jelikož to jede vše na jedné lince jen to jinak polepí.
Pro mne je důležitější,že budu nabíječku šetrnou k akumulátorům a budu mít o jejich stavu přehled.
A pokud z těch dosavdních trochu vymáčknu,a nebo jim alespoň trochu prodloužím životnost,pak jen dobře.
Koukal jsme už i po akumulátorech a ano nejspíše sáhnu po Sanyo Eneloop.

Pro NiMH aku obecně platí, že nabíječka se má řídit delta peakem a podle něj ukončit nabíjení. Dále je dobré, když umožňuje volbu nabíjecího proudu (aspoň 2-3 hodnoty) a automatický refresh + možnost vybití a pak znovunabití, jako příjemný bonus pak je to, že umí měřit kapacitu při vybíjení.

A to tahle umí a cenově to není žádná rána

Jasný to mne nepoloží navíc si ji nechám koupit jako dárek k nerozkám.
Docela jsem zvědav na ty svoje akumulátory
A nejspíš dokoupím adaptér do auta...

Existují univerzální nabíječky, které je možno připojit jak do zásuvky, tak i do auta.

Ahoj , používám "inteligentní" nabíječku SOLID MW1270 , asi rok a naprostá spokjenost , stála cca 350 - 400 kč . Jsem fotograf , takže nabíjím tak čtyři - pět sad do týdne . Za tu cenu si myslím , že je super .

Tak tu bych zrovna také moc nedoporučoval ve srovnání s tou, kterou si již vybral tazatel. Kdo se vyzná ví proč, ostatní budou jen argumentovat, že ta jejich je nejlepší. Asi jim také někdo "znalý" dobře poradil.

Čtyři až pět sad?!
Tak to buď:
- fotíte jako šílený od rána do večera.
- máte extrémně žravý přístroj.
- akumulátory nemají patřičnou kapacitu - zapříčiněno "inteligentní" nabíječkou.

Asi nemáte tušení co je to externí blesk .

je to zmatene, muzete prosimvas vice konkretizovat jaky fotoaparat mate ?
(pokud mate tzv battery grip tak tam muzete pouzit oprvdu jake chcete standartni baterie + k jejich nabijeni jakoukoliv VHODNOU nabijecku . .)

tak pokud jde o fotoaparát a ptáte se mne tak já mám canon powerShot A710 IS už ani nevím jak dlouho to je

K těm nabíječkám: Taky jsem si koupil IPC-1L - jako výhodu vidím, že se jednotlivé články nabíjejí extra, takže tam lze narvat články s různou kapacitou a v různém stavu vybití - režimy zjištění kapacity, vybíjení atd. co ta nabíječka ještě nabízí jsem vyzkoušel ale nepoužívám - a má to jakousi indikaci stavu nabití která vypadá celkem důvěryhodně. Mám i různé Tesco nabíječky - musí se tam strkat dvojice článků a ty co mám obsahují jen trafo, usměrňovač a LED co svítí když tam jsou články, jaký je stav nabití případně jestli je to nabité ty nabíječky už z principu nedovedou indikovat. Četl jsem článek o nějaké levnější nabíječce co sice indikovala konec nabíjení, ale když se rozebrala, tak uvnitř byl jen nějaký časovač který tu nabíječku po určité době vypnul bez ohledu na to jestli ty baterky už byly nabité.

Tak vážení nabíječka je doma... rozbalil jsem a jdu na návod.pak mrknu na akumulátory co mám doma.A jde se na to...tak se tu pak zde podělím u zkušenosti a výsledky

tak jsem dal refresh u aku 1800 mám čtyři kousky...a už potřetí vybíjí...uvidíme

Tak v tuhle chvíli je jedna už FULL,jedna se nabíjí a další dvě se ještě znova vybíjí...tak by mne zajímalo jak to půjde a vjaké kondici pak aku budou

Jak vidíš, nabíječka je nyní " srovnává" tzv. formátuje. Jestli nejsou moc degradované minulým nabíjením, mohly by nabýt dobré kondice. Chce to trpělivost při regeraci. Snad se zadaří.

Jsou to cykly nabíjení a vybíjení. To probíhá tak dlouho, dokud není dosažena nejvyšší možná kapacita akumulátoru. Viz návod.
Porovnal bych dosažitelnou kapacitu a sady postavil tak, aby se jednotlivé články kapacitně příliš neodlišovaly.

Já myslím, že sady má již pravděpodobně dané kapacitami jednotlivých accu. Jinak cykly nabíjení a vybíjení = formátování.

Já si myslel, že elektrody se formují, u ventilem řízených to provádí výrobce. Např u olověných článků je dosaženo znaků plného nabití až při napětí 2,8V/čl...

ano měl jsem už tehdy u stejných aku sady o dvou...ale tady z dvojice je vždy jeden lepší takže je proházím. atojsou teprve první dvě sada to ty 1800 ty byli origo do nabíječky předchozí

jasně skládám si dvojice 3 ze 4 už jsou a poslední se nabíjí...
jen při dalších budu postupovat s menším vybíjecím proudem jelikož dle toho se řídí i nabíjecí a tudíž mi to nabíjí 700mA

A pánové..má smyslu se tu přít,... vím že se to zove formátování

Ano už to probíhá víc jak 24 hodin..ale už nemohu zodpovědět kolik těch cyklů proběhlo...

Rád bych se zeptal..za jak dlouho zkontrolovat samovybíjení a při jakých hodnotách už znovu nabít?
jasně že nebudu nabíjet pak vše.Jelikož teď nebudu tolik fotit..hlavně jsem marod tak si sotva ...