Baterie u notebooku

Dobrý den,Koupil jsem si po dlouhé době notebook, chtěl bych se zeptat. Když mám notebook v nabíječce, a používám ho, poškozuje to nějak životnost baterie? Ztratí svoji životnost rychleji než kdybych ho používal vyhnutý z nabíječky, nebo to je jedno?Díky za rady.

Odpovědi na otázku

Není to jedno, pokud jsi v dosahu nabíječky a notebook máš zaplý, tak ji vždycky měj připojenou. Baterie se neopotřebovává připojenou nabíječkou, ale vybíjením.

ale dlouhodobé neustálé dobítí na 100% baterii také neprospívá.

Rozhodně škodí podstatně méně, než vybíjení

Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že vybíjením a nabíjením se snižuje kapacita baterie. Po x stovkách cyklů ztratí baterie velkou část kapacity. Pokud je ale trvale připojená a non-stop nabíjená na 100%, je to pro ni také zátěž a zkracuje to její životnost. Může pak třeba po roce trvalého nabíjení zcela zdechnout, nebo se nafouknout. Prošlo mi rukama několik, možná stovek, zařízení vystavených na prodejnách (a nonstop puštěných a připojených na nabíječku) a ta degradace baterií byla zcela prokazatelná. Většina nevydržela ani 2 roky. A to měly sotva pár cyklů vybití a nabití za sebou. Nemluvim teď přímo o noteboocích, ale o jiných, menších hračkách, ale v principu to bude podobné. Proto bych pro maximalizaci životnosti baterií doporučoval nenechávat nabíječku trvale připojenou, připadně jak tu někdo zmíňil - nastavit nabíjení až např. od 80% a nenabíjet do plna. Někteří výrobci již toto integrují do svých zařízení, kdy se např. telefon připojený na nabíječku přes noc nabije do plna až těsně před zazvonením budíku, aby se minimalizovala doba po kterou je baterie plně nabitá.Ono to ale ve výsledku je stejně skoro jedno. Baterie stárne ať se používá, či ne a šetrným zacházením se může životnost baterie prodloužit třeba o rok. Stejně ale jednou odejde a je nutná její výměna.

To rozhodně nemůže. Udržování v nabitém stavu snižuje životnost naprosto nepatrně. Já mám minimálně 6 let starý netbook Acer Aspire One, baterii trvale udržuji nabitou, respektive pokud na něm pracuju doma, mám ho vždy na nabíječce a jen tak 1-2x do měsíce s ním funguju z baterie. Pořád vydrží minimálně 2 hodiny práce. Stejně tak všechny telefony, co jsem kdy měl, nabíjím přes noc do 100% a u každého vydržela baterie v dobré kondici minimálně 3 roky. Takže osobně doporučuji udržovat nabitý a vykašlat se na nějaké nabíjení do 80% a nervovat se, že to neuhlídá. Nemá to žádný smysl a nic tím nenašetří.

je to výrobce od výrobce. Třeba u Dellu nastavení hranic nabíjení řekněme od 80-95% velmi pomáhá. U notebooků, které toto neměly nastaveno, mi baterie odešla do dvou let. Pravda, ne na kapacitu, ale na nafouknutí článků. Dell to bezplatně vyměnil. Nicméně u notebooků, kde jsem začal nastavovat max. nabití na 95 resp. 98% (dle pracovní pozice resp. potřeby maximální výdrže) a zahájení nabíjení na 80 resp. 85%, tak se tohle nafukování neděje a baterky jsou v top kondici i po dvou letech (max. 5% opotřebení). Zrovna sedím u ročního stroje, wear level 0%.

Nabíjení na méně, než 100% možná zvyšuje počet cyklů nabití, vybití, ale protože vybíjecí cykly jsou kratší, dosáhnete jejich mezního počtu dřív, takže nula od nuly pojde, ale ovce budou sspokojené, protože baterie odešla ne po 500, ale až po 550 cyklech.

mám pod palcem asi 100 noťasů a to už několik let, takže mám i docela velký statistický vzorek. Smiř se s tím, že to prostě tak funguje. Pokud to nechám na "adaptivní", tak ta baterie obvykle do dvou let chcípne na nafouknutí (někdy až takové, že to roztrhá i šasi). A pokud nechcípne, tak je její wear level kolem 50%. Tzn. po třech letech baterku měním, protože to uživateli nestačí. Pokud jedu 80/97%, tak tu mám i šestileté stroje s původní baterkou, která má wear level podobný. Ono se totiž nehraje jen na cykly, ale i na ono plné dobití, které baterku nadměrně namáhá. To je ostatně i důvod proč si třeba Tesla dovolí dávat na baterie 8 letou záruku. Taky nedobíjí do 100%.

po 3 rokoch? 4,5 roka mam tento TP, bateria je uz v pcku lebo pri poklese pod 20% sa vypne, avsak stale ide 4 hodiny, ked bol novy isiel 6-7. Povodny plan bol notebook menit na vianoce 2020, avsak za tych 5 rokov sa rozbehol predaj repas notebookov s 2r zarukou, takze ho asi za rozumnu cenu nepredam = bude musiet vydrzat dlhsie

To zase můžu vykládat já, že v práci máme asi 1500 notebooků, všechny jedou 99,% trvale v dockinách pod napájením a s baterií nabitou na 100% a žádné hromadné umírání baterií se fakt nekoná Nic se nenafukuje ani nebouchá. Ta obava z trvalého 100% stavu nabití je silně přehnaná. Neříkám, že to při laboratorním měření neukáže třeba o 5-10% zkrácenou celkovou životnost baterie, ale upřímně, myslím že je každému naprosto ukradené, jestli se baterie opotřebí za 5 nebo až za 5,5 roku A větší rozdíl to neudělá ani omylem. Běžný uživatel to nijak nepozná. Co ale pozná jistě, že když náhodou neplánovaně musí s notebookem do terénu a nestihne ho doklepnout na těch 100%, tak mu v terénu ta kapacita může najednou chybět. Takže opravdu nevidím žádný důvod to řešit. Prostě dělám na notebooku = mám připojenou nabíječku a když potřebuji do terénu, tak mám jistotu, že mám hned k dispozici plnou kapacitu.

Záleží jak jsou nastavený řídící obvody nabíjení.Většina nových kvalitních výrobků funguje tak že při dosažení prahové hodnoty nabité baterie, která se blíží těm 100% , přestane baterii nabíjet.Je to otázka také kvality dané abterie.Mám zkušenosti z Delly, kde originál baterky vydržely x-let a x-stovek cyklů, po výměně za "značkový" neoriginál ta baterka ani né po dvou měsících používání stylem v kanclu celý den v dokině na nabíječce a doma na baterku, se začala neskutečně rychle opotřebovávat. V podstatě s každým zapnutím o nějaké jednotky procent.A to ani nemluvím o tom, že logika nabíjení někdy baterku detekovala jako 54Wh a jindy jako 47Wh.Originální baterka se chová normálně.

Baterii v notebooku nech. Bez ní to leckdy dělá brikule. Klidně jej provozuj v režimu - napájení stále připojeno. Akorát doporučuji poohlédnout se po nějakém správci napájení od výrobce notebooku a upravit si limity nabíjení. Něco jako nabíjej maximálně na 98%, začni nabíjet až se baterie vybije pod 80%.

Ok díky

S tímto mám dobrou zkušenost. Mám ntb neustále na nabíječce a po 8 letech používání má baterie ještě kapacitu 84% (byla nabíjena na 80% dobíjecím manažmentem). Na jiném ntb jsem používal baterii stylem nabij, používej do vybití a znova nabij a po cca 2 letech jsem musel kupovat novou, protože kapacita klesla na 45%.

Baterka je elektrochemicky clanok. Reakcia zacina po zmiesani komponentov, este prv nez je z toho "baterka"Tak ako zalezi pri vyrobe procesoru, ci je zo zaciatku / konca Wafer ,tak zalezi ci je baterka z "misungu" zo zaciatku / konca (to sa nikdy nedozves)To je len jedna velicina.Druha je, ze baterka starne nie od datumu, ked si ju kupil, ale od prvotnej chemickej reakcie.Nevies zistit ani ovplyvniť cas jej vyroby (cas na sklade, aj par mesiacov).Okrem toho najlepsie nabijacka je pocitacom riadena, teda notebook.-----------------------------------Tak to neries. Ked mas moznost "v nabíječce" tak to vyuzi. Inteligentny proces nabijania riadi notebook.

No raději bych v notebooku viděl kapacitátory a až pak baterii. Vona ta baterka není nesmrtelná i když se na ni nejede. Ideální stav nabít a odpojit....pokud to ovšem noták ještě podporuje. S těma kapacitátorama s měničem by to byla sranda :)

Ano, nabít a odpojit. Přesně tak funguje nabíjení ve všech moderních přístrojích s Li-ion akumulátory. Baterie se nabije a přestane téct nabíjecí proud

Funguje to tak skvěle, že se mobil po 3 mesících zduje jak kravské vemeno a stává se to i jinde .........PS:Baterie se nabije a přestane téct nabíjecí proud.Ne pořád pulzuje.

A tomu "pořád pulzuje" máš i nějaká data či měření, nebo jenom tak tlacháš? Možná jsi měl jenom špatně nastavené konečné nabíjecí napětí. Mně se mobil ani po 5 letech nezdul. Tím ovšem nechci říct, že nabíjení přes noc je dobrý nápad. Jednou za čas není problém ale dělat to furt bych si taky rozmyslel. Přece jenom jistota je jistota a mobil není zrovna laciný.

Nejlepší je baterii nabít na 40% a vyndat.Ovšem jestli používat notebook s nabíječkou nebo bez, tak s nabíječkou.

To vyndavání baterie je blbost. Jednak to u většiny nových notebooků nejde a taky jak výrobci upozorňují, baterie je součástí napájecího okruhu. Takže někdy je to u nových notebooků tak, že napájecí adaptér má nižší výkon, než je maximální špičková spotřeba notebooku a baterie v tu chvíli pomáhá ty špičky pokrýt. Bez baterie by se notebook prostě v pulzní zátěži vypínal. A kromě toho, baterie slouží jako záloha pro.pripad výpadku proudu. Obecně, dnes už prostě nemá smysl s tím dělat nějaké čachry, jako dřív. Prostě používat dle potřeby a pokud je v dosahu zásuvka, tak ho mít při práci vždy připojený ke zdroji.

Samozřejmě, že pokud máte slabý adaptér a nastavený "Vysoký výkon", že je to blbost vynavat, ale rozhodně to baterii neuškodí.PS: Baterii vyndavám od té doby co notebooky používám a žádný problém nikdy nebyl.

Je třeba brát taky v úvahu, že ne každý NTB je možné zapnout bez baterie, byť by byla totálně KO, prostě tam být musí.

No a mě to připadá jako blbost už jen proto, že ta baterie slouží jako záloha při výpadku proudu Nevidím sebemenší rozumný důvod, proč pracovat na notebooku bez baterie.

To ovšem platí, jen když baterii nebudeš delší dobu používat. Dělá se to třeba s modelářskými aku, když není sezona a víš že je několik měsíců nepoužiješ. 40 % je ale i tak silně orientační. Přesnou hodnotu pro skladování se člověk dozví v dokumentaci aku, pokud je k dispozici. Navíc je vhodné takto připravený aku skladovat třeba v lednici (ale před použítím je třeba ji nechat nejdříve prohřát na pokojovou teplotu).Ergo, pokud potřebuješ NTB na delší dobu "zakonzervovat", pak má částečné nabytí smysl. Pokud to ale budeš dělat často, tak ti za to aku taky příliš nepoděkuje. Dělat to třeba každý týden, tak to bude pro aku horší, než ji běžně zatěžovat. Vyplatí se to skutečně jen při delším nepoužívání.

Není co dodat. Naprosto souhlasím.

Ano, když s notebookem nepracuji a vím, že nějakou dobu nebudu pracovat a totéž dělám i s akunářadím, tak to odkládání s baterií kolem 50% a zbytečně to před uložením na 100% nedobíjím. Ale pokud se s tím pracuje často, tak udržuju víceméně 100% stav nabití.

Noťas odpoj a nepoužívej ho, tím ho nepoškodíš.