» Poradna » Notebooky

Baterie dell se skokově vybíjí i nabíjí, ukazatel opotřebení je 0%

Dobrý den,zdravím všechny lidičky ochotné nezištně poradit jiným Můj dotaz bude asi spíše pro pokročilé nebo přímo odborníky Mám problém s nabíjením i vybíjením originální baterie ntb Dell D531. Bohužel neznám stáří baterie - ani přibližně. Podle LED indikátoru na spodní straně baterie je baterie minimálně opotřebovaná - při delším přidržení tlačítka se nejdříve rozsvítí počet LED, který signalizuje stav momentálního nabití a poté co zhasnou, už znovu žádná , tzn. wear level je 0-20%. Taktéž všechny freevare programy na správu nab./vyb. a měření ve windows ukazují wear level 0%.Zkoušl jsem Tyni, NBstat, BatMon, BatteryBar a další.Ovšem vložím-li baterii vybitou na 2% a připojím na adaptér, začne ntb. nabíjet. Ukazatel nabití baterie v několika programech ukazuje cca 10 min 2% - poté cca 40 min 3% a pak najednou vyskočí na 99% a za cca 10 min na 99% nebo na 100% rovnou. Vybíjení je podobně záhadné. 100% cca 2 min - 99% cca 30 min pak spadne většinou na 7% a následně za 5-10 min na 3-2%. To vše při spuštěné wi-fi a internetu. Při přehrávání videa z CD se doby úměrně zkracují, ale vždy je tam ten skok. Toto se opakuje pořá stejně i po mnoha cyklech.Provozuji windows vista, ale zkoušel jsem několik distribucí Linuxu a OS Chrome , vše z LIVE CD, vždy stejné.Vyzkoušel jsem několik kalibrací po sobě, i s vybitím v Biosu,i nabíjení baterie přes noc na vypnutém notebooku a následné načtení systému bez baterie, následné vypnutí - zapnutí a vložení nabité baterie za chodu a mnohé jiné kousky , neustále stejné. Pokud by jste někdo měl dobrou radu v čem může být zakopaný pes, jak baterii znovu zkalibrovat jinou metodou, pokud je chyba v řídícím chipu, tak jak ho přivést k rozumu ( nejlépe bez rozebrání baterie ) ? Pokud to odhadujete na chybu nab. obvodů ntb,, jak by byla oprava náročná a kolik cca stála ? Nebo odešel některý z článků ?Jinou baterii na Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

Vezmi si obyčejný voltmetr a změř na vytaženém článku napětí, pak kup v elektru 5W odpor o hodnotě 100 ohmů a zasuň ho mezi plošky, které jsi našel, že mají vůči sobě nominální napětí. Po pěti minutách to znovu přeměř a pokud napětí výrazně kleslo, tak jsou články příliš opotřebené.Pak samozřejmě existují postupy na repas - z celého akumulátoru se vymprepatují články a vymění za nové. Potom je třeba se připojit na I2C interního obvodu a vyresetovat status.Ovšem na výše uvedené se vykašli - vzhledem ke stáří se to nevyplatí a raději kup nový akumulátor.

Díky moc za návod ! Zítra vyzkouším

S tím odporem fakt opatrně - dáš moc malou hodnotu, uděláš zkrat a prskne ti to do ksichtu.Uvedený návod je jen k tomu, abys ověřil, jestli při malé spotřebě vůbec udrží napětí. Pro ověření funkčnosti si v zásadě si vystačíš s ohmovým zákonem. Přesná kapacita akumulátorů a baterek se totiž počítá podobným způsobem - měří se závislost poklesu napětí po určitý čas. Pokud napětí při malé zátěži klesne příliš rychle, akumulátor nemá skoro žádnou kapacitu.

Místo klasického odporu můžeš s výhodou použít autožárovku. Nebudeš potřebovat voltmetr, podle jasu hned poznáš, jak na tom baterka je. A použij něco, co má kolem 5 - 10 W.

Tohle vypadá na totální ztrátu kapacity. A Li bateriím hluboké vybíjení škodí. Měj to na paměti, až budeš kupovat novou. Nezkoušej ji formovat, nebo z NB vyndavat. Zasuň, připoj adaptér a nech v síti, nejlépe napořád, tedy i když bude NB vypnutý.