» Poradna » Programy

Backup pre rodičov

Zdravím, prosil by som o radu s tým, ako rodičom spraviť automatický backup za dobrú cenu . Nemám sa totiž kedy starať sa o ich pc ale zároveň by ma naštvalo, ak by prišli o fotky (a určite aj ich) a dokumenty, lenže teraz nie je možná žiadna veľká investícia do niečoho na zálohu.Skúšal som teda takéto veci:1. Bitcasa + Crashplan = po určitom čase sa crashplan sekne lebo bitsaca sa sekne a nič nefunguje. Nepomôže ani preinštalovanie bitcasi. 2. Skydrive + Crashplan OR Windows zálohovanie = Windows zálohovanie sa nedostal k sieťovej jednotke a Crashplan ju pre zmenu zase nevidel. Ešte dodatok - Prečo si nezaplatiť crashplan? Well, moc týmto službám neverím, ale ak si zálohu neuložím na ich server, nemajú sa k nej ako dostať ani ak by mali nejaký univerzálny klúč na odšifrovanie. Neviete ešte o nejakej funkčnej a plne automatickej variante? Vďaka.

Odpovědi na otázku

Ešte doplním, W 7 Pro, takže backup na sieťové disky tam je.

http://www.cobiansoft.com/cobianbackup.htm umí i ftp, tak si zálohu můžeš poslat kam budeš chtít.

Nic ti nebrani (pravdepodobne) pres Crashplan zalohovat od rodicu k sobe. Tak vyuzijes silu a kvality Crashplanu a data nebudes mit na jejich serverech. Je to zdarma a muzes si "uvodni" zalohu hodit na nejaky externi disk a prinest domu (tzv. "seed", viz http://support.crashplan.com/doku.php/how_to/seed_archive)Jedinou podminkou je mit doma nejaky pocitac, ktery ma dost mista na disku a je aspon obcas zapnuty ve stejne dobe, jako maji pocitac zapnuty rodice.Mne nevadi zalohovat na servery CrashPlanu, takze cela rodina zalohuje primarne tam a sekundarne na me domaci PC. Celkem cca osm pocitacu, bezi to uz vic nez rok uplne bez problemu.

A nevieš ako je to pri tom family balíku? Mám na mysli ten household, či to proste je že tie pc sú za jednou IP alebo ja som 100km ďaleko a zálohuje sa tam aj z domu ale aj odomňa?

Family balik potrebujes jenom v pripade, ze bys chtel zalohovat na servery CrashPlanu (coz zrejme nechces). Pak muzes zalohovat pod jednom uctem az z deseti pocitacu (pocitaji se unikatni jmena pocitacu, je jedno kde na svete jsou). Ty pocitace pak maji "spolecny zalohovaci prostor" a vzajemne vidi sve zalohy (a mohou z nich obnovovat).Pokud bys zalohoval od rodicu k sobe (a pripadne naopak), nepotrebujes nic nez CrashPlan Free a nainstalovaneho klienta na obou stranach. Zase je jedno, kde ty pocitace jsou, pokud jsou oba soucasne pripojene k Internetu (aspon nekdy). Jedinymi nevyhodami je, ze takove zalohovani trva dlouho (max. par GB za den pri dobre lince) a ze se ta zaloha uklada ve zvlastnim formatu CrashPlanu.Prvni nevyhoda se resi "seed" zalohou, kde se prvni zaloha (ta nejvetsi) udela na externi disk a pak "importuje" na cilovem pocitaci. Vlastni format CrashPlanu neni na zavadu, protoze se z nej daji data kdykoli vytahnout primo na cilovem stroji, nepotrebuje k tomu pripojeni k Interntu.

Jop, to že to ide na ich serveri viem, len som si našiel aj možnosť použiť vlastný šifrovací kľúč, takže oni by mali iba údaje. Ak je to pravda a nemajú tam náááhodou bug, ktorým sa odošle aj môj kľúč, nemal by som s tým problém. Zatiaľ som si nahodil ten soft čo je spomínaný hore, vyčlenil časť disku pre skydrive priečinok a zálohujem tam, blbé riešenie ale pre nich zatiaľ stačí, nájdem si ešte veci k tomu crashplanu a podľa toho sa rozhodnem.Diky.

Jaký mají rodiče uplink? Protože prostrkávat 2GB SD kartu plnou fotek skrz 120kb/s je vážně vopruz. Nebylo by lepší strčit někam externí disk a pomocí Cobian Backupu na něj kopírovat pouze novější soubory?

To som mu chcel navrhnut hned jak zolozil ten dotaz, ovsem ked som tak cital dalej, ze by nechcel aby to nieco stalo, tak som cakal ci pozna niekto nejake super riesenie zadarmo. Bohuzial ako to tak vyzera, zadarmo asi nieje ziadne dobre riesenie zvlast, pre rodicov, ktori sa moc s pocitacom asi nekamaratia a nesedia pri nom 10 hodin denne.Ono totiz ani ten Internet nieje nejak zadarmo a ak niekto bude velmi rozmyslat tak si uvedomi, ze "time is money".Lepsie riesenie je strcit do PC druhy disk a kopirovat na neho pomocou naplanovanej ulohy zalohy.

To hej, pozerám sa po nejakom 250GB, možno aj menej, externom HDD za dobrý peniaz čo by som tam pripojil a povedal "toto tam nechajte", ale proste zatiaľ to riešim takto. Aj tak som zvolil backup čo sa spraví iba pri zmene alebo pridaní súborov, čo u nich nie je tak často, takže dovtedy to stačí.

Nepísal som že nič, ale že za dobrý peniaz... a pri cene Crashplanu family planu a max. počte PC to je celkom fajn. Len ešte hľadám veci k zabezpečeniu :D