» Poradna » Programy

Avidemux - komprese videa

Zdravim,chtel bych pozadat o radu ohledne komprese videa. Tohle tema je pro me komplet spanelska vesnice, takze se omlouvam za pripadne blbosti.Neco malo jsem tady v poradne nasel a rozhodl se vyzkouset Avidemux podle ruznych rad. Mozna to byla chyba, takze ocenim i pomoc pri vyberu vhodneho SW.Pri hrani s Avidemux ale narazim na problem, ze evidentne porad nezvladam dobre nastaveni. Zkousim zkonvertovat video (info dole), ale vysledna velikost na 1.5 minuty videa je porad obrovska: 85MB. Puvodni video ma 233MB.Nastaveni, ktere zkousim:- HEVC (x265) + filtr: Resample FPS = 23.976; zadne dalsi nastaveni nemenim- chtel jsem zatim zachovat rozliseni, ale to je pripadna dalsi zmena, kterou bych provedl- audio nechavam bez zmeny- output je MkvMuzu se zeptat, jestli delam nejake ocividne chyby? Nejake tipy k nastaveni?Diky predem!=====================================================Video=====================================================Codec 4CC: H264Image Size: 1920 x 1080Aspect Ratio: 1:1 (1:1)Frame Rate: 60.002 fpsTotal Duration: 00:01:31.933=====================================================Extra Video Properties=====================================================ExtraDataSize: 36Extra data: 01 64 00 33 FF E1 00 15 67 64 =====================================================Audio=====================================================Codec: AACChannels: MonoBitrate: 16000 Bps / 128 kbpsFrequency: 32000 HzTotal Duration: 00:01:32.000

Odpovědi na otázku

Upravte si Bitrate.Na video FHD stačí klidně i něco kolem 2000 kbit/s.

Diky za radu.Jde o nastaveni v Configuration -> General -> Rate Control?Jsou tam dve moznosti, ktere mi umoznuji nastavit bitrate: 1) constant bitrate (single pass) a 2) average bitrate (two pass). Jaky zvolit resp jaky je mezi nimi rozdil?

1. Constant bitrate - po celou dobu má film konstantní datový tok (nastavený)2. Average bitrate - průměrný datový tok za celý film bude ten nastavený, ale bude se měnit v závislosti na obsahu videa. Pokud budeš snímat něco statického (krajina, hovořící postava), bitrate se automaticky sníží. Pokud budeš snímat něco dynamického, v pohybu, bitrate se naopak zvýší. Tohle snížení a zvýšení bitrate zajistí program sám, ale potřebuje k tomu dva průchody videa (two-pass) - při prvním si zjistí náročnost scén a rozpočítá datový tok tak, aby byl zachován nastavený průměr a při druhém teprve renderuje scény s rozpočítaným datovým tokem.Druhým způsobem dosáhneš lepší kvalitu, ovšem za cenu dvojnásobku času na zpracování.Rada č.1: notebook opravdu není vhodný na práci s videem!Rada č.2: pokud se chceš videem zabývat podrobněji, doporučuji prostudovat dle mého názoru nejlepší CZ web o digitálním videu: http://jech.webz.cz/. Je sice staršího data, ale stále s z něj dozvíš o digitiálním videu asi nejvíc a nejlepším způsobem. Je tu i stránka o avidemuxu: http://jech.webz.cz/avidemux.php, doporučuji ale začít tímto: http://jech.webz.cz/video.php

Překonvertováním x264 >> x265 sice opravdu zmenšíš velikost, ale strávíš u toho mládí (a spotřebuješ spoustu elektřiny) i pokud máš relativně výkonný PC. Takže se to převádět nevyplatí, nestojí to za to....

Diky! Je pravda, ze notas se zacina chovat jako panvicka .Vyzkousim rozdil mezi x264 a x265, ale predpokladam, ze to asi nebude muj hlavni problem.

A na NTB to nedělej vůbec, není na takovou a k tomu ještě dlouhodobou zátěž stavěný - upečeš ho.......

Ak zmenšíš film s veľkosťou 17 GB na 3-5 GB, tak to stojí za to aj keď u mňa to trvá 24h. Nechce sa mi kupovať o 2 TB väčší disk (aj ma konvert baví a lepšie sa potom kopíruje súbor napr. na flash)

Je nějaký důvod, proč měníš fps? A zrovna na tuhle hodnotu?

Pokud je to info z originalniho videa(pred upravou), tak pokud chces snizit fps, tak ho sniz na 30 nikoli na 23.976.Pouzij H.264. Rozliseni nech stejne, nastav 2-pass encoding a pohraj si s bitrate. Nekdo tu psal, ze pro FHD staci 2Mb/s. Tak to neni pravda. Zalezi na videu a na tom jaka kvalita ti staci. Zrovna včera jsem dělal video 640x480 25fps a zkoušel jsem 2pass 2Mbps a byl to humus, ale proti gustu....Obvykle nastaveni mam FHD 2pass a 8M video bitrate se kterym si hraju. Pravdou je, ze je video vetsi nez by se mi hodilo.Jinak nemam to v hlave, ale za 1,5 minuty 85MB je asi odpovidajici (jestli se nepletu, tak muj vcerejsi render na FHD 25fps 2pass 8M bitrate byl okolo 80MB na asi 40s, a je to vyladeno tak, aby se na to dalo koukat na televizi - pokud to chces na joutrubku, tak oni maji sve limity a videa przni, takze tak to vubec neres a sniz bitrate jak chces, oni ho stejne jeste snizi). Pokud chces mensi velikost, tak snizovat video bitrate, ale kvalita pujde dolu - vzdy je to kompromis KVALITA x VELIKOST.