» Poradna » Ostatní

Autorská práva.

Po hospodské debatě s kolegy muzikanty (kteří hrají revival), mám zvláštní dotaz. Hraji v kapele, která hraje vlastní tvorbu. Dle názoru diskutujicích mám povinnost se přihlásit OSE k tomu , aby chránila mé atorská práva a když to neudělám, tak mě mohou pokutovat za to, že jsem to neudělal. Logicky mi to hlava nebere,ale v našem absurdistánu je možné všechno. Jaký je na to Váš názor? Nejsmutnější argument diskutujícich byl to, že jiná kapela, která hraje také vlastní tvorbu, musela zaplatit OSE, za to že chránila jeji autorská prava cca 500Kč. Netvrdím, že je to závratná suma, ale proč bych měl platit někomu za to, co jsem složil já?

Odpovědi na otázku

Možná jste si trochu spletli povinnost hlásit každou produkci, tedy i tu na které provozujete výhradně vlastní tvorbu, OSA 14 dnů před jejím konáním. Ale povinost nechat se kýmkoli zastupovat není.

Pokud někde hrajeme, takt má povinnost to hlásit organizátor akce a ne vystupující.

tak (myslím na muziku, proto ten takt)

Tak v tom případě není co řešit, protože hlásit se OSE aby tě zastupovala, určitě povinnost nemáš.

Jo samozřejmě máš pravdu, ale protože k tomu dotaz nesměřoval nerozváděl jsem to.

No byla to hospodská debata , ale pro klid duše jsem se zeptal, jelikož některé věci, které jdou logicky odvodit , někdy logiku nemají. Bylo mi argumentováno tím, že pořadatel akce nahlásí akci se jménem kaplely, kterou nemá OSA ve svoji databázi a OSA se začne pídit po tom, proč ji nemá v databázi. Viděl jsem o OSE dokument cca před deseti lety na ČT2, kde také chtěli po autorovi vlastní tvorby výpalné,ale on se nedal , že to dá klidně k soudu a OSA couvla. Jen jsem si nebyl jist, zda se zákony za tu dobu nezměnily.

No nechci o tom spekulovat, ale pořadatel akce musí zaplatit poplatky OSA i za kapelu, která hraje výhradně vlastní tvorbu a ta pokud je zastupována OSA by měla nějaký drobný bakšiš z toho obdržet. Pokud zastupována není, nedostane nic. Ale v autorském zákoně se nic o povinném zastupování kohokoli kýmkoli nic nemluví. Což ovšem neznamená, že to OSA nějak nezkouší a slabší jedinci se zaleknou a platí. Známá je třeba kauza dětí a SOZA (Slovenský Ochranný zväz autorský) http://www.novinky.cz/kultura/269809-deti-na-vs... a mám takový dojem. že něco podobného se stalo i u nás.

Podobně vyzněl tehdá dokument o OSE na ČT2. Také to zkouší, ale pokud to chceš dát k soudu tak couvne. Bohužel, pokud se jim upíšeš, že budeš chtít po nich , aby chránili tvá autorská práva , tak ještě jim budeš doplácet(pokud nejsi slavná kapela). Proto jsem dával tento dotaz. V autorském právu se vyznat je složité. Sejdou se dva právníci a hned máš tři právní výklady. Naštěstí jsem odkojen undergroundem , kdy jsme hrály za bolševika bez přehrávek a také jsme to přežily.

Já bych řekl, že pro OSU je naopak výhodnější, když se kapela k ní nepřihlásí a nenechá zastupovat OSA totiž i tak vybírá polatky, ale nemusí kapale nic dávat

Možná máš povinnost vystoupení hlásit na OSA, ale nevím o důvodu, který by tě povinoval nechat se jimi zastupovat a už vůbec nemají nárok na to abys jim platil za to, že na vlastním vystoupení hraješ vlastní tvorbu (kde jsi autorem hudby i textu).PS: já myslel, že revival kapely hrajou skladby od skupiny, kterou "oživují" - tj. např. Beatles Revival bude hrát skladby od Beatles apod. Tam pak by OSA měla nejspíš nárok na poplatek.

O tom byla právě ta debata. Za ně zaplatí pořadatel poplatek OSE a má to svoji logiku. OSE má povinnost hlásit vystoupení pořadatel akce, né vystupující, to všechno vím. Jen mě znejistěli tím , že i autoři by se měli přihlásit OSE , proto ten dotaz. Logika věci zní , hraji vlastní tvorbu nemám povinnost za to platit a být registrován, ale logika je jedna věc a zákony věc druhá . Bohužel.

Není povinností kapely nechat se kýmkoli zastupovat. PROSTĚ NENÍ! Dále ale pokud má někdo revival kapelu, měl by o tom autora nebo vlastníka práv spravit a mít souhlas a to hlavně při použití díla na vlastní nahrávce + zaplatit příslušné poplatky. Co se týká živého hraní revival kapel, tak teoreticky, když někomu přehraješ píseň za účelem vlastního obohacení (i když to bývá za cesťák a za pivo), tak bys za to měl taky platit. Prakticky netušim, jak to probíhá. S nadsázkou kolik revival kapel na světě udělalo díru do světa natolik, aby ohrozilo originál? Logicky žádná, čimž pádem není třeba těmhle nemuzikantům pouštět žilou. A to i vzhledem k obecně nízké hudební úrovni revivalů. Revivaly měly navíc smysl za železný opony, kdy se sem nemohly dostat všechny ty hudební kapacity. Dneska vůbec nechápu, že to někoho vůbec napadne. Vemte si příklad ze zábavových kapel, které hrají naopak několik desítek stylů a to jsou tím pádem pravý muzikanti, ale revival? To je o nepochopení hudby.

kdybys měl nějaké pochybnosti, tak Piráti v tomto ohledu poskytovali nějaký právní servis, tak je můžeš zkusit.

taky mám pocit, že se vám to v tý hospodě všechno smíchalo.... ZASTUPOVÁNÍ - z logiky věci není povinné, je čistě na rozhodnutí kapely, zda se nechá zastupovat, anebo ne... OHLÁŠKY - ty už povinné jsou, povinnost ohlášek má pořadatel hudební akce a ano, musí uvést i playlist kapel, které nejsou zastupované OSA... proč? inu z jednoho prostého důvodu: autor hudby může být zastupován OSA, autor textu může být zastupován OSA... a bez ohlášek by nedostali nic, že nedostane nic interpret který není zastupován OSA je logické..."Kapela která hraje vlastní tvorbu musela zaplatit OSE za to, že chránila její autorská práva" - to je klasický případ "tiché pošty", prošlo to přes tolik uší a úst, že původně to bylo nejspíš něco úplně jinýho :P