» Poradna » Ostatní

Autorská práva pro grafické výtvory

Zdravím,mám vizi vytvořit si vlastní webouvou hru a začínám na tom pracovat. Tvorba zřejmě potrvá měsíce, ale i tak bych rád začal s propagací co nejdříve, (např. přidávat na stránky hry na sociálních sítích různé obrázky itemů a videa z funkčních částí) netuším však, jak si zajistit důkazy o tom, že jsem autor. Z toho co jsem se dočetl musím být první, kdo obrázek publikuje a mít důkaz, že jsem ho vytvořil. Jak kruciš získám důkaz o tvorbě obrázku ve photoshopu? :D Přeci nebudu nahrávat tvorbu každého obrázku, co vytvořím (a že by to asi dalo pěknou práci pro kompletní game design).Díky všem za rady :)

Odpovědi na otázku

"Z toho co jsem se dočetl musím být první, kdo obrázek publikuje a mít důkaz, že jsem ho vytvořil." ... psali kde? V Mateřídoušce? Existuje Ti čoveče hodně zajímavé čtení a jmenuje se to Autorský zákon, Právo autorské a Copyright. To pohledej na internetu, nastuduj, to Ti zabere tak dva až tři roky (s dopomocí někoho kdo to zná to bude možná stát peníze, ale budou to spíše ty dva roky) a pak budeš tak znechucený, že se těmahle věcma přestaneš úplně zabývat a začneš dělat něco užitečného ...

Jak kruciš získám důkaz o tvorbě obrázku ve photoshopu?Třeba tím, že vlastníš zdrojový PSD soubor?

přičemž pokud ten Fotokrám nemá koupený, tak by zdrojový PSD neměl ani nikde vytahovat, jinak si to ještě akorát zhorší.

Zatím ho koupený nemám, při komerčním využití výrobků z něj bych si ho samozřejmě koupil :)

Tak se tím moc nechlub, používat pirátský SW není v pořádku ani pro osobní potřebu. Sám používám open-source alternativy, takže si tyhle tanečky okolo můžu odpustit a taky si to vesele a zcela legálně instaluju na všechny kompy, na kterých dělám a to včetně firemních.

O pirátské verzi nepadla ani zmínka :) Adobe Photoshop nabízí trial verzi, na které se učím. Vyhovuje mi zatím ze všech předešlých programů nejvíce. Jak jsem napsal v příspěvku níže, grafiku už mám zpracovanou v realitě a zbývá přenést do digitální verze.

A nejde to nějak zfalšovat? :D Z JPG do PSD to určitě překonvertovat jít musí, věc druhá je právě pokud nějakou cestou nejde upravit datum vzniku, což si myslím, že pro mnoho lidí není problém...

Jak chceš z JPG (rastr) něco převést do PSD? Jako sice existují algoritmy pro vektorizaci rastrů, ale půjde to poznat. Ale stejně řešíš nesmysly. Nechci tě podceňovat, ale asi sotva budeš mít věci, které by někomu stálo za to ukrást. A budeš si tím vydělávat?

Takže odpověď zní, že převod je nemožný? :D Spíš mi jde o to, aby byl prostě výsledek chráněný. Jak někdo výše psal, možná mi to zabere i dva roky, a tak je logické chránit si takhle pracné dílo ne? :)

Ono nemá moc smysl řešit v praxi autorství nějaké minoritní hry. To, kdo to nakreslil je jedna věc, originalita a komerční využitelnost věc druhá.Pokud bude grafika příliš "inspirována" něčím skutečným, můžeš se naopak nadít právní akce ze strany vydavatele té tvé "inspirace". Muselo by to být natolik originální a poutavé, aby se někomu vyplatilo ty obrázky ukrást a snažit se je nějak zpeněžit v nějakém svém projektu. Takže osobně radím, začni kreslit, pokud nehodláš další měsíce strávit úvahami o tom, jak autorsky chránit něco, po čem nakonec třeba ani pes neštěkne.

Veškerou inspiraci mám z vlastní hlavy :) Kdybych se inspiroval něčím, co už existuje, pointa tvorby vlastní webovky by byla pryč :D 70% veškerých mechanismů a grafiky už mám zpracované na papírech, stačí jenom přetáhnout to do virtuality, což je pro mě problém největší

Mno, ono se ti to může stát i nevědomky. Kolem sebe vidíš různé věci a nemusíš vyloženě chtít něco "oprásknout". Právníky daného vydavatele to ale zajímat nebude.Jak říkám, neřeš to, pokud to chceš nakreslit, udělej to, ale ohledně ochrany autorských práv nedělej vlny ještě předtím, než to vůbec nakreslíš. Buď tomu ten čas věnovat chceš i z důvodů osobních - OK, jdi do toho. Ale jestli to celé hodláš dělat jen pro peníze, tak můžeš být taky nakonec dost zklamán.

Co vlastně chceš? Víš to alespoň sám!Nejdříve udělej hru a podle toho jak bude úspěšná tak se zařiď. Ale máš velmi naivní představu jak to dnes funguje a taky asi nechápeš že žádná hra není donekonečna. Prostě přijde a po čase odejde. A musíš vymyslet novou.Ujasni si kde ji budeš publikovat pakliže na Steamu tak se řiď jejich pravidly - free verze, možnost vrácení apod. Jestli někde jinde Microsoft/Google/Apple tak obdobně.Takže moje rada je aby jsi vynaložil svůj čas radši na programování.Pakliže si chceš budovat webový portál (infrastrukturu) pro tu jednu hru tak rovnou zapomeň na nějaký úspěch.Pakliže to chceš vyvíjet ve Flashi, tak Flash končí v roce 2020, pro nový projekt mrtvá platforma.

Promiň ještě doplním. Vypadlo to z mého předchozího příspěvku.Tím ti chci naznačit aby jsi marketing nechal na profíky a věnoval se programování a tvorbě hry.Obrázek ve Photoshopu vypadá úplně jinak než co vykreslí engine.Víš, viděl jsem plno projektů které skončilo na obrázcích jak to má vypadat a co všechno to bude umět, ale reálné uvedení nikdy nebylo a nebo bylo, ale diametrálně odlišné.Tvorba reklamních snímků je hlavně práce recenzentů.Dělíš medvědí kožich, ale medvěd ještě běhá po lese :)

Ty žádný důkaz nepotřebuješ. Důkaz by potřeboval ten, co by zpochybňoval tvoje autorství :)

To mas nejak pokrutene.Mozes zajst za autorskym pravnikom, advokatom.Taka rada je dost draha.Je to nieco ako recept na prazdroj, preco by si ho neikto po dlhom robeni zdarmo pustal?Tu ej to tiez rtak, tieteo velmi pdstatne a zujimave veci ti malokto povie zadarmo. Ved to ani nei je verejne zname.

Alebo zagugluj, jednoduche.