» Poradna » Ostatní

Autorská práva písničky

Zdravím,internetová televize Stream dost často používá ve svých videích "profláklé" písničky, např. teď jsem si pustil nové video Romana Vaňka o jídle a hraje tam Macklemore - Cant hold us. Dost by mě zajímalo jak získali autorská práva pro komerční využití, respektive jestli povolení vůbec mají. Ptám se proto, protože se zabývám trochu videotvorbou a rád bych si na YouTube třeba i zapl zpeněžení, a rád bych si tam občas dal komeční song a ne jen nějaké "royalty free". díky za odpovědi

Odpovědi na otázku

Zaplať OSA, ta už se ti o všechno postará :) .

OSA nestačí, ale i Intergram a další, já ani nevím jak se jmenují. A pro omerční užití to není levný špás. A věř, že ŽÁDNÁ televize by si nedovolila cokoli vysílat bez zaplacení autorských poplatků. To by velice rychle skončila.

Praveze vdaka autorskym poplatkom kopec televizii a radii ani nemozu existovat. Alebo hraju dokola 5 pesniciek. alebo davaju dokola 5 rovnakych filmov.

Pokud produkce je mířena do TV, tak 100% to musí mít právně ošetřené, ale zajímalo by mě, když nějaká amatérská kapela váli hity někde po vesnicích na ves. zábavách, jestli z toho něco platí. Když amatéři za večer odehrajou 50 světových hitů, tak by se nedoplatili na autorských poplatkách !!

Nejen kapela, ale i hospodskej platí. Jak mourovatej, OSA NOSTRA nikdy nespí.

To je jasny, ze i vesnicky zabavovky plati, proc by ne?! Kapela dava vyplneny formular s playlistem poradateli, ktery to pak posila OSA. Myslim, ze kdo nechce mit zbytecny problemy, tak tohle urcite resi... Ale mluvim jen za sebe, u nas i v okoli to takto funguje, je vsak mozny, ze to ma nekdo na haku a neresi to, co ja vim. ;) Jen aby si vsichni nemysleli, ze vesnicky kapely jsou nejaci ,,vidlaci", co nevi o svete..

Otázku autorských práv, jsem zadával min. 2x jako zajímavé téma na zpracování v podrobném článku. Mě tahle věc také zajímá. Obávám se, že v našem Čechistánu většina méně profesionálních interpretů to ani ošetřené nemá a spoléhají na to, že kde není žalobce, tak není soudce. Myslím si, ale nejsem si úplně jist, že bezplatně lze interpretovat něčí autorskou skladbu, pokud, se jedná o cover verzi a je jasně uvedeno, kdo je originálním autorem, viz. např youtube a amaterští hudebníci. Tam kde se hrají cover verze profesionálně za peníze, myslím, že byto mělo být už mělo být ošetřené nějakým povolením ve vztahu k autorským právům. Osobně znám jedno člověka, který má kapelu a hraje na zábavách písničky Kurt Cobaina z Nirvany a pochybuji, že žádal někde o povolení. Není mi jasné, jaké jsou hranice hraní cover verzí na veřejnosti.

tak kapely které hrají covery či rovnou originál písničky to je zas asi trochu jinde, shodou okolností jsem pořádal akci kde hrálo Ine Kafe Revival a oni nemají žádnou dohodu ani povolení, vůbec nic, o všechno se musí postarat pořadatel s Osou. Ale to je asi jiná věc. Já si třeba dovedu představit podle čeho by mi osa vypočítávala kolik mám zaplatit a už vůbec ne jak by si YouTube přelouskalo kdybych jim naskenoval potvrzení od osy. Když je nějaký menší producent tak se mu dá napsat mail a dohodnout se, většinou to povolí normálně.

Přečti si Autorský zákon. Tam je přesně taxativně stanoveno co se může a co ne. Jediné v čem máš pravdu je, že kde není žalobce není ani soudce. Pokud by autorský zákon obsahoval něco o "cover" verzi, pak bys měl pravdu i v tom. Jenže Autorský zákon takový výraz nezna.