» Poradna » Ostatní

Autorská práva k vlastní hudbě.

Mám jednoduchou otázku. Dokončuji CD (vlastní), dále budou následovat klipy a další prezentace např. na sociálních sítích. Jak ochránit vlastní dílo, aby nebylo kopírováno, zneužíváno atd. Díkyhonza

Odpovědi na otázku

Najít si právníka a poradit se?A začít třeba i tady?http://business.center.cz/business/pravo/zakony/aut...

Taky díky moc, to si počtu, je dobrý o tom vědět. honza

Vše, co se objeví na veřejnosti, se stává ,,veřejným majetkem" a neexistuje způsob, jak tomu zabránit. Doby, kdy audio bylo k dostání jen na gramodeskách a tudíž se nedalo kopírovat skončily s prvním magnetofonem. Dnešní technika umožňuje pořídit velice snadno a v historicky krátkém čase libovolný počet perfektních kopií a proti kopírování audia nefunguje žádná ochrana, aspoň já se dokáži velice jednoduše zbavit úplně každé, včetně identifikačních dat, zakódovaných do signálu, mám k dispozici SW který takto pozměněné skladby najde a další, který najde konkrétní místa a modifikací obalové křivky data bez újmy na kvalitě nahrávky odstraní.

Další přiznání ke zlodějině. Jak říkám, ty nepotřebuješ šmírovací SW, ty se udáš sám.

Blbečku, nikdy jsi nic nevytvořil, tak nevíš co je to obava ze zneužití

Kdybys byl alespoň trochu inteligentní, tak se podíváš, že nereaguju na tebe, ale na známého zlodějíčka krajkonoše. Takže klid, blbečku.

Nikdy to CD nezveřejňuj. Kup si bezpečnostní schránku v bance a ulož v ní CD.

Pokud jakékoliv dílo vypustíš na veřejnost, neexistuje způsob, jak zabránit kopírování. Můžeš jen následně vymáhat postihy od těch, u kterých zjistíš zneužití svého díla. Jinak v principu nemusíš řešit nic, protože každé autorské dílo je automaticky zákonem chráněno.

Díky moc, toto jsem zaslechl také a jsem rád, že mám potvrzení. Naivně jsem si myslel že OSA ochrání, ale je to past. ještě jednou díky honza

OSA nechrání, OSA je kolektivní správce. Nebo-li vybírá poplatky za užití a přerozděluje je autorům.

Zamysli se nad tím, jestli by nebylo lepší, kdyby tvé dílo bylo naopak co nejvíce kopírováno a "zneužíváno". Tak se dostane do povědomí. Pokud o ně nebude zájem ani zadarmo, pak budeš mít jasno v tom, jestli vůbec pokračovat. ☺

přihlaš ho na OSU... to samozřejmě samo o sobě nezabrání kopírování či zneužívání, ale když by náhodou někdy nějakej zoufalec přiznal, že tvoje písničky někde hráli na zábavě nebo že to někde použil, tak z toho pár korun dostaneš jak ty, tak autor hudby, tak autor textu... Druhá věc je, jestli si o sobě opravdu nemyslíš trochu moc... pokud jsi začínající a neznámý, tak bys měl naopak se snažit o to, aby písničky byly co nejvíce "free" a co nejvíce sdílené atd. A třeba za symbolickou stovečku nabídnout skalním fanouškům svoje CD ale musí mít něco spešl, třeba že tam je krásnej artwork nebo že je to podepsaný, nebo je tam pěkná samolepka a nejlépe když z toho uděláš omezenou ručně číslovanou edici, třeba by to zaujalo nějaký sběratele že to jako bude za dvacet let unikát atd.

Zkus se zeptat Nohavici, jak to dělá.

Možná bys měl uvážit vypuštění části hudby/klipů jako "free to share", aby ses dostal do povědomí. Jinak se ti může taky stát, že tu hudbu většina posluchačů ohodnotí jako "tohle mi ani nestojí za to nahrávat na uložto".

Je tvé dílo natolik dobré? Třeba je. Ale tohle má smysl řešit jen pokud bys to prodával a to ne jen pár kusů, ale pokud by byla reálná šance, že na tom cosi pěkného vyděláš. Ale to bys byl relativně známá osoba, měl kontakty a neptal by ses. Oni už i někteří slavní muzikanti pochopili, že je dnes jiná doba. Např. Nohavica přímo umožňuje, aby byly jeho díla stahované a vydělává hlavně na koncertech. Stejně i tak kdo chce mít doma originální placku s bookletem, tak si to CD koupí i když se to dá stáhnout.