» Poradna » Notebooky

"Automatická oprava nemůže váš počítač opravit"

^^ Přesně toto naskočilo po pádu notebooku obsahující win10 s dvěmi možnostmi "Vypnout" - vypne počítač, zkoušeli jsme chvilku nechat být po zapnutí vyskočilo to samé, "Upřesnit Možnosti" - Vyskočí další nabídka: Pokračovat (proběhl restart se stejným závěrem), Vypnout PC, Použít Zařízen Použít jednotku USB, Odstranit potíže (tovární nastavení), v PC je uložené velké množství důležitých dat bez kterých to opravdu nedáme, můžu se zeptat jestli by šli aspoň data nějak zachránit ? PC se starý a používáme ho opravdu dlouho a jeho odchod by jsme přežili ale Data by nás opravdu bolely.

Odpovědi na otázku

Důležitá data, která nejsou zálohována? Co znamená "po pádu notebooku"? Jde o SW pád nebo spadl celý NTB na zem?Pokud to není ta druhá možnost a není zničený disk, stačí ho vyndat a data z něj stáhnout v jiném PC. Pokud je disk K.O., tak ti může pomoci jen některá z firem na záchranu dat a to nebude levné.

Můžu se zpětně zeptat jestli bude po vytáhnutí disku a následnému vrácení zpátky, Nodebook (který celý spadl na zem z výšky cca metr, žádné viditelné poničení z venčí) ještě použitelný nebo máme počítat s tím že se už nebu moct použít ?

Aha, tak to je jednoduché, odešel harddisk. Zbytek notebooku možná bude funkční, ale s daty se rozlučte.

V případě že by se rozbil harddisk, není ŽÁDNÁ možnost jak data získat ?

Velmi nejistá a velmi drahá.

V domácích podmínkách není žádná možnost. Jsou na to specializované firmy, ale je to drahá záležitost.

Pokud ten notebook nebudeš otevírat krumpáčem, tak výměna disku je zcela běžná uživatelská záležitost (pokud nemáš nějaký NTB, kde je disk běžně nepřístupný). Ale s daty moc nepočítej. Tedy v domácích podmínkách skoro určitě nic nezachráníš, jen pomocí některé z firem, co to rozebere, provizorně spraví a data vydoluje.

To ti nikdo na dálku neřekne. Disk vyndej a zkus přečíst. Do NB dej nový disk (SSD) a zkus nainstalovat systém. Ale po pádu z 1 m, pokud to nebylo na matraci, to nejspíš bude někde rozflákané. Některé disky se umí při pádu vypnout, takže naděje na záchranu dat je.

Vytáhnout disk, zapojit do jiného počítače, i stolního a data zkopírovat. A příště ZÁLOHOVAT, ZÁLOHOVAT A ZÁLOHOVAT.

Co to znamená "po pádu notebooku", jakože spadl na zem nebo to znamená pád software?

Spadl na zem z výšky cca 1 metr, žádné viditelné venkovní poničení

Bohužel, s notebookem se házet nemůže. Odešel harddisk a data jsou fuč.

Tak to opravdu mohl odejít disk, pak s daty smůla. Ale zkusit ten disk vytáhnout a dát jiného počítače můžete. A modlit se u toho, aby byl disk v pořádku. A příště - ZÁLOHOVAT!!!

Tady by chtělo napsat, že ho má připojit v PC jako další disk. Už vidím, jak ho tam dá místo původního systémového.

Pád proběhl ve vypnutém, nebo zapnutém stavu? Na jaký materiál?Některé modely NTB a dnes i disky mají akcelerometr a při pádu automaticky parkují hlavy, takže i pád zapnutého přístroje nemusí být pro disk "konečná".Pokud doško k násilnému ukončení běhu systému, může být poškozený jen nějaký systémový soubor. Nabootuj live linux a pokus se data zkopírovat na externí disk.