» Poradna » Programy

AutoCad - měřítko

Ahoj, jsem v Autocadu začátečník a potřeboval bych poradit ohledně měřítka na výkrese pro tisk... chci tisknout A4 šířku...kus má rozměry 750x600 a při zadání měřítka 1:1 se mi krásně zobrazí na výkrese, jenže je to blbost, aby výrobek o těchto rozměrech byl na A4 v měřítku 1:1 ...můžete mi poradit prosím? Díky :)

Odpovědi na otázku

Výkresy (tedy rozvržení), kde jsou jednotlivé pohledy v různém měřítku, se tisknou 1:1, protože to vyleze přesně tak, jak to na ten papír nasázíš. Měřítko nastavuješ jen u pohledů (příkaz Mpohled), které dáváš do rozvržení.

A ještě jedna ukázka:https://ctrlv.cz/shots/2016/03/23/ekc3.pngV rozvržení můžeš mít pohledů kolik chceš, každý v jiném měřítku a všechny můžou ukazovat klidně to samé. Na ukázce máš 3 různé pohledy na jedné A4 na jeden a ten samý obdélník, který má v modelu rozměry 750x600 a každý pohled je v jiném měřítku.Tiskne se to 1:1 proto, že už to je zmenšené. S měřítkem můžeš blbnout, pokud tiskneš přímo z modelu. Tam je to 1:1 a na papír by se to v 1:1 logicky nevešlo.

Takže pokud to správně chápu, tak měřítko se nastaví jenom v režimu "model" a pak v režimu rozvržení už je to zmenšené a tiskne se to v měřítku 1:1. Je to tak? https://ctrlv.cz/0M9Y

Model je 1:1 a nevejde se na papír > musíš upravit měřítko.Rozvržení má velikost přesně podle papíru, který nastavíš (třeba A3) a vytiskneš ho tedy 1:1. Jen ty pohledy na něm jsou v různých měřítkách, tak, aby se tam vešly. Když na pohled klikneš, jde mu nastavit vpravo na panelu (viz můj první screen). Pokud mu nic nenastavíš, plácne se tam, jak to vyjde. Třeba 0,6649. Mrkni na ten svůj, máš ho zmenšený na 0,908557. Klikni na to číslo a můžeš si vybrat přesné měřítko.

Já to potřebuji 1:4 ale když to tam zadám, tak to vypadá taktohttps://ctrlv.cz/2BZo

A kde je problém? V modelu to máš v měřítku 1:1? Máš nastavený správný papír a rozvržení?https://ctrlv.cz/shots/2016/03/23/B3f5.png

Jo a kótuje se zásadně v rozvržení, nikoliv v modelu. Kóty jsou pak všechny stejné u všech měřítek a vypadá to podstatně lépe.

Dík za radu, to s tím kótováním v rozvržení jsem nevěděl.... a to tak můžu nechat? Však je to moc malé a pokud to změním, tak se změní měřítko... ?

Můžeš mi to poslat na mail (klikni na nick)? Mrknu se, proč je to tak malé. Ostatním otázkám ale asi nerozumím. Pokud to budeš posílat a máš novější AC než 2014, ulož to do staršího formátu, ať to otevřu.

Nejspíš je chyba na mé straně, ale rozkliknout to nejde..nějaká alternativa?

Ten mail? Zkus to v jiném prohlížeči nebo na mobilu.

Došlo ti to?

Měl jsi špatně měřítko rozvržení (1:4 místo 1:1). Viz. mail.

Pokud jsi začátečník, nejlépe bude, když požádáš někoho zkušeného, aby tě zaučil.Asi ti někdo poradí, abys pro vytištění použil Výkresový prostor. Já jsem se to nenaučil (můj první AutoCAD byl R11 a ten to snad ještě neměl), tak jsem použil příkaz "Měřítko" a díl jsem zmenšil, aby se vešel na formát co jsem potřeboval. Bylo potřeba upravit kóty - na to jsou různé postupy.Co se týká AutoCADu, je dobré tohle fórum: www.cadforum.czA snaž se nedopadnout jako tenhle šmudla:http://forum.zive.cz/viewtopic.php

Ja tomu nejak nerozumim, pokud chci tisknout dil 1:1 tak se mi bud vejde nebo nevejde na A4 proste podle velikosti. Pokud se nevejde budu mit jen cast a musim pouzit vetsi format-plotr. Pokud se to musi na A4 vejit nechavas model 1:1 a jine meritko zasavas u ramecku vykresu. Jsem konstrukter uz dlouha leta a jinak jsem to nikdy nedelal...

Třeba pomůže návod: Příprava a tisk rozvržení - vizhttp://www.cadforum.cz/cadforum/Vyuka-AutoCAD/de... Ve výkresovém prostoru - záložka Rozvržení (anglický Autocad má Layout) je nutno vytvořit okno výřezu (příkaz MPohled / _MView) s patřičným měřítkem. Představte si to jako okno, kterým se koukáte na model jako přes zvětšovací / zmenšovací sklo. Okno může mít různý tvar.Pokud už máte viditelnou hranici výřezu, můžete ji vybrat a na panelu vlastností přímo nastavit měřítko výřezu.