Athlon 64 3000+ > 2 hodiny bez chladiče a funguje, neshořel

Dobrý večer.
Dnes odpoledne jsem si otevřel case a čistil vnitřnosti počítadla od prachu apod..

Deska MSI - NForce4, sc. 939, CPU Athlon 64 3000+ (@2,1GHz), 2 GB RAM, disk 320 GB SATA, opt. mechanika taky. Větráček je ještě na čipsetu, skříň má jeden z bočnice, jeden z vrchu skříně a další ze zdroje směrem dolů na HW. Ten boxovyný na CPU prostě stál. OS Win XP Home (SP3) CZ.

Odpojil jsem si větrák (box) od Athlona a vyměnil pastu a zase usadil do patice a zacvakl na svý místo vč. chladiče. Jenže ten jsem nenapojil do desky do napájení a tak se netočil.. nic. (Teda v tento moment jsem to ještě netušil).
Pak jsem čistil větrák u grafiky a jiné věci.
Počítadlo jsem zkompletoval, zavřel case a normálně spustil.
A asi 2 hodiny jsem pracoval v Photoshopu a četl si věci na netu atd.. Jen ve 2D. Hry a jiné náročnosti vůbec.
Na bočnici mám průřez z plexiskla a náhodou jsem se podíval, jestli jsem něco neopomněl a dívám se, že
chladič na CPU stojí.
Proto se ptám, jak je možné, že mi Athlon neshořel? Hledal jsem nějaké info na Googlu a tam ve většině případů po pár sekundách .. konec..
Ale já jsem více než 2 hodiny pracoval normálně bez chlazení a nezaznamenal jsem žádné výrazné zpomalení systému, nic.. V BIOSu mám varování vypnuto, Cool And Quiet taky.., lcd panel na předku skříně hlásí teploty CPU, GPU a HDD v intervalech cca. 5 vteřin a ani tam mě nic nevarovalo a to mám senzory na všech těchto komponentech a prostě nic.
Můžete mi prosím říct, jak je to možné? Teď už samozřejmě běží CPU s chlazením a vše je OK.
Měl jsem jen hoooodně štěstí nebo mají tyhle Athlony implementovanou nějakou funkci jako Intel, že zpomalí na přijatelnou hodnotu a tam se drží? Není mi to jasné. Vím, že je to základní chyba, ale prostě jsem se zakecal a chladič nezapojil.. Díky za Vaše tipy...

Odpovědi na otázku

Jednoduše, naštěstí jsi nasadil chladič, takže ti ten chladič chladil pasivně a to v některých případech stačí. Dřív u starých počítačů to bylo běžný, že měli jenom větší pasivní chladič bez ventilátoru a stačilo to na běžný používání. Kdybys nenasadil chladič vůbec, tak se ti z procesoru za pár vteřin zakouří a je po něm.

jednoduše - protože procesor nebyl plně vytížený, tak stačil pasivní chladič s dobrou pastou. kdyby tam ten chladič nebyl, tak by shořel.
vypnutý větráček na chladiči není ekvivalentní absenci chladiče. ještě je tam ten pasiv, a ten zdá se stačí. teploty s ním bývají dost vysoké, ale ne fatální (to je asi 70-75). větráček to jen pomáhá chladit.
já mám A X2 7750 a AC freezer 64 pro - což je větrák s několika heatpipe, pasivní chladič zajišťuje žebroví, a na tom je uboku chladič. při normálním zatížení je žebroví studené a heatpipe sotva vlažné, takže bych věřil tomu, že pasiv dokáže utáhnout i procesor.

Malinko poopravím ... ten procesor by už dávno neshořel ... už K7 Athlon XP Thunderbird a lepší měli tepelnou pojistku a v případě přehřátí se vypnuli.

Pasiv zvladne leccos. Z par videi na netu mate utkvelou predstavu, ze to musi shoret plamenem. Tahle utkvela predstava je mylna. Ono to zelezo neni tak blbe. Nic jineho v tom nehledejte...
A aspon vidite, k cemu jsou ty kravoviny na monitoring teplot, kdyz si ani neumite spravne umistit cidla. :o)))

Jakto je možné? No třeba tak že si pletete pojmy chladič a ventilátor

pri vypnutom PC asi ťažko bude CPU nejak namáhané že

Díky za odpovědi..

Omlouvám se šťouralům, že jsem zaměnil slovo chladič a ventilátor... atd..
Myslím, že o to ani tak nejde..

Spíše mě zajímalo to, že nedošlo k destrukci a proč..?
Každopádně děkuji za názory a hlavně za ten, že stačil jen nasazený chladič a proto jsem alespoň trošku mohl fungovat. Měl jsem za to, že u Athlonu ani to nestačí a musí se větrat, jinak KO..

Docela mě to překvapilo, asi bych to jen tak nikdy netestoval. Spíše - netroufl bych si.
Ale takhle svou chybou jsem zjistil, že tento procesor může přežít (alespoň při malé zátěži).
Od doby 486ky jsem vždy měl na CPU ventilátor, tak věřím, že je možné, že to mohlo dříve - 386, 286.. fungovat s pasivem.. Ale tohle už je doba, kdy jsem kompl neměl, takže nevím..
Každopádně dík..

.... s pasivem to fungovalo co já vím třeba i s PIII. 1GHz

Athlon X2 EE 2000MHz bere v idle 8W, mereno na 12V, kdyz se veme v uvahu ztrata v menici (mosfet tranzistory), tak zere pod 6W.

Já měl Cyrix 486DX2/66MHz čistě na pasivu.