» Poradna » Počítačové sítě

ASUS router RT-AC66U - problém s Wifi resp. DHCP pridelovaním.

Zdravim, mame v praci router ASUS RT-AC66U - to čo je pripojené káblom ide v poriadku ale problém s Wifi.Signál aj nastavenia sú v poriadku. Keď chcem napr. pripojiť mobil - tak na wifi sa pripojí ale nejde internet. Ak sa pozriem do nastavení - tak tam mám pridelenú IP adresu 10.10.x.x - ako keby nepracoval správne DHCP server na wifi zariadenia.Pokiaľ dám adresu manuálne do mobilu ... 192.168.x.x a nastavím masku a gateway - internet ide bez problémov.Vie mi niekto poradiť prečo mi router cez wifi nepriraďuje dobre adresy?Skúšal som vymeniť aj router za Synology RT_1900 - problém bol rovnaký.

Odpovědi na otázku

WiFi a LAN switch SOHO routerů jsou obvykle spojené pomocí BRidge interface, pro klienty není rozdíl v kabelovém a bezdrátovém připojení. Jeden router může být vadný, ale že by dva dělaly tutéž chybu?Pokud má klient použít DHCP a to mlčí, tak si vybere z APIPA 169.254.0.0/16 nebo použije přednastavenou IP ( http://www.jiribrejcha.net/wp-content/uploads/2009/0... ). Odkud má Win PC adresu zjistíš příkazem "ipconfig /all".Napadá mně, jestli není v síti připojené zařízení které má zapnutý DHCP server, přiděluje z rozsahu 10.10.x.x a wifi klientům odpoví rychleji než tvůj router. Může to být chybně nastavené firmení zařízení, nebo něčí soukromá iniciativa a to pak může skončit i vyhazovem.

Dík moc za odpoveď. Práve som zistil, že DHCP server nefunguje ani na LAN zariadenia. Máme to riešené tak, že pre naším routrom je ešte CISCO router ISP /museli sme dať náš ROUTER ASUS nakoľko ISP ma nechcel pustiť do routra a je tam strašne veľa presmerovaní a pod./Divné je na tom to, že doteraz to všetko fungovalo - posledné 2 dni ten DHCP nefunguje.

Tak to si budeš muset s routerem vážně promluvit

Jako správce sítě bys snad měl vědět, jakou IP-adresu má ten Asus a jakou ten Cisco router. Odhaduji, že Cisco používá síť 10.10.x.x a ten Asus 192.168. Pokud je to tak, tak jsi nejspíš nějak propojil LAN port Cisca s LAN portem Asusu. Buď kabel z Cisca nevede do WAN portu Asusu, ale do LAN portu, nebo v rámci zasíťování jsi špatně zapojil nějaký kabel a vznikla smyčka třeba z LAN cisca do switche a odtud do lan Asusu..

Nepřibylo ti tam nějaké nové zařízení, na kterém by mohl běžet DHCP-server? Nezapojil si tam třeba nějaký zaměstnanec nějaký starý ADSL modem nebo podobný krám, aby si vylepšil wifi-signál? Zkráceně: máš nejspíš v síti dva DHCP servery a jeden z nich (ten s adresou 10.10.*) přiděluje nesmysly.

Chod do administracie routra a pozri si pripojenych klientov. V LAN zalozke vies nastavit siet, masku, branu, dns kore bude router pridelovat. Problem by mohol byt v tom, ze ip adresy prideluje aj ASUS a AJ CISCO, v kombinaciii so zlym prepojenim kablov. Napriklad ak mas zapojeny kabel od cisco routra do switchportu asusu, bude sa to spravat ako jedna siet, ale vyskytovat sa budu dvojake adresy, z rozsahu 10...co je Ackova IPcka, ale aj rozsahu 192.,pripadne mozes mat problem s DNS, jednoducho ti neprideli spravne dns-ko, ten tvoj asus a preto sa nedostanes na webove stranky...skus v CMD pocitaca pingnut 8.8.8.8 a nasledne www.google.com, ak ti odpovie ping na ip adresu, problem bude v dns.