Asus k8n + SATAll

Zdravím,
mám tuto skělou desku na které jsou 2x sata(150Gb/s) konektory a můj problé je to že na SATA 1 mám pšřipojený HDD Seagate 160Gb se systémem a vše je OK,ale nyní jsem dokoupil nový HDD Samsung 320Gb (se SATA ll) ,připojil ho na SATA 2 a občas se stane že už při nabíhání biosu není Samsung detekován a také při každém "uspání PC" se probouzí strašně dlouho ,cca 20s,jakoby se zas hledal.
Na stránkách Samsungu jsem našel utilitku pomocí které se dá disk přepnout na SATA l,ale po rebootu se chová stejně. ,Přitom jsem byl prodejcem ujištěn ,že je zpětně kompatibilní.Co můžu ještě udělat??

Odpovědi na otázku

Aktualizoval bych bios.

Tak na to se dnes chystám,ale nenašel jsem nikde 100% pozitivní úspěšnost. ,tak doufám ,že to klapne.

Aha,tak jsem chtěl updatnout bios,ale novější jsem nenašel ,takže slepá ulička,ještě nějaké nápady??

Pokud nefunguje autodetekce desky, je třeba disk přepnout na SATA I, tj. rychlost ze 3,0 Gbit/s na 1,5 Gbit/s a taky zrušit povolení pro Spread Spectrum.

Pokud jsi to udělal a nefunguje to, možná jsi udělal chybu.
Např.po skončení programu je třeba vypnout počítač - i od sítě - jinak se změny neuloží. Restart nestačí.

Tak to zkus znovu a lépe.

Poraď jak zjistím jestli je disk SATA 1 nebo SATA 2??

Vždyť píšeš, žes koupil SATA II.

Víš co, napiš radši celý název disku, vč. toho, jaký je to model.

Ten disk je :
SAMSUNG - HD322HJ
Spinpoint F1
capacity : 320 GB
interface : Serial ATA 3.0 Gbps
buffer memory : 16 MB

..,ale já spíš myslel jak poznám ,že je už "přestavený na SATA l"

Poznáš to podle manuálu. Měl by jsi mít propojku na 3. místě zleva při pohledu na konektory. downloadcenter.samsung.com ...

Tak si napřed zkus tohle:

www.samsung.com ...

No a když nic, tak HUTIL.

Když si změříš rychlost komunikace disku s řadičem, Burst Rate, uvidíš jestli je to SATA I nebo SATA II.

Třeba HD Tune.

To jsem ale pěknej vůl,nechal jsem se zmást diskusema na netu,že žádné jempery Samsung nemá a na HDD jsem se nepodíval.Hned to doma prokouknu!!

Ještě jsem doma nebyl,ale mám pocit,že jsem u toho měl návod jako jsi poslala,akorát tu verzi 5.0 a podle toho se to přehazuje softwarově,nebo né??
...no uvidím doma,ale jsem spíše pesimista

Jestli to nejde jumperem a BIOS ho vidí, použiješ HUTIL.

...tak jo,jumper tam skutečně nebyl,dal jsem ho na pizici dle návodu a snad bude pokoj,nicméně stále nechápu,proč to při probouzení z úsporného režimu trvá tak dlouho..

Tak si ho otestuj v HD Tune a napiš výsledky.

Tak se vůbec nic nezměnilo,jsem ho uspal a po 10 minutách ho probudím a opšt asi 20s nic a pak jskoby pc ožije,ale monitor se nerozsvítil-následuje tvrdý restart a po něm opět dlouhá doba a pak bios hlásí ,že vidí jen systemový disk a Samsung je zase v pr....restart/restart a pc nabíhá normálně a vše jakoby ok

...jak to ,že se ten disk takhle chová?? nemůže to být třebas kabelem?nebo ,že jsou oba hadry na jedné napájecí větvi?...datový kabel by měl být ready,na něm jsem měl připojený dříve systémový disk.... ,už si mevím rady a pomalu to vzdávám..

Ve správci zařízení žádný konflikt?

Máš už výsledky benchmarku z HD Tune?

[URL=imagelink.cz ...

imagelink.cz ...

Výkon ten disk má pěkný.

Burst Rate těsně pod 100 MB/s ukazuje na nastavení SATA I.

Využití procesoru 15,5 % je dost. Možná máš jen málo výkonný procesor.

Takže v disku bych to už dál nehledala.

Asi spíš v nastavení systému.

tam u toho testu jsem měl puštěný Winamp a hledal jsem na netu,tak tady je test ještě jednou:
imagelink.cz ...
..a tim nastavením systému myslíš jako co?....zrušit overclock? dát default nastavení?

Tak to je ovšem dokonalé.

Skvělý disk.

Ne, to uspání a probouzení.

a dá se nastavit přímo ten disk?? po probuzení je zřetelně slyšet jak se roztočí a pak začnou otáčky klesat a vtom momentě se spustí systém..

imagelink.cz ...

Tak a tady : forum.zive.sk ...
zase píšou,že typiny jsou k ničemu a musí se to přepnout jen softwarově..

V te utilitce "Hutil" je jasné nastavení SATA ll a SATA l ???

Jumper je na svém (správném) místě ,v Hutilu jsem to změnil na SATA l a včera se opět při bootování nenašel. ,už jsem z toho na palici.Bios mám poslední,ve správci taky žádný konflikt,po odpojení(kabelem na desce)jede PC jak má........co teď??