» Poradna » Programy

ARMANDO 1379, zde je smutná (jen trochu nadějná) zpráva.

 |   | 

Píšu sem, nechtělo se mi dělat přístup na Fórum. Pečlivě jsem pročetl tvůj stesk a udělal pár testů na flashce. To co jsem zjistil, mi jen potvrdilo, že TC je "dobrý sluha, ale zlý pán". Celý tvůj problém by se dal vyřešit velmi jednoduše (snad si moc nefandím), když bys naprosto přesně věděl, co máš zapsat do PT. Když jsi totiž, naprosto nešetrně odstranil particii (pokud dobře chápu, tak dokonce jedinou, drive nebyl rozdělen), tak ti žádný známý SW ji nepomůže obnovit, protože se nemá kde "chytnout" - je totiž zašifrováno vše, počínaje boot sektorem (neplést proboha s MBR). Jinak ta data sam samozřemě zůstala. Takže zkusit se podívat ke kamarádovi, který má přesně stejný typ drive s přesně jednou particií. Sehnat libovolný SW, který umí editaci HDD sektorů (např. ADDS), a prostě tu informaci dostat zpět - jedná se o pár byte - podrobnosti zde jsou zbytečné, jinak kdykoliv pomohu. A jak jinak poučení. Já mám vždy na koncových sektorech drive, flashek i USB drive - dvakrát - uložený celý MBR a PT. Pokud změním rozdělení, opět tyto sektory obměním. To je za prvé. A za druhé. Když už chceš šifrovat, tak jedno ze základních pravidel zní. "Zašifrovaný objekt" MUSÍ MÍT alespoň jednu zálohu. Je to nejzákladnější pravidlo nepočítaje nutnost silného hesla (cca 25-35 znaků - pravidla pro zapamatování existují tak dlouho, jak je šifrování staré a jen blb si heslo poznamenává). A můj dotaz. Nevím s čím pracuješ, ale proč, když evidentně s tímto SW nemáš zkušenosti, jsi nepoužil kontejnerovou metodu (kontejnerů můžeš mít libovolně moc), mohl jsi obrovský drive rozdělit na rozumně velké particie, do nich kontejnery uložit a v případě problému bys nepřišel o obrovská množství dat, ale pouze o zlomek.

Mohlo by vás také zajímat

Odpovědi na otázku

 |   | 

díky za reakci,
řekl bych, že je to pro mě veliké poučení.
Co je paradoxem tak TrueCrypt používám denně na USBdisku již několik let. (právě tu kontejnerovou verzi)
Tento zálohový disk používám cca jednou týdně kdy na něj uložím data a opět dám do šuplíku.

Teď se pokusím reagovat na to co mi píšeš, pokud jsem tě správně pochopil chyba je v tom, že disk nemá informace právě o té smazané PT.

Jinými slovy:
Partitin tabulka SMAZÁNA
další již by mělo být na disku zašifrováno, ale zachováno, je to tak?
Boot sektor ZACHOVÁN?
Fat tabulka ZACHOVÁN?
data ZACHOVÁNA?

Je nějaká možnost, kdy bych se pokusil informace o PT zadat do SW pro editaci HDD a tím bych se k datů dostal. Tedy ještě jedna velice důležitá otázka, mám více jak jeden pokus?

ještě jednou díky.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   | 

PT samozřejmě není smazána, stále existuje, ale její hodnoty charakterizující velikost particie odpovídají "žádné" (nulová velikost) particii. Není to totéž, co smazaná PT! Vše ostatní, naprosto vše a nerozbité zůstalo, ale bohužel je to tvrdě zašifrované (heslo znáš, jak jsi říkal). Takže podle mého, a ty testy jsem si udělal, stačí rekonstrukce částt PT, která vypovídá o VELIKOSTI jediné, předpokládám primary, particie na drive. A to bys mohl zjistit podle jiného, ovšem přesně stejného typu drive, který je naformátován tak, jak jsi to měl ty (NTFS, FAT32, nevím), tedy nerozdělený a obsahující právě jednu partition. PT se samozřejmě nachází na C=0, H=0, sector=1 od pozice hex. 1AA. Vlastní řetězce charakterizující primary partition jsou od adresy hex. 1BE vždy po 16 byte. Tyto řetezce mohou být až čtyři, přičemž jeden z nich může charakterizovat extend část disku, pokud extend (je to samozřejmě nepovinné) existuje. Zlom vaz.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   | 

Než začneš s diskem cokoliv provádět, doporučil bych něco nastudovat o záloze dat i ve tvém případě. Nevím jak win programy, ale linux má příkaz dd, kterým lze udělat zálohu takto poškozeného disku, kdy jsou zálohována data čtením sektor po sektoru. S tímto souborem se pracuje dále. Připomínám, je nutné něco nastudovat.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   | 

Ještě bych tě velmi rád požádal o postup, který provádíš jak píšeš právě proto aby se ti nestalo něco podobného, tedy jak zálohovat MBR a PT a také jak případně provádíš obnovu kdyby se ti stalo, že MBR nebo PT smažeš.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   | 

Poslední dobou používám ADDS (jiné SW to umí také, pokud alespoň umí přečíst a zapsat sektor). Naprosto primitivním způsobem sektor (v tomto případě vlastně "kompozici" MBR + PT) čtu a zapíšu na ten samý nebo jiný drive na takové místo - a ta místa na konci "běžné části" drive jsou vždy - kde mám záruku, že při mém způsobu práce to "místo" nebude přemazáno - ničím - žádnými ani wipe procesem atd. To si prostě ohlídám. Pak, pokud dojde ke krachu OS, prostě na obnovu těchto životně důležitých dat použiju boot-verzi téhož (ADDS samozřejmě umí to CD - používám prťavé - vyrobit). Nic to samozřejmě nevypovídá o particiích extendu (které jsou součástí a také tam jsou uloženy). Tyto particie, hlavně jejich řetězení s PT naprosto nesouvisí, a jejich řetězící informace jsou na speciálních stopách, které se nacházejí mezi particiemi. Tyto řetězící informace jsou tvořeny koncem předcházející, začátkem následující, jejím koncem a délkou (je to nepřesné, ale pro obraz to stačí). Tyto informace mám samozřejmě uložené také. Takže v nejhorším případě, kdy dojde k destrukci particie (ale nikoliv jejích dat), to dám za pár okamžiků dohramady. A pokud dojde i k destrukci dat, mám, ta nejdůležitější ještě jinde. Není to paranoja. Některé testy, zkoušky a velmi náročné přesuny spojené s násilným přerušením, si to prostě vyžadují a není možné to simulovat. Musí se to prostě udělat komplet. A pak zde někteří pláčou, jak jsem opatrný, jak neumím poradit, jak ... . Ale umím, ale raději jen naznačím, protože je to strašná zodpovědnost. Vím velmi dobře, co vše se může stát. A stát se může opravdu vše. A data jsou sakra drahá, ne ovšem u rybízka, který má za sport 7x v týdnu přeinstalovávat, protože hraje tutéž nablblou hru (byť vymakanou), ale nemá data. To mu ovšem nevadí, aby nebyl King, a tady si nevotvíral hubu, když se někdo vyjadřuje k rozdělování, zabezpečení, opravám a všemu tomu blázinci kolem dat na drive.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   | 

Pokud to tady uživatel armdando1379 čte, doporučil bych mu program Partition Find and Mount ( findandmount.com ... ). Kdysi mi moc pomohl, původně umí nalézt ztracené oddíly, což umí i ostatní, ale údajně k tomu používá nějaký originální způsob - tak jsem si říkal, že by to mohlo pomoci i s tím Truecryptem. Hodně štěstí. Já si tehdy pomohl tak, že jsem tímto programem zjistil odkud pokud oddíl na disku zasahuje a pak jsem v druhém programu, tuším že Partition Doctor nebo podobně, získané hodnoty zadal a oddíl byl zpátky.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   | 

to Bart - díky za tip, ten Partition Find and Mount je velice zajímavý prográmek, ale bohužel se mi to s ním nepodařilo. Asi bude problém právě v tom šifrování pomocí TrueCrypt

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět

Související témata: Stejný typ, Dobrý sluha, Zlý pán, Množství dat, Zapamatování


Určitě si přečtěte

Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 34

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5