» Poradna » Programy

Arduino, jednoduchý program ochrany čerpadla proti běhu na sucho.

Dobrý den.Prosím o napsání jednoduchého programu pro Arduino IDE. Potřebuji hlídat hladinu vody ve studni a ovládat čerpadlo pomocí relé. Na analogový vstup A4 Arduino Nano mám připojenou sondu a z D13 ovládám relé, které spíná čerpadlo. Analogový vstup vygeneruje určité číslo. Když je dost vody je číslo menší než 500 a relé je sepnuto. Když se obnaží sonda ve studni je číslo větší než 500. V tom okamžiku potřebuji, aby čerpadlo ještě minutu čerpalo a potom čekalo, až se sonda zase zaplaví vodou. Když se sonda zaplaví vodou, je potřeba deset sekund počkat a opakovaně ověřit zaplavení sondy, aby to zaplavení bylo jisté. Třeba 3 krát s odstupem 5 sekund. Potom opět sepnout relé. Jakýsi program jsem si upravil, ale nejsem s ním spokojen. Občas relé na okamžik sepne když nemá, protože neumím programovat. Není tam také opakované ověření zaplavení sondy. Sonda je vyrobena z obyčejného drátu. Pin A4 je připojen přes rezistor 100k na pin 5 voltů. Sonda i relé mě fungují dobře. Potřebuji jen správně napsat program.Předem děkuji za pomoc a pozdravuji Vás. Vojtěch /* ReadAnalogVoltage Čte analogový vstup A4, a výsledek posílá po sériovém portu.*/// relé připojeno na pin 13int LEDka = 13;void setup() { pinMode(LEDka, OUTPUT); // pin 13 nastaven jako výstup // inicializujte sériovou komunikaci na 9600 bitech za sekundu: Serial.begin(9600); pinMode(13, OUTPUT); //nastav pin 13 jako vystup }void loop() { // přečte vstup A4: int cislo = analogRead(A4); Serial.println (cislo); // nízké číslo - voda je, čerpadlo startif(cislo < 500) delay (5000); digitalWrite(LEDka, HIGH);Serial.println (cislo);// vysoké číslo - sucho, čerpadlo za minutu stopif(cislo > 500) delay (60000); Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

Pleteš si PC poradnu se zakátkovým softwarářem, takhle to tady nefunguje

Omlouvám se, to jsem nevěděl. Jestli byste takový program uměl vytvořit na zakázku, napište. V.

zkus taky programujte.com třeba ti tam někdo poradí .. mimochodem chápeš že za to budeš muset zaplatit že jo ? :)

Kolik si schopen, resp. ochoten za ten program zaplatit? To si opravdu myslíš, že ti někdo napíše zadarmo? Nejspíš se ale nudíš, tak trolíš.

jednočipový mikropočítač na to aby ti hlídal vodu v prostoru čerpadla ?Tohle se snad dá navrhnout bez takovejch složitejch věcí jen s hlídačem hladiny a zpožďovačem atp.Případně na to exsitujou už hotový zařízerní...https://www.google.com/search

Cokdyz do budoucna připojí relé shield, i to vymění za esp32 a udela si z toho i webserver, kde bude mit všechny hodnoty a uvidí co prave čerpadlo deka a jaka výška vody…. Pak se to hodí.

Než to bastlit když to navíc ani neumí, raději koupit hotové řešení, ve kterém ani MCU být fakt nemusí (no taky jsem mu dal odkazy na nějaké stavebnice, ale to pro něj asi nebude to pravé. Docela by mně zajímalo jak řeší to spínání čerpadla...).Pokud by snad chtěl v budoucnu vidět někde na svém webu jestli čerpadlo jede nebo ne, příp. hladinu vody, tak ten eden dva vodiče + společný se z toho zařízení dají k nějakému tomu jednodeskovému mikropočítači kdykoli připojit.

Poradím ti, ba ráje věší použij unsigned long a millis. A porovnavej časové hodnoty a pokud je podmínka splněna, přiřadit další millis a tim muzes ovládat a řídit uz cokoli. Mužem ti pomoct ale nepsat. Jinak taky vse simuluju před seriál konzoli….

Proboha proč na tohle používat Arduino? Dělá to ještě něco jiného, kromě toho spínání/vypínání čerpadla? Ta sonda je čistě odporová a má jen dva stavy, "je voda" a "není voda"? Tou sondou můžeš přímo spínat tranzistor nebo OZ, který "vyhodnotí" odpor sondy v vodou a bez vody a tím pak přímo spínat výkonový tranzistor a tím pak třeba relé nebo triak, který bude spínat to čerpadlo, Jednoduchý analogový obvod s pár součástkama, jsou na to i stavebnice hlídání hladiny vody, jen třeba si tu stavebnici doplnit o to relé nebo triak. MCU je na tohle bagr na na jamky pro vysázení kytek.

Namátkou například:https://www.conrad.cz/p/conrad-components-19573... https://www.laskakit.cz/xh-m203-hlidac-hladiny-vo... A jsou tam i relátka, teď jen otázka jaký příkon má to čerpadlo, aby to ty relé spolehlivě a dlouhodobě snesly.

Aha nedočetl jsem to celé:"Když se sonda zaplaví vodou, je potřeba deset sekund počkat a opakovaně ověřit zaplavení sondy, aby to zaplavení bylo jisté. Třeba 3 krát s odstupem 5 sekund."Nicméně i tohle by stačilo řešit bez MCU jednoduchým monostabilním klopným obvodem.

Spínat triakem indukční zátěž není moc dobrý nápad. Navíc když jde o čerpadlo. Pokud se triak z jakéhokoli důvodu prorazí, (proudové nárazy při zapínání, napěťová špička v síti), jsou dvě možnosti: buď půjde přes motor čerpadla DC složka a motor shoří, nebo bude průraz triaku totální a čerpadlo pojede po vyčerpání vody nasucho a zadře se. Takže: Výstupem z elektroniky sondy ovládat výkonové relé, (DC cívka, kontakty způsobilé spínat 230 V AC při proudu minimálně 6A a čerpadlo spínat stykačem a za kontakty stykače zapojit nadproudovou ochranu, která motor při větším, než jmenovitém odběru, (chod nasucho, výpadek jedné z fází, nebo mechanická závada), vypne dřív, než stačí shořet.

Tohle napsat zvladnu, ale budete mi muset zaplatit, Ok?

OK, napiš jaká je cena. Posoudím cenové nabídky.

Jestli si tady závazně objednáváš napsání jednoduchého programu, měl bys taky rovnou uvést fakturační údaje.

To máš v tej studni tak málo vody, že potrebuješ hlídat? Tiež mám studňu, ale za celý život som hladinu vody v studni nepotreboval hlídat, tlakový spínač vypne čerpadlo keď to načerpá potrebné množstvo vody do nádrže. Na odčerpanie kalovej vody zo žumpy by som to chápal, ale zo studne?

Jsou místa kde ani ve studni voda být nemusí. Buď je studna málo hluboká, nebo je to celkově suché místo a nebo se ze zahrádkářské kolonie stalal neoficiální nová čtvrť kde každý z nových sousedů si nechá udělat vrt 50,60,70 metrů hluboký, vodu tím původním studním strhnou a probíhá tam "závod" o to kdo si udělá hlubší vrt.Osobně mám také "nevyčerpatelnu" studnu, ve které je 8 metrů vody, kterou když se kdysi otec pokusil vyčerpat, tak odebral 4 metry než se přítok vyrovnal výkonu čerpadla, ale jsou místa kde to s vodou není tak veselé, takže dotaz dává smysl.

Ono mě hlídání hladiny funguje už více než dva roky s NE555. To jsem si sbastlil sám. Je na to připojena domácí vodárna. Teď jsem k vodárně koupil vřetenové čerpadlo, staré čerpadlo použiju v zahrádce na zalévání. Protože se mi osvědčila pouze jedna sonda (drát), chci to využít i u hlídání hladiny s Arduinem. Jelikož vím o kolik centimetrů za minutu při největším suchu klesne hladina při spuštěném čerpadle, nepotřebuji druhou sondu. To mě obstará příkaz "delay", u NE555 zpožďovací kondenzátor.Používáme Arduino s RC-522 na otevírání dveří, okopírováno z https://github.com/miguelbalboa/rfidArduino má ještě dost volných pinů a tak jsem ho chtěl využít.Pro Pozitron: Docela by mně zajímalo jak řeší to spínání čerpadla... Zatím obyčejné relé z šuplíku, později možná SSR relé, nebo obyčejný triak taky z šuplíku. Čerpadlo má malý příkon do 300 W, ale tlak 7 barů.Tak vidíte, že se nenudím.

Kdysi jsem řešil podobný problém. (vrt 30m, v něm Nautila a přítok z pramene poloviční oproti výkonu čerpadla). Takže jsem na výtlačné potrubí umístil dvě sondy, jednu hned nad čerpadlem, (vypnutí), druhou o dva metry výš (znovuzapnutí, Jednoduchý analogový komparátor, (elektrody napájeny AC napětím 50 Hz přes seriový rezistor) a bylo, Na tlakové nádobě byl tlakový spinač, s hysterezí 0,8 atm. (vypínací tlak 3,2, zapínací 2,4), který čerpadlo ovládal, hladinu vzduchu v nádobě hlídal plovákový ventil a na vstupu do nádoby byla zpětná klapka. Po vypnutí čerpadla se otevřela druhá zpětná klapka, voda se vrátila do studny a potrubí se naplnilo vzduchem. (ochrana proti zamrznutí). Takže vzduch se při každém čerpání doplňoval a plovákový ventil přebytky vypouštěl. Vše fungovalo plně automaticky a bez potřeby jakéhokoli dozoru, či servisních zásahů. Pokud během čerpání klesla hladina vody pod spodní elektrodu, relé odpadlo, čerpadlo se vypnulo, (přerušilo se napájení stykače), a přitáhlo až po zaplavení horní elektrody. Systém byl natolik blbuvzdorný, že přežil bez poruchy i zásah plechové střechy chaty bleskem, kdy výboj prošel vodoinstalací do studny.

Nejsem programator ani nemam Arduino, ale ten program je tak jednoduchy, ze by nemel byt problem upravit jeho chovani. V podstate jde o to, aby podminka spinajici rele misto tohoto rele inkrementovala nejakou pomocnou promennou a rele by seplo az po dosazeni stanovene hodnoty teto pomocne promenne. Nasel jsem OnLine simulator Arduina a zkusil upravit kod tak abych splnoval pozadavek tazatele.https://wokwi.com/projects/326674615639212627

Děkuji Vám pane Stanislave. Váš program jsem nakopíroval do Arduina IDE a úspěšně se to zkompilovalo. Nepodařilo se mi to ještě nahrát do Arduina Nano, protože mám nějakou neplatnou knihovnu. Je to sice na mě hodně vysoká škola, ale já na to dojdu. Moc děkuji, už jsem myslel, že jsem dotaz napsal do nějaké jiné poradny.

Aktualizoval jsem jednu knihovnu a na stole mě to už funguje. Teď budeme chystat nové čerpadlo do studny. Vy jste machr.Přeju Vám stálé zdraví a světu mír. Vojtěch

Neni zac.Prace s Arduinem je celkem zajimava (i kdyz jenom v simulatoru) a dost se lisi od Raspberry, mozna si na hrani jedno Arduino poridim :). Puvodni kod jsem lehce ucesal, pridal doprovodne komentare ale hlavni zmenou je osetreni opakovaneho zasilani povelu vypnout / zapnout.I Vam stale zdravi.https://wokwi.com/projects/326813730129052242

Ty máš jako sondu drát, který zaplavuje voda? Chtěl bych tě upozornit, že se ti za měsíc nebo dva rozpustí, elektrolýza je svinstvo.Nevymýšlej vymyšlené, na toto se používá plovákový spínač. Napiš do Googlu:plovákový spínač do studny

Už je ten drát namočený ve studni víc než dva roky a ještě se nerozpustil. Vychází mě tam proud menší než 50 mikroamper. Napětí 5 volt, odpor 100 kilo plus voda. Tak to myslím ani elektrolýza není. Až to budu měnit, dám tam možná nějaký nerez.

Nějak nechápu, k čemu na tohle potřebuješ nějaké Arduino nebo obecně jakoukoliv programovatelnou logiku. To se přece dá vyřešit snadno analogově, pokud jde jen o detekci "voda je = čerpadlo může jet, voda měnit = čerpadlo je blokované". To vyřeší jeden, dva tranzistory + relé.

To ne. To by se ti mohlo rozkmitat, čerpadlo by cuclo pár litrů vody, hladina se rozvíří a čerpadlo by se několikrát za sebou zapnulo/vypnulo a to by motoru nesvědčilo. Když tak sondy dvě, když voda stoupne nad horní sondu, povolíme běh motoru, když hladina klesne pod spodní, zakážeme běh motoru. Odpadnou opičárny s opakovaným měřením a časovými prodlevami a potom opravdu stačí pár tranzistorů + relé.

Tak samozřejmě se to dá snadno ošetřit nějakou hysterezí. To je detail

Nerez nepomůže. Elektrolýza ti rozpustí i zlato. Řeší se to třeba tak, že napětí na sondu pouštíš jenom po dobu měření, v prodlevě mezi měřením se napětí vypíná. Popřípadě se měří střídavým proudem (elektrody jsou dvě, chvíli je jedna kladná a druhá záporná a potom se prohodí. Tak to mám já na měření vlhkosti půdy a i po několika letech provozu jsou elektrody čisté).A to jako tam máš ten drát dva roky pod proudem a teprve teď řešíš program?

Řešení s napětím jen po dobu měření je dobrá rada. To by mohlo vyřešit Arduino. Napětí na sondu půjde místo z pinu 5 volt, z některého digitálního pinu jen po dobu měření. Už jsem to kdysi někde četl a úspěšně zapomněl. Drát tam je už více než dva roky a ovládá čerpadlo vodárny pomocí NE555 a relé . Psal jsem to výše.

Zvlastni. Vsude se u hladinovych rele/spinacu pouzivaji nerezove sondy a nic se nerozpada. Ja to mam ve studni 12 let a stale bez problemu.

V zadání chybí klíčová věc. Není rozumné nechávat čerpadlo ovládat jen obyčejným spínačem. Měla by tam hlavně být ochrana, pro případ jakékoli poruchy, aby čerpadlo nejelo trvale, ale byl po překročení bezpečnostní doby zapnutí automaticky vypnuto a zachráněno.

Nadproudová ochrana by měla být samozřejmou součástí jakéhokoli zapojení s motorem. A je naprosto logické, že měřicí systém bude zapnut jen po dobu čerpání a do elektrod se bude pouštět AC proud. (obě elektrody z nerezu, kovová trubka jako zemní vodič.) Použití plastu, v případě ponorného čerpadla nedoporučuji, závitové spojení celkem rychle odejde.

"by měla být samozřejmou součástí"Podle způsobu, jak se tazatel ptá, to rozhodně není samozřejmá součást.

Tazatel evidentňě umí jen programovat a ještě ne moc dobře. Jenže nějak naprogramovat mikročip a udělat spolehlivý, bezpečný a blbuvzdorný systém, který smontuji, spustím a zapomenu, že ho mám, protože nebude jediný důvod se jím nadále zabývat, jsou dva obrovské rozdíly. Systém s jednou elektrodou blbuvzdorný nebude a programováním se to nevyřeší; pro bezpečnou činnost čerpadla je nutné hlídat jak maximální, tak minimální hladinu vody. Dále je třeba počítat s chemickým složením vody ve studni, (materiál elektrod, způsob připojení vodičů, způsob instalace a druh a velikost připojeného napětí) a s tím, že taková studna funguje, v momentě, kdy se k ní připojí něco jiného, než ruční pumpa, jako zemnič. Což znamená, že připojit přímo k elektrodě cokoli, co je choulostivé na statickou elektřinu, je totální hazard.

Ten uvedeny priklad kodu neni dobry...

"Delay" by se mel pouzivat velmi opatrne.

Co se týče toho naprogramování, stačí si doplnit 1 nebo 2 stavové proměnné na počítání při zaplavení a stav čerpadla a tím řídit ten loop cyklusstav=vypnuto počítadlo=x senzor=bez vody => počítadlo=0 a delší pauza (30-60s)stav=vypnuto senzor=zaplavení => počítadlo + 1 a krátká pauza (5s)stav=vypnuto počítadlo>3 => zapni čerpadlo pauza (5-15s) + změna stavustav=zapnuto senzor=zaplavení => pauzastav=zapnuto senzor=bez vody => pauza 45-60s a vypnutí + změna stavu a počítadlo=0 následně delší pauza, aby čerpadlo neměnilo stav moc rychle po sobě.

Tak čerpadlo IBO 3 SCR - 0,25 je už položeno ve studni a čerpá. Sonda také. Vody je teď na jaře dost, ale do léta se musí ochrana s Arduinem nano doinstalovat. Arduino by mělo ještě ovládat oběhové čerpadlo krbu, cirkulační čerpadlo TUV, hlídání hladiny v dešťové nádrži a elektromagnet u vstupních dveří.