» Poradna » Mobily

Arduino - Měření napájecího napětí analogovým vstupem

Dobrý den, je možné pomocí analogového vstupu na Arduinu měřit napájecí napětí?Pokud vím, tak každé Arduino je napájeno pěti volty a toto napětí má přivedené i na pin Aref. Pokud na tento pin ale přivedu napětí z napájení před regulátorem, hodnota v Arduinu bude pořád 1023, protože se bude toto napětí používat jako referenční. Jediné, co mě ještě napadá, je změřit napájení s regulátorem a nějakým způsobem dopočítat rozdíl, je to možné?Díky, Marek

Odpovědi na otázku

Já bych v tomto případě měřil co nejpřesnější napětí známé velikosti a z "naměřené" hodnoty se dá vypočítat velikost referenčního napětí Arduina.Přesné napětí bych vytvořil např. pomocí LM4040 (podívej se na něj na Farnellu), je to něco jako velmi přesná Zenerka, dělá se na různá napětí (já bych asi volil 2,5V) a s různou přesností - jsou tam i s přesností 0.1%. A není to ani moc drahé - na tu přesnost.

Od chce přivést na Aref pin napětí před stabilizátorem Arduina, což není dobré, může to odpálit ten vstup, pokud se to už nestalo. Ten LM4040 bych použil jako zdroj referenčního napětí (na ten vstup Aref), napětí napájecí před stabilizátorem Ardiuna bych měřil přes přesný odporový dělič (na Farnelu se dají koupit i dost přesné odpory), ale tak, aby to napětí na analogovém vstupu nikdy nemohlo dosáhnout napětí referenční, tedy tak, aby vždy bylo napětí na analogovém pinu menší než napětí Aref a aby mohlo dosáhnout maximálně tak 95-98% toto napětí Aref.

Právě že v Pytlíkově řešení by se těch 5V na analogový pin nepřivádělo.... Myslím, že by fungovaly by oba vaše návrhy.Referenčních zdrojů napětí je samozřejmě více, za 3Kč s přesností 0,5 procenta je třeba https://www.gme.cz/ts431bcx-rf (napětí se nastavuje přesnými rezistory, tedy ta tolerance zahrnuje spíše teplotní stabilitu).