» Poradna » Windows (a jiné OS)

Aplikace z XP do Linuxu

Zdravím atd.....Připojím se, bohužel, k častým dotazům ohledně ukončení podpory W XP. Přesto mám dotaz, na který jsem zatím nikde nenašel odpověď, proto zkouším tuto poradnu.V PC je OS WXP SP3 , běžící aplikace jsou v FoxPro2.5 a MO VBA. Budou tyto korektně fungovat, kdyby jsem změnil v PC OS na nějakou distribuci Linuxu? Popřípadě mohli by jste poradit co a jak a a apod.. ?? Žádné hry nepotřebuji, pouze fungující připojení k internetu, foxr a vba a s tím vším připojení k jehličce tiskárně Epson FX890. To je vše co potřebuji aby fungovalo. Děkuji za pomoc, radu. F

Odpovědi na otázku

Tak pro začátek bych viděl 2 cesty. Trochu jsem kouknul na ty programy,co v tom XP běží a porovnávám to s tím, co jsem kdy viděl. Nainstalovanému XP zakázat přístup na net a vedle něj nainstalovat Linux - a ten na net pustit. XP pak bude mít přístup k tiskárně a mohou v něm pracovat programy bez omezení. Pokud ale nějaký program z XP (i jiný) potřebuje ke své práci net, pak bych postupoval stejně a v Linux bych nainstaloval XP virtuálně,udělal zálohu a do něho program, který net potřebuje - s tím bych se pak nebál jít na net - když by mi někdo virtuální XP zvenčí zaviroval, nebo nasadil štěnici, takového zmetka z virtuálky odstraním a nandám si ten z té zálohy. Vir, malware, spyware, nebo jiný balast nemá z virtuálky šanci se do systému dostat. Navíc je známo, že viry, působící na Windows, nepůsobí na Linux. Jiné by to bylo, kdyby třeba v tom XP, co momentálně je, se zakázal přístup na net a nainstalovalo XP virtuálně a s tím se na net chodilo. Tam si myslím možnost přenosu viru přes společně sdílenou složku existuje.

"FoxPro2.5" to jsem řešil někdy v roce 1995 jsem s tím časem správně?

Jjjj to ,máš pravdu a upřímně jsem se zasmál, po dlouhé době opravdu, nic nenadělám opravdu si stále drží aplikaci z roku 1992 tuším a to že to ze začátku běželo pod 95-atd... teď běží pod XP a dalo mi to dosti práce, ale povedlo se. Teď mně asi čeká nějaký horor páč se z toho nevidím. Jedná se totiž o "firemní" soft a netuším, jestli "donutí" autora na předělávku do VFP či VB ....takže babo raď... díky.

pokud to běželo pod Windows 95, tak je podle mne slušná šance, že by to mohlo rozumně fungovat i v emulátoru Wine. Mohl by sis to vyzkoušet na přenosné instalaci linuxu třeba na flash disku a kdyby to jelo, tak OK.

Wine Is Not Emulator

mnojo, laika ale stejně zajímá jen to, že se přes to daj spouštět Win softy pod linuxem

Mnojo, Laika zajímá,ale aplikace ve FoxPro2.5 asi nejsou Win soft, nebo ano? Mnojo pořád se člověk učí, díky.

tak to netuším, matně si ještě pamatuju třeba Quattro Pro a pár dalších věcí z té doby, ale tak dobrou paměť zas nemám Prostě bych to zkusil nainstalovat v linuxu s Wine - půjde = tak super, nepůjde = můžem řešit příčiny.

a nejelo to náhodu pod DOSem tj. co tak zkusit nějaký emulátor DOSu?http://fox-populi.com/ix/readfpu.htmhttp://ubuntuforums.org/showthread.phpatd

Nevím o čem je řeč z tvé strany, ale kdysi program běžel v W95, poté w98 a následně wXP to je poslední co firma koupila ....s MOficce, emulátor Wine neznám ,zeptám se pana interneta jestli něco poradí díky.

mohl bys to zkusit nainstalovat na nějaký linux, co už wine obsahuje - udělat si instalaci linuxu na flash disk (8GB stačí), nainstalovat ten tvůj soft (instalace pod wine funguje, jako ve windows, akorát jsi v linuxu) a vyzkoušet. Když to pojede, dá se to nainstalovat na disk do počítače, pokud ne, nerozvrtáš si počítač

Pre DOS programy je hadam lepsie pouzit emulator DOSu. Pre Windows programy exisuje v Linuxe behove prostredie pod nazvom "Wine". Je to v standarnej instalacii takmer kazdej distribucie.Ci podporuje tvoj program si pozri tu:http://appdb.winehq.org

Virtualizovat!http://abload.de/img/snap71588tumv.pngomlouvám se, ale pro tak starou bázi už nemám práva.

Tak on mozno nema vykon na tu virtualizaciu...Pokial ma Epson FX850 (mimochoom jedna z vynikajucich ihlovych tlaciarni), urcite ma LPT port a ten na novych strojoch jaksi moc ani nieje.

Přesně tak je to sice 890, ale trefil jsi to, je to přes LPT a bojím se ,že to nebude dělat dobrotu v nějakém jiném OS než je W95,98,XP.

provozuju letitou laserovou tiskárnu HP (model z roku 2000) pod linuxem i Windows 7 přes lpt/usb redukci z Ebay za stovku a funguje to bez problému. Nevím jak je stará ta jehličkovka, ale nevidím důvod, proč by to nemělo jet stejně v pohodě.

Zkus W7 / 8 a režim kompatibility za test nic nedáš.

Zkusil jsem doma W7 ,povedlo se mi to i rozchodit,dokonce skoro i na celou obrazovku (žádoucí stav) , ačkoliv W7 a výše nepodporují celoobrazkový režim, ale bojím se toho propojení s Epsonem FX890, proto vlastně celá tato debata...

Neboj a otestuj.

Musím uznat, že jsi mi zatím nikdy neporadil špatně, ba naopak, tudíž se nebudu bát a otestuji, nic jiného mi nezbývá Přeji dobrou noc. F.

klidně testuj. Na linuxu leccos lze testnout i na systému běžícím z DVD nebo USB (tzv. live režim), takže systém nemusíš instalit = méně práce, menší riziko. Jinak s ohledem na tvé kolegyně apod. by se ti mohla hodit tahle varianta linuxu, zvcláště, pokud nemáš moc výkonné počítače a chceš rychlý systém:http://bit.ly/lubuntuw7

pokud LPT na desce je, nebude podle mne problém. Pokud ne, pak si též myslím, že i přes redukci to pojede - mám tuhle (nedávno jsem kupoval další pro jiné HP a taky OK):http://www.ebay.com/itm/New-USB-to-DB25-Femal...

jinak pokud by to bylo o výkonu a jelo to na W95 (a nejelo by to nedejbože přes Wine), tak jde virtualizovat ty W95 - v tomhle případě by to žádný problém snad neznamenalo a náročnost výrazně menší.

OMG !!! co tady pořád řešíte ukončení podpory XP ???sakra, když přestane vyrábět škodovka díly na oktávku, tak ji odvezu do šrotu ??? funguje, tak ji používám, ne ? po 15cti letech ladění a vychytávání XPéček jsou najednou všichni zes.r.a.ni z ukončení dalšího ladění a odstraňování chyb... no a co ??? ovce bečí beee beee nevycházejí nám upgrady na naše XPéééé. Vidím, že masáž mééédií je opravdu účinná. jste schopni zahodit zdravý rozum a beeečet s nima ...Rozum do hrsti, lidi ...

Nj, ale zase štěstí přeje připraveným a co když je na tom pravdu trochu? Sám máš a používáš stále XP s internetovým bankovnictvím? Kde ti nezaručují bezpečnost atd.. ???? Tak to si myslím není zase věc rozumu, ale osobní odvážnosti či otrlosti ... ....ohledně škodovky, když budu potřebovat vyměnit náhradní díl, který už Škodovka nevyrábí tak ho koupím, seženu někde třeba v servisu (bazaru apod.) ale novou, či "ojetou" záplatu proti hacku na XP už dle mého nikde neseženu... si teda myslím já..

nj, ale uvědomte si, že ten XP už betonují 15 let .. příměr s autem je opravdu nevhodný, byla to jen zkratka na to že XP stále fungují, tak proč je odhazovat. Bezpečnost v internetovém banovníctví ? jaký je rozdíl mezi XP dnes a XP za rok? Největší pohromou pro bezpečnost PC bohužel zůstává JAVA a Internet Explorer (R).. bez ohledu na verziBanky, které na těchto mechanismech stavějí a zárověň varují uživatele před nezabezpečenými XP mi připadají jako dnešní politici jisté spřátelené země, jejimž hlavním vývozním artiklem jsou pumy plné demokracie a svobody.

Až tak do Javy nevidím, ale všechny banky varují a oznamují, že nebudou podporovat OS XP a tudíž kdo zůstane na XP bude do roka a do dne bez internetového bankovnictví.... .. takže ???? No nic zabrousili jsme tam kam jsme nechtěli a rum dva dost...díky zkusím jít do W7 a prubnu to ....PiC

Asi to špatně čteš, ale žádná banka zatím netvrdí že přestane podporovat XP-pouze varují že je tam zvýšené riziko.Je to spíš jejich alibismus

Přesně tak asi to špatně čteš...co jsem psal já? Že to ukončí? Pouze že oznamují a varují...

Stačí doinstalovat FF a internetbnking no problem. U FF se totiž O. S., na kterém jede, neřeší.

Franto, a ještě k linuxu, ... ono to není windows zadara, a než se tím člověk prokouše, a naučí se vychytávat ty drobnosti, budete potřebovat někoho, kdo se vyzná. Součástí (NE)emulátoru (WINE - Wine Is Not Emulator) je již dlouho DOSBOX (takový virtuální MSDOS PC). Opět - není to bez problémů, ale např. PCFAND, mnohé hry (DUNE2, např.) napoprvé. Tisk z PC fandu po chvilce "koumání" jede taky, podpora češtiny v pohodě ..Ale rozhodně bych do toho něšel po hlavě, a hlavně - určitě ne proto, že nějaká obskurní firma přestala podporovat svůj starý, obskurní operační systém, který zrovna používám. Až vám odejde vaše PC do křemíkového nebe, pořiďte si nové (mnohé desky stále paral. port mají vyvedený), a pak bloumejte mezi W7 - 8 nebo linuxem. máte li možnost, ověřte si již teď, dopředu, jak se s tím linuchem sžijete - (lze např. mít tzv. multiboot - ale pokud s tím neumíte, snadno přijdete i o ty XPčka a vše na nich). na disku bohatě stačí 50GB (v nouzi i 20), při startu PC vám nabídne výběr Linux- Windows, a volíte podle momentální potřeby.Jako distro doporučuji openSuse, jste-li masochista :D tak Ubuntu (no flame, please !!! )

No to jsi mně potěšil...nepotřebuji aby to bylo nějak složité na ovládání jako je třeba mountovat C:\ do D:\ DOSbox (když pominu, že by stačila ikonka programu drapnout do ikonky Dosboxu (i toho se bojím)...mám kolegyně( jsou schopné napsat do knihy že jsou na denní směně ačkoliv jsou na noční !! nechápu a nerozumím ). ....opět zůstává jestli přes box půjde tiskárna.

neee, soft instalovaný pod Wine se chová jako kterýkoliv jiný - je k dispozici z "Nabídky Start" v sekci Wine, případně má ikonku na ploše. Mám takhle třeba PSPad nebo IrfanView a jede to normálně, složité to není.

Franto, prave proto ti pisu, ze než přijde poslední hodine hardware, na kterým pracuješ, a přijde volba operacnho systému, bylo by dobrý např. ten linux zkusit přes dualboot, ať máš jistotu a řekneš si : no tak tohle nepůjde, svou drahou lišku si prubnu u někoho, kdo má W7- 8 atd. W7 lze legálně nainstalovat a používat tuším 30 dní, pokud máš na čem, takže si to prostě zkus. Nikdo zde není ve tvé situaci, nevíme, jaký máš možnosti, požadavky na tu foxku a další věci. Máme jen zkušenost z podobných případů. Za mne píšu : linux ano, s nainstalovaným WINE se zároveň nainstaluje DOSBOX. funguje to tak, že poklepeš na soubor exe, bat a podobně, stejně ajko se ve windows otevírají obrázky se v linuxu předá exáč WINE. To pozná, že to není win ale DOS aplikace, spustí si dosbox a v něm spustí tu aplikaci. DISKY pod wine jsou emulované (1 svazek = 1 složka v systému linux), např si přiřadíš d: na wine/dosdrives/dive_d ... ale je naprosto jedno, odkud aplikaci spouštíš. Třeba z flešky, wine i dosbox si to přeberou. Spouštěl jsem třeba wowko ze zdíleného adresáře jinýho PC.Omezují tě jen drobnosti, a samozřejmě míra funkčnost toho dosboxu. léta jsem ladil PCFandovské databáze právě pod dosboxem, umělo to tisknout spolehliveji nez z widlí, (bez prodlev a spešl nadstaveb). Obecně s tím dosboxem nejsou problémy, ale samozřejmě nějaké se můžou vyskytnout. prot si to vyzkoušej dříve, než tě situace přinutí hledat řešení bezodkladně.

Ahoj, tohle ti právě nikdo neřekne, protože podpora běhu windows aplikaci pod Linuxem je sice teoreticky možná,s pomocí WINE -viz zákl popis třeba zde http://wiki.ubuntu.cz/wine,ale nikoliv plně zaručena, spousta win aplikací pod WINE nechodí.Takže máš jedinou možnost, nainstalovat si někde bokem na jiný počítač nějakou novou verzi Linuxu, do toho nejnovější verzi WINE-a pak do toho zkusit nainstalovat ty své aplikace-a hned uvidíš, chodí-nechodí...

nejde náhodou o DOS app? Na to v Linuxe je Dosbox (ako pracuje s LPT neviem)

FoxPro 2.5 je Lubo WinApp.

ja mám ešte foxBase 2.10

Jen máš, nebo ti v tom něco běží? Nic nevídaného - zdaleka mrtvý ještě není např. ani PC Fand nebo Clipper.

mám ešte asi 18ročné databázy

Pokud predpokladam spravne, tak FoxPro pod XP behal v DOS okne.V Linuxu jsem rozchodil pod dosemu clipper, coz bylo neco jako DBase4 ze stejne doby.Pokud je to tak, rad napisu jak jsem to udelal vcetne tisku.