» Poradna » Programy

Antivir pro Windows XP

Ahoj. je mi jasné, že je Window XP těžce za zenitem. Zkute to překousnout a poradit, protože jiná možnost než Win XP nemám.Pro řezací plotr, který mám, potřebuji software, který běží pouze pod Windows XP, režimy kompatibility nefungují.Starý počítač odešel, já sehnal Latitude D430, uvnitř vyměnil Disk za SSD (mSATA).XP mám nainstalované, ale ikdyž bude PC vesměs offline, tak se na něj data budou tahat přes flashdisk.Chtěl bych poradit nějaký free antivir, který ještě funguje ve Windows XP.

Odpovědi na otázku

Ten řezací plotr používáš jen pro svoji zábavu, nebo proč by ten antivir měl být free?

Je to částečná obživa, ale bohužel k zvýšeným cenám energií nakonec i řezacích folíí je to na hraně udržitelnosti a investovat do Antiviru, obvzlášť na mrtvém systému není rentabilní.V dosavadním PC fungoval MS essential, ten již nelze nainstalovat

Naproto nesmyslný dotaz.Když je ten comp offline, antivir nepotřebuješ, logicky.A když bys ho tam měl, byl by ti k ničemu.. Jak by asi 10 let starý antivir s 10 let starou databází, odchytl malware, co chytneš dnes?

Na starém PC byl MS essential, ten nejde nainstalovat. Ale databáze se aktualizuje stále.

Na XP žádný podporovaný antivir není a je to i blbost, když je offline. A data na něj budeš tahat přes flashku předpokládám z nějakého počítače, který zabezpečený je, tak nevím co řešíš? Provozovat offline počítač bez antiviru opravdu není sebemenší problém. Mimochodem, místo antiviru si prostě udělej image disku a kdybys čistě náhodou nějaký vir natáhl, tak prostě přeplácneš disk čistým image a za pár minut není co dělat.

Nedostávám podklyädy jen z vlastních zdrojů a psal jsem vesměs offline. Může se stát, že si budu potřebovat šáhnout do online databazé vektorů a křivek...

Tak si tam sáhni na počítači, kde antivir máš a do toho s XP si to přenes. Tohle prostě je blbost, žádný podporovaný antivir s aktuální databází pro XP nikdo celkem logicky neudržuje. Nech ten počítač off-line a věci tam tahej přes zabezpečený počítač s nějakým aktuálním OS. A kromě toho, pochybuju, že by soubory s podklady pro plotr byly schopny přenášet viry.

Na databázi si sahá ta samotná aplikace, která běhá jen na XP.

No a? To je přece jedno, ta šablona, kterou si aplikace stáhne, bude jen nějaká "hloupá" hromada souřadnic pro plotr, která sama nemůže nic dělat a plotr ji zaručeně nespouští jako aplikaci, takže tam těžko může být vir. Ale to máš úplně jedno, odpověď na dotaz je taková, že aktuální funkční antivir pro Windows XP neexistuje.

Přesněji existuje, ale ne zadarmo.

Fakt? Tak to je opravdu jen pro ty, co musí provozovat XP z pracovních důvodů. V tom případě nechápu, co na tom dělá, že si tím nevydělá ani na blbej antivir Ale to nic nemění na tom, že ho tam k ničemu nepotřebuje.

Přesně tak. Proto jsem se divil, proč ho chce zadarmo, když řeže na zakázku. Před mnoha lety koupený NOD32 Antivirus běží na XP pořád, aktualizace databáze si průběžně stahuje, poslední dnes.

Není to na zakázku. Řežu si pro sebe na dopravní značky. Texty, špiky a značky na cedule atd...Nad NOD32 pouvažuji

Nějak furt nechápu, k čemu tam proboha potřebuješ antivir... Pokud je to takový jednoúčelový počítač, tak si prostě udělej image disku, to celé musí zabírat směšných pár GB a kdybys čistě náhodou nějakou svojí ledabylostí tam natáhl vir, tak to během pár minut obnovíš a vyřízeno.

V pohodě, netřeba to eskalovat. Nějak si poradím sám.Díky

To sem lezeš přes webový prohlížeč na tom počítači? Řešení bylo již dávno napsáno - udělej si obraz čisté instalace, soubory před přenosem kontroluj na moderním os, na nějaký antivir, který stejně nefunguje ani na 50% a na MSW XP už ani nejsou (mám dojem, že už ani ClamAV), se vykašli.

Image doporučuju udělat každopádně - cokoliv se podělá - nakopnutý FS, chyba disku, svinstvo ve Windows - během 20 minut má zpět komplet systém se SW i vším nastavením. Měl jsem takhle na rodinném PC, hodně mi to šetřilo práci.

Dobrý den.Prosím,stahuje se NOD32 Antivirus aktualizace i s datem po 1.10.2022?Mám všechno WIN10,ale 1 počítač také musí bežet výhradně pod XP a musí být připojený k internetu.Poslední aktualizace je 29.9. a potom už nejde stáhnout aktualizace.Díky

Mám podobný problém. XP SP2, NOD v. 8 a poslední aktualizace 27.9. 2022. Pak už se nelze připojit. Jaké máš XP a verzi NODu? Na XP by měl fungovat ještě NOD v.9, ale vyžaduje SP3 a na tom mi zase nefunguje ten technologický software.

Nainstaluj s XP současně libovolný Linux, jako dualboot. Pod linuxe, stáhneš žádané, prověříš antivirem, (existují i takové, co běží pod Linuxem) a pak to jen překopíruješ do XP.

nebo virtualizace na linuxu a nemusí rebootovat a taky může mít připravený klon celého systému s XP i softwarem, který při jakémkoliv problému během pár minut nastartuje jako náhradu.

Jediné, o čem vím, že to má ještě aktualizovanou databázi hrozeb a funguje pod XP je bohužel avast. Budeš potřebovat starší verzi programu, použij odkazy odsud: https://forum.avast.com/index.phpAle aby se databáze aktualizovala, budeš ten počítač buďto muset připojit k internetu, nebo tahat a instalovat aktualizace ručně. Jo a bacha! Licence pro avast Free nepovoluje použití pro komerční účely, berňáku by se to ve firmě nemuselo líbit.

A přes virtuál to provozovat nelze?

Nové stroje nemají ovladače na XP. A to ani ve virtualu

WTF? Jak ani ve virtuálu?Do virtuálu potřebuješ drivery virtualizačního software, nic víc.

OK, testnu

To je blbost - měl jsem takhle nějaký letitý HW do LPT a COM, na PC jsem nahodil linux s virtualboxem, do něj Win XP. Virtualbox jsem nechal ten HW připojit do virtuálky a ve virtuálních XP jsem nainstaloval prehistorické ovladače i SW ke stroji. Žádný problém, navíc jsem tedy potřeboval pouze původní XP a SW, nemusel jsem platit licenci za nové Windows.

Ony jsou tam nepříjemné ovladače pro grafiku.

Zkousel jste novejsi 32 bit windows? Casto lze stare ovladace z windows XP nainstalovat i na windows 7 ci 10 (32 bit!) a vse funguje.

Kdyby se to tady stokrát měsíčně nepsalo tak stejně se najde někdo kdo to stále nechápe.Jediná ochrana dat na počítači je zálohování. Takže si kup radši záložní disk.Pakliže máš strach že ti tam někdo zanese virus, a nejsi schopný to antivirem prověřit na aktuálním pracovním počítači, tzn. ne na XP s plotrem, tak co s tebou!

Potvrzuji. Např. proti ransomware nepomůže antivir, ale jen zálohování jevící se jako offline.

Pokud potřebuješ zkontrolovat soubor, pomůže online řešení https://www.virustotal.com/gui/home/upload. Dokonalá kontrola samostatných souborů a stránek.

https://clamwin.com/Ten lze dokonce použít i na Windows 98

Vida, na ten fork jsem si ani nevzpomněl a hledal rovnou na: https://www.clamav.net/downloads .

Ale není to aktivní ochrana. Skeny se musí dělat buď ručně nebo se dá nastavit pravidelné skenování. Ale pokud by připojil nakažený flash disk, tak jej ClamWin nevaruje. Nebo tedy, tak to bylo před cca 8 lety co jsem tento program zkoušel.

Použijte moderní počítač s moderním antivirem a win xp si emulujte přes virtualbox

ClamWin s doplňkem Clam Sentinel.

pro technologický počítač přece nemusíš řešit antivir, protože takový počítač není připojen k internetu, ne?A podklady do plotru se zkontrolují na PC, na kterém se vytvářejí.

Jednou z možností je i Avast Free Antivirus for Windows XP - https://www.avast.com/windows-xp-antivirus, který stále dostává updaty definic.

Řekněme to jednoduše. Kromě toho, že spoléhat na XP u něčeho, co mi vydělává, je nesmysl, tak spoléhat na jakýkoliv antivirus při dnešních možnostech hrozeb na ementálovém historickém XP je úplně total nesmysl. I offline. Doneseš na flashce něco, co ti ten antivirus nerozpozná a nebo nezabrání infekci, když mu děravý systém nepomůže a navíc do něho 4x za den nebudeš instalovat ručně aktualizace.

No jestli to třeba časem nebude výhodou provozovat XP online. Dnešní např. Ransomware jsou dělané hlavně na aktuální systémy a na XP už jsou téměř neškodné .
Podobně už to pozoruji na mém telefonu s Androidem KitKat, který již neumí nainstalovat natož spustit spoustu aplikací z Google Play a internetové stránky nevyhazují popup okna s reklamou ke stažení škodlivého softwaru oproti novějším verzím Androidu.
Samozřejmě, pokud někdo bude cílit útok na straší systémy, tak by asi bylo zle. Nicméně těchto systémů ubývá a útoky jsou prováděny již většinou na systémy aktuálnější.

spoléhat na XP problém není - ten systém, je spolehlivý dostatečně a na technologických počítačích (výroba, laborky) se k ovládání různých speciálních zařízení používá pořád.Nesmysl je nemít klon (image) aktuálního produkčního systému se vším SW a nastaveními, aby v případě čehokoliv bylo možné počítač obnovit během chvilky.Nesmysl je taktéž bazírovat na připojení takového prehistorického PC k internetu.

pouziva sa este aj DOS, napr. v jednej firme maju testovaci pristroj na trhanie niti a ovladacia karta pre stroj je ISA. Takze tam je stare pentium1, lebo novsie uz ISA nemali

..novy stroj stoji >20K €, takze sa im ho nechce kupovat.

Mno, na dost strojích jsou i W98! Děravého XP bych se obával méně než W11 a aktualizace, pokud se vůbec vyskytují, nepotřebuje.A v úterý jsem si zanadával na přiblblost "moderních" W11 Pro. Sice nebyly na produkčním počítači, ale na balení výrobků, kde se vyžaduje kontrola kódů oproti databázi a připojené síťové prostředky. Ten krám si usmyslel, že nejsou dostupné a ani dávkový soubor nepomohl. Až restart. A pak idiotsky začal otravovat s aktualizacemi. Fakt nádhera!Nahoře bylo popsáno řešení s ClamWinem + rozšířením + vytvořením obrazu. Zákaz autorunu je základ, který se dělal vždy. Většina "moderního" malware už dávno na MSW XP nemíří.Když už, pak bych zkusil, zda ten software nefunguje přímo přes Wine, nebo se pokusil o virtualizaci: https://doc.opensuse.org/documentation/leap/virtua... .

Bankomaty jedou pod XP dodnes.

Toz pokial tam nebudes mat informacie vhodne pre spionaz a nemas s Cinanmi srdecny problem / tak Cinsky BaiduDownload Baidu Antivirus for Windows XPivo

Pokud jsou díry v systému (a jako že jich ve Win XP bude, a pěkně profláklých) tak žádný antivir nic nezmůže. U XP bych se na antivir vykašlal, nemá to smysl.

Možná kdybys napsal model plotru, název SW, případně používaný formát datových souborů, tak by se našel někdo, kdo by ti poradil cestu jak zprovoznit na nových Windows nebo Linuxu.Co se týče antiviru, tak jak psali lidi výše nějakou starší verzi např. ten NOD32.A mít zálohu funkčního stavu, ideálně obraz disku se též vyplatí, nemusí to být jen viry, ale i jakékoliv nestandardní vypnutí, může způsobit problémy.

WXP umí i německá Avira. Naprosto běžně se aktualisuje a na aktualisace upozorňuje. Mám XP na jednom PC dědkovi kvůli hrám.

Tak Comodo považuji do dnes jako absolutní špičku. Všechny ty Esety, Kaspersky a další jsou akorát k smíchu, a cílené pro ty největší blbce. Comodo jako jedinej zabuší Windows do stavu kdy se zastaví i hodiny, kladu si otázku čím to? Pravděpodobně aktualizace windows, nebo napojený hacker?V XP funguje taky, ale neaktualizuje se, nepřipojí se k serveru.

na antivir by jsem se vykašlal pokud tahaš data z windwos 10 kde máš antivir tak už je to zkontrolováno předem a pokud na ty Windows XP nebudeš nic stahovat tak viry a malware mít nebudeš nejleší ten tu sestavu odpojit od sítě uplně některé routery umí USB flešky/externí disky v mistní síti a umí zamezit učitým pc přístp k internetu ale sdílené složky budou fungovat i nadále

Pro řezací plotter, kterej bude offline antivir nepotřebuješ a antivir je jen na škodu, žere výkon. Pokud budeš přetahovat jedním flashdiskem data z PC kde antivir už je, šance, že se ti tam přenese vir je mizivá.